8-modułowy kurs Kaltenborn-Evjenth Concept wciąż jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej docenianych kursów w zakresie terapii manualnej w Polsce. Certyfikaty (jako jedyne w Polsce) uznawane są również w Niemczech. Przedstawiamy recenzję trzeciego modułu dotyczącego diagnostyki i terapii miednicy oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Przebieg kursu UWS – badanie i leczenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa i miednicy
Kurs trwał 4 dni, co dało łącznie 32 godziny dydaktyczne. Prowadził go Matthias Burkert, który jest dyplomowanym terapeutą manualnym uznawanym w Polsce i na całym świecie. Kurs odbywał się z konsekutywnym tłumaczeniem wykonywanym przez mgr Mateusza Makulika – fizjoterapeutę, trenera personalnego i terapeutę manualnego. Zachowano wszelkie zasady bezpieczeństwa związane z aktualną sytuacją na świecie.
I dzień
Już od pierwszego dnia kurs obejmował niemal wyłącznie praktykę – krótką powtórkę poprzednich modułów oraz naukę badania i leczenia stawów miednicy z naciskiem na stawy krzyżowo-biodrowe. Uczestnicy nauczyli się szybkich i swoistych testów diagnozujących patologie w obrębie między innymi tego stawu. Dowiedzieli się, jak wskazać przyczynę bólu pachwiny czy okolicy krzyżowej biorąc pod uwagę, że może lokalizować się ona w stawie krzyżowo-biodrowym, odcinku lędźwiowym kręgosłupa lub stawie biodrowym. Praktyka dotyczyła także terapii stawów i tkanek miękkich. Ćwiczono techniki mobilizacji i manipulacji, a także masaż funkcyjny i masaż poprzeczny mięśni bezpośrednio związanych z okolicą miednicy. Na koniec dnia uczestnicy mieli okazję zdiagnozować i zaproponować leczenie rzeczywistego pacjenta, który został zaproszony na kurs.
II dzień
Drugiego dnia prowadzący skupił się na przybliżeniu problemów odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dokładnie wyjaśnił jak badać stawy kręgosłupa lędźwiowego oraz jakie dobrać techniki manualne według metody Kaltenborna, aby szybko i skutecznie pozbyć się dolegliwości. Wykorzystywano do tego także kliny i pasy. Nowością była nauka badania neurologicznego mięśni unerwianych przez odpowiednie segmenty kręgosłupa lędźwiowego. Także ten dzień zakończył się wizytą pacjenta, po którym mgr Mateusz Makulik dodatkowo przedstawił kilka ćwiczeń stabilizacyjnych pozytywnie wpływających na pacjentów z bólami kręgosłupa lędźwiowego spowodowanymi hipermobilnością.
III dzień
Uczestnicy skupiali się wyłącznie na technikach terapeutycznych – stawowych i mięśniowych. Doskonalili nabyte już umiejętności masażu poprzecznego i masażu funkcjonalnego mięśni okolicy lędźwiowej kręgosłupa oraz techniki stawowe według Kaltenborna. W międzyczasie prowadzący kursu odpowiadał na pytania uczestników i rozwiewał ewentualne wątpliwości dotyczące poruszanej tematyki.
IV dzień
Ostatni dzień kursu rozpoczął się wizytą pacjentki z problemami odcinka lędźwiowego kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić, czy po intensywnych trzech dniach kursu są w stanie zaproponować badanie i leczenie takiej pacjentki. Następnie miało miejsce krótkie przypomnienie poznanych technik i sposobów badania. Po powtórce prowadzący przeszedł do odcinka piersiowego kręgosłupa oraz żeber, aby już wstępnie przybliżyć tematykę, która będzie poruszana na kolejnym module. Przedstawił sposoby badania tych struktur. Kurs zakończył się rozdaniem certyfikatów.
Skrypty
Uczestnicy w ramach kursu otrzymali skrypty w języku angielskim. Zawierają one wszystkie prezentowane techniki badania i leczenia poparte zdjęciami. W skryptach znajduje się również sporo teorii dotyczącej neurologii, anatomii i biomechaniki miednicy oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Uczestnicy otrzymali również książki „Kręgosłup – badanie manualne i mobilizacja” Freddy M. Kaltenborn (przekład: Mirosław Dębski).
Zalety kursu
Do największych zalet trzeciego modułu kursu można zaliczyć:
- skupienie na praktyce, która stanowiła 90% kursu;
- nastawienie na samodzielne myślenie uczestników – prowadzący podawał różne przypadki kliniczne, do których uczestnicy mieli zaproponować badanie i leczenie (ćwiczenia w grupach);
- rzetelne i dokładne tłumaczenie z języka angielskiego;
- chęć przekazania jak najwięcej wiedzy uczestnikom – prowadzący przechodził do kolejnego tematu dopiero wtedy, gdy wszyscy uczestnicy potwierdzili, że wszystko rozumieją z aktualnie poruszanej tematyki;
- wizyty pacjentów z realnymi problemami;
- kanapki, owoce, słodkości i napoje w ramach kursu.
Trzeci moduł kursu Kaltenborn-Evjenth Concept przybliżył tematykę badania i leczenia miednicy i kręgosłupa lędźwiowego. Uczestnicy posiedli wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne umożliwiające im skuteczną pracę z pacjentami.
Kurs Kaltenborn-Evjenth Concept moduł III (UWS) – badanie i leczenie miednicy i kręgosłupa ledźwiowego – cena
Koszt trzeciego modułu wynosi 1450 zł.