Szukaj
Szukaj

Kurs Kaltenborn-Evjenth Concept moduł II (OEX)- opinie i recenzje

Spis treści

Metoda Kaltenborn-Evjenth Concept jest niezwykle ceniona w świecie medycyny ze względu na skuteczność terapii i trafność diagnozy. Cały kurs składa się z 8 modułów – w poniższej recenzji przybliżymy przebieg drugiego modułu, dotyczącego badania i leczenia stawów kończyny górnej.

Kurs Kaltenborn Evjenth Concept modul II

 

Przebieg kursu OEX – badanie i leczenie kończyny górnej

Drugi moduł kursu Kaltenborn-Evjenth Concept trwał 4 dni, co dało 32 godziny dydaktyczne. Zajęcia prowadził certyfikowany instruktor metody Kaltenborna w Polsce – dr Mirosław Kokosz. Przekazał on cenną wiedzę z zakresu badania i terapii stawów kończyny górnej oraz masażu funkcjonalnego i masażu poprzecznego.

I dzień

Pierwszy dzień rozpoczął się od powtórki wiadomości przyswojonych na pierwszym module kursu (z zakresu kończyny dolnej). Uczestnicy dobrani w pary otrzymywali konkretne przypadki kliniczne. Ich zadaniem było wykonanie terapii dla danej patologii zgodnie z zasadami metody Kaltenborna. Następnie instruktor przybliżył najważniejsze zagadnienia z zakresu masażu funkcjonalnego i poprzecznego dla kończyny dolnej oraz kończyny górnej i grzbietu. Po przerwie śniadaniowej uczestnicy przystąpili do właściwej części kursu, czyli badania i terapii kończyny górnej, a konkretnie – stawów nadgarstka i palców rąk. Było to poprzedzone praktyczną powtórką anatomii.

II dzień

Drugiego dnia uczestnicy dowiedzieli się, jak prawidłowo badać stawy:

  • promieniowo łokciowy bliższy i dalszy;
  • ramienno-łokciowy;
  • ramienno-promieniowy.

Po diagnostyce konkretnych problemów wprowadzone zostały techniki lecznicze charakterystyczne dla metody Kaltenborn-Evjenth Concept. Prowadzący nie tylko przedstawiał wspomniane techniki, ale również zachęcał uczestników kursu do samodzielnego myślenia – przed omówieniem konkretnej czynności każdy mógł sam zaproponować terapię. Uczestnicy dowiedzieli się także, jak skutecznie i szybko wyleczyć między innymi dolegliwości takie jak:

  • łokieć tenisisty;
  • łokieć golfisty;
  • ograniczenie ruchów łokcia oraz dłoni.

Podobnie jak przez wszystkie dni drugiego modułu – przeważały zajęcia praktyczne, pogłębiające umiejętności uczestników i kształtujące ich technikę pracy.

III dzień

Trzeciego dnia w dalszym ciągu kontynuowano techniki typowe dla omawianej metody w odniesieniu do stawów przedramienia, wraz z elementami masażu funkcjonalnego i poprzecznego mięśni przedramienia oraz ramienia. Pod koniec trzeciego dnia uczestnicy rozpoczęli temat kompleksu barkowego, czyli stawów obręczy kończyny górnej. Instruktor szczegółowo omówił rodzaje pacjentów zgłaszających się z bólem barku oraz metody skutecznej diagnostyki poszczególnych problemów. Uczestnicy dowiedzieli się, po czym rozpoznać takie jednostki chorobowe jak:

  • bark zamrożony;
  • niestabilność stawu ramiennego;
  • zespół ciasnoty podbarkowej;
  • uszkodzenie stożka rotatorów;
  • uszkodzenie obrąbka stawu ramiennego;
  • choroba zwyrodnieniowa stawów ramiennych.

Ważnym elementem tego dnia było przybliżenie uczestnikom prawidłowego zbierania wywiadu od pacjenta. Już na etapie wywiadu można w wielu przypadkach skierować swoje podejrzenia ku jednej ze wspomnianych jednostek chorobowych, co znacznie ułatwia praktyczną część badania pacjenta.

Kurs-Kaltenborn-Evjenth-Concept-modul-II

IV dzień

Ostatniego dnia uczestnicy zaznajamiali się z technikami leczenia konkretnych jednostek chorobowych stawów obręczy barkowej. Poznali, w jaki sposób leczyć ograniczenia ruchomości tych stawów wynikające zarówno z przyczyn stawowych, jak i typowo mięśniowych. Tego dnia również miała miejsce „burza mózgów” – celem było wymyślenie sposobów terapii pacjenta o skulonej sylwetce (elewacja i protrakcja barków, zamknięcie klatki piersiowej) zgodnie z założeniami metody Kaltenborna. Na koniec instruktor poświęcił chwilę czasu na pytania od uczestników. Cały moduł zakończył się rozdaniem certyfikatów.

Kurs Kaltenborn Evjenth Concept modul II

Skrypty

Uczestnicy otrzymali skrypty składające się z dwóch części:

  • I – techniki badania i leczenia pacjenta z problemami w obrębie stawów kończyny górnej: wraz z opisem poszczególnych etapów badania oraz ze zdjęciami prezentującymi prawidłowe wykonanie tych technik;
  • II – materiały dodatkowe przygotowane przez dr Mirosława Kokosza dotyczące anatomii kończyny górnej i obręczy barkowej.
    W skryptach znajdowało się sporo miejsca na własne notatki. Dołączono również czyste kartki oraz długopis.

Zalety kursu

Do największych zalet drugiego modułu Kaltenborn-Evjenth Concept można zaliczyć:

  • elementy przypomnienia technik leczniczych stawów kończyny dolnej;
  • dużą ilość praktyki – wiele teoretycznych informacji przedstawiano także w sposób praktyczny, np. na przykładzie wybranego uczestnika;
  • nastawienie na samodzielne myślenie uczestników kursu;
  • otwartość instruktora na wszelkie pytania oraz udzielanie na nie szczegółowych i jednocześnie prostych do zrozumienia odpowiedzi;
  • poparcie metod badania i leczenia przykładami konkretnych, najczęściej występujących jednostek chorobowych dotyczących kończyny górnej;
  • zwracanie uwagi na ergonomię pracy, przez co wykonywane techniki nie wymagały wkładu siły własnej;
  • zdrowe kanapki i przekąski w przerwie śniadaniowej, a także nieograniczony dostęp do wody, kawy i herbaty.

Drugi moduł kursu Kaltenborn-Evjenth Concept dokładnie przybliżył problematykę schorzeń kończyny górnej. Uczestnicy znając założenia i podstawy tej metody z pierwszego kursu samodzielnie mogli podawać swoje pomysły terapii i badania, co nie tylko utrwalało wiedzę z poprzedniego modułu, jak również rozwijało tę świeżo przyswojoną.

Kurs Kaltenborn-Evjenth Concept moduł II (OEX) – badanie i leczenie kończyny dolnej – cena

Koszt drugiego modułu wynosi 1450 zł.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.