Szukaj
Szukaj

Kurs Kaltenborn-Evjenth Concept Moduł V (AEX1) – Opinie i Recenzje

Spis treści

Przedstawiamy recenzję V modułu kursu terapii manualnej według metody Kaltenborn-Evjenth. Jako jedna z najpopularniejszych metod, wciąż cieszy się dużą popularnością. Kurs składa się z 8 modułów – 4 pierwsze stanowią podstawę, zaś kolejne 4 są wersją rozszerzoną, przygotowującą do egzaminu. Moduł V dotyczył badania i leczenia kończyny dolnej oraz stretchingu jej mięśni na poziomie zaawansowanym.

Kurs Kaltenborn-Evjenth Concept Moduł V (AEX1)

Przebieg kursu AEX1 – Badanie i leczenie kończyny dolnej oraz stretching mięśni kończyny dolnej

Kurs trwał 4 dni, a prowadził go dyplomowany terapeuta manualny Matthias Burkert, który przez kilkadziesiąt lat zdobywał doświadczenie na całym świece. Kurs odbywał się z konsekutywnym tłumaczeniem wykonywanym przez mgr Mateusza Makulika – fizjoterapeutę, trenera personalnego i terapeutę manualnego.

I dzień

Kurs rozpoczął się dyskusją z uczestnikami na temat problemów i efektów w związku z prywatną pracą metodą Kaltenborn-Evjenth. Od poprzedniego modułu upłynęło trochę czasu, każdy miał więc możliwość samodzielnie wykorzystywać przyswojone techniki w stosunku do danej struktury ciała. Po pytaniach i rozmowach przyszedł czas na krótką powtórkę technik kończyny dolnej. Miejsce miały prace grupowe oraz w parach – uczestnicy otrzymywali konkretne przypadki schorzeń kończyny dolnej i musieli dobrać do nich najskuteczniejsze sposoby leczenia wykorzystując terapię manualną Kaltenborn-Evjenth. Skupiono się głównie na stawie biodrowym. Szczegółowo przypomniano także etapy badania i diagnostyki. Pierwszego dnia kurs odwiedziło dwóch pacjentów, zaś wybrani losowo uczestnicy musieli przeprowadzić badanie i leczenie. Tego dnia prowadzący przedstawił również metody terapii tkanek miękkich – masaż poprzeczny i masaż funkcyjny mięśni dotyczących stawu biodrowego oraz pozycje do stretchingu.

II dzień

Drugiego dnia ponownie tematem bieżącym był staw biodrowy oraz terapia tkanek miękkich. Już na początku tego dnia zaproszony został pacjent z problemem w stawie kolanowym, a uczestnicy (analogicznie jak wcześniej) musieli szczegółowo go zbadać, odnaleźć przyczynę dolegliwości oraz wykonać leczenie. Pod koniec dnia wprowadzono techniki masażu dla mięśni stawu kolanowego. Praca w grupach umożliwiła nie tylko przypomnienie technik modułów poprzednich, ale również rozwinięcie samodzielnego myślenia. Dzień zakończył się zaprezentowaniem przez mgr Makulika najlepszych ćwiczeń wzmacniających dla mięśni pośladkowych.

III dzień

Dzień trzeci skupiał się niemal wyłącznie na problemach stawu kolanowego. Przez 8 godzin uczestnicy uczyli się rozluźniać m.in. mięśnie kulszowo-goleniowe, mięsień czworogłowy uda, mięśnie odwodziciele i mięśnie przywodziciele stawu biodrowego. Dodatkowo wprowadzono liczne ćwiczenia rozciągające dla tych mięśni oraz sposoby autostretchingu, które warto zadawać pacjentom do domu. Każda pozycja poprzedzona była wyjaśnieniem, kiedy i w jakich sytuacjach warto ją wprowadzić. Również tego dnia kurs odwiedził realny pacjent.

IV dzień

Ostatni, czwarty dzień trwał nieco krócej. Dotyczył problemów stawów stopy, w tym: skręcenia, dolegliwości ścięgna Achillesa, płaskostopie, nerwiak Mortona czy haluksy. Dzień rozpoczął się praktyką w parach – uczestnicy musieli samodzielnie zbadać stawy stopy zgodnie z założeniem metody Kaltenborn-Evjenth. Następnie prowadzący przedstawiał sposoby masażu funkcyjnego i masażu poprzecznego mięśni podudzia i stopy, a także stretching, jaki można zastosować w gabinetach oraz autostretching jako zadanie domowe dla pacjentów. Kurs zakończył się rozdaniem certyfikatów i wykonaniem pamiątkowego zdjęcia.

Skrypty

Uczestnicy w ramach kursu otrzymali skrypty w języku angielskim. Zawierają one wszystkie prezentowane techniki badania i leczenia poparte zdjęciami. Zainteresowani mogli poprosić prowadzącego o skrypt w języku niemieckim.

Zalety kursu

Zaletami V modułu były:

  • nastawienie na samodzielne myślenie uczestników – praca z parach i w grupach, badanie i leczenie realnych pacjentów, prezentowanie technik dla podanych przez prowadzącego przypadków przed resztą grupy;
  • dokładne tłumaczenie z języka angielskiego;
  • możliwość zadawania wielu pytań i uzyskiwanie szczegółowych odpowiedzi;
  • wizyty pacjentów;
  • kanapki i owoce w ramach kursu, dostęp do kawy i herbaty.

Piąty moduł zawierał sporo teorii. W efekcie rozpoczynała ona każdy dzień kursu i sprawnie przeplatała się z częściami praktycznymi. Dotyczyła przede wszystkim konkretnych schorzeń i skutecznych metod ich leczenia.

Kurs Kaltenborn-Evjenth Concept moduł V (AEX1) – badanie i leczenie kończyny dolnej oraz stretching mięśni kończyny dolnej – cena

Koszt piątego modułu kursu kosztuje 1450 zł.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *