Szukaj

Kurs Kaltenborn-Evjenth Concept moduł IV (OWS) – opinie i recenzje

Spis treści

Prezentujemy recenzję z czwartego modułu kursu Kaltenborn-Evjenth Concept – metody poważanej nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. To ostatni moduł części podstawowej, przygotowującej do modułów rozszerzonych i bardziej zaawansowanych. Czwarty moduł dotyczył odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa wraz z żebrami.

Kurs Kaltenborn-Evjenth Concept moduł IV (OWS)

Przebieg kursu OWS – badanie i leczenie odcinka szyjnego oraz piersiowego kręgosłupa i żeber

Czwarty moduł kursu trwał 4 dni, zajęcia prowadził Matthias Burkert z konsekutywnym tłumaczeniem mgr Mateusza Makulika. Zachowano wszelkie zasady bezpieczeństwa. Prowadzący kursu przybliżył problematykę schorzeń odcinka piersiowego i szyjnego kręgosłupa oraz żeber, przeplatając techniki manualne według metody Kaltenborn-Evjenth z elementami masażu funkcyjnego.

Dzień I

Pierwszy dzień rozpoczął się wyjaśnieniem wątpliwości odnoszących się do poprzedniego III modułu. Uczestnicy kursu opowiedzieli o własnej pracy z pacjentami wykorzystując techniki metody Kaltenborna oraz ewentualnych trudnościach, które napotkali. Następnie prowadzący kursu wspomagając się modelem anatomicznym kręgosłupa oraz prezentacją multimedialną opisał anatomię i fizjologię odcinka piersiowego kręgosłupa. Po takim wstępie przedstawił na przykładzie jednego z uczestników skuteczne sposoby badania pacjenta oraz wybrane techniki mobilizacyjne dla odcinka piersiowego kręgosłupa oraz żeber. Uczestnicy dobrani w pary praktykowali na sobie, zaś instruktor wraz z mgr Mateuszem Makulikiem oceniali efekty pracy podchodząc do kozetek i korygując ewentualne błędy.

Dzień II

Drugiego dnia w dalszym ciągu ćwiczono techniki mobilizacji i manipulacji odcinka piersiowego i żeber, przy czym wprowadzono różne metody pracy na tkankach miękkich, głównie masaż funkcyjny. Na kursie uczestnicy mieli okazję zbadać i zaproponować terapię realnej pacjentki z bólami kręgosłupa. Nauczyli się odróżniać hipermobilność od hipomobilności oraz dobierać najskuteczniejsze techniki terapeutyczne i ćwiczenia dla poszczególnych problemów. Miejsce miała również praca w niewielkich grupach. Uczestnicy mieli zaproponować sposoby wskazania na źródło dolegliwości pacjenta – czy pochodzą one z odcinka piersiowego czy odcinka szyjnego oraz czy wiążą się z problemami stawowymi czy mięśniowymi. Pod koniec dnia instruktor rozpoczął tematykę odcinka szyjnego kręgosłupa.

Dzień III

Trzeci dzień skupiał się na diagnozie i leczeniu problemów odcinka szyjnego kręgosłupa – głównie jest dolnej części. Uczestnicy ponownie pracowali w parach i w grupach. Techniki metody Kaltenborn-Evjenth przeplatano z masażem funkcyjnym i wizualną oceną ruchomości badanej osoby. Także w tym dniu zajęcia odwiedził rzeczywisty pacjent, zaś uczestnicy kursu mieli możliwość zbadania go i dobrania metod terapeutycznych. Pod koniec dnia powtarzane były wybrane techniki z poprzednich dni.

Dzień IV

Ostatniego dnia kursu instruktor skupił się na problematyce górnego odcinka szyjnego kręgosłupa. Wyjaśnił, jak odróżnić, czy problem pochodzi z górnych segmentów czy dolnych szyi. Uczestnicy ćwiczyli techniki z wykorzystaniem pasów trakcyjnych i klinów oraz doskonalili umiejętności palpacji tkanek miękkich i elementów stawowych. Na koniec prowadzący kursu poświęcił czas na pytania uczestników. Każde uzyskało szczegółową odpowiedź. Kurs zakończył się podziękowaniami i rozdaniem certyfikatów.

Kurs Kaltenborn-Evjenth Concept moduł IV (OWS)

Skrypty

Uczestnicy kursu otrzymali obszerne skrypty w języku angielskim, które zawierają zarówno podstawowe techniki pracy na kręgosłupie piersiowym i szyjnym, jak i techniki rozszerzone, które będą omawiane na kolejnych, zaawansowanych modułach kursu. W skryptach umieszczono sporo obrazków przedstawiających prawidłowy chwyt do poszczególnych technik oraz wiele rycin dokładnie opisujących biomechanikę kręgosłupa i żeber.

Zalety kursu

Zaletami czwartego modułu kursu z pewnością są:

  • skupienie na praktyce, która stanowiła 90% kursu;
  • nastawienie na samodzielne myślenie uczestników – prowadzący podawał różne przypadki kliniczne, do których uczestnicy mieli zaproponować badanie i leczenie (ćwiczenia w grupach);
  • rzetelne i dokładne tłumaczenie z języka angielskiego;
  • chęć przekazania jak najwięcej wiedzy uczestnikom. Prowadzący przechodził do kolejnego tematu dopiero wtedy, gdy wszyscy uczestnicy potwierdzili, że wszystko rozumieją z aktualnie poruszanej tematyki;
  • wizyty pacjentów z realnymi problemami;
  • szczegółowe odpowiedzi na zadawane przez uczestników pytania;
  • poświęcenie własnego czasu na przerwach dla uczestników posiadających dodatkowe pytania i wątpliwości;
  • przyjazna, ale jednocześnie profesjonalna atmosfera;
  • kanapki, owoce i napoje w ramach kursu.

Czwarty moduł kursu Kaltenborn-Evjenth Concept dokładnie przybliżył tematykę odcinka piersiowego i szyjnego kręgosłupa oraz żeber. Stanowi idealny wstęp do pracy z pacjentami bólowymi oraz ograniczonymi ruchowo.

Kurs Kaltenborn Evjenth-Concept moduł IV (OWS) – badanie i leczenie odcinka szyjnego oraz piersiowego kręgosłupa i żeber – cena

Koszt czwartego modułu kursu wynosi 1450 zł.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.