Szukaj

Taping barku (niestabilność stawu ramiennego)

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Taping barku (przy dolegliwości takiej jak niestabilność stawu ramiennego) stanowi częste uzupełnienie rehabilitacji, ponieważ efekt terapeutyczny utrzymuje się nawet, gdy pacjent opuści gabinet i uda się do domu. Ważne jest, aby aplikacja została umieszczona na ciele w odpowiedni sposób.

Taping bakru

Taping barku (niestabilność stawu ramiennego)

Najczęstszą przyczyną niestabilności barku jest uraz, a konkretnie zwichnięcie stawu ramienno-łopatkowego. W ponad 90% przypadków to zwichnięcie przednie, do którego dochodzi podczas kontuzji, gdy kończyna znajduje się w pozycji odwiedzenia i rotacji zewnętrznej. Znacznie rzadziej zdarza się niestabilność tylna. Oba rodzaje zwichnięć najczęściej odnotowuje się w grupie osób do 25 roku życia, częściej u mężczyzn.

Zobacz również: Niestabilność stawu ramiennego – fizjoterapia.

W wyniku tych urazów rozwija się niestabilność jednokierunkowa zgodna z kierunkiem uszkodzenia inicjującego. Z kolei wielokierunkowa niestabilność rozwija się najczęściej u osób w drugiej oraz trzeciej dekadzie życia.

Przygotowanie pacjenta

W pierwszej kolejności należy oczyścić oraz odtłuścić skórę pacjenta, ponieważ zabiegi te zwiększą przyczepność plastrów do kinesiotapingu i cała aplikacja dłużej utrzyma się na ciele. Następnie warto usunąć zbędne, nadmierne owłosienie z okolicy zabiegowej, co z kolei zmniejszy nieprzyjemne doznania podczas zdejmowania taśm.

Aplikacja taśm do kinesiotapingu

W przypadku niestabilności stawu ramiennego można zastosować wcześniej przygotowaną aplikację do kinesiotapingu przeznaczoną właśnie dla tej jednostki. W tym celu wystarczy wziąć gotową aplikację w kształcie litery „Y”, oderwać osłonę papierową z jej podstawy (ogona) i umieścić go pośrodku górnej części ramienia. Następnie należy rozciągnąć obie strony taśmy (oba ramiona plastra), stopniowo odrywając osłonę, a później okleić z obu stron brzegi mięśnia ramiennego bez dodatkowego rozciągnięcia. Plaster przylegający do skóry powinno się potrzeć, aby zwiększyć jego przyleganie.

tubapay
tubapay

Drugim etapem jest wykorzystanie gotowej aplikacji w kształcie litery „I” odrywając z niej osłonę papierową (u jej jednego końca). Umieszcza się ją powyżej górnej części barku i poleca pacjentowi odwieść rękę w bok do kąta 90°. Stopniowo odrywając osłonę należy zaaplikować taśmę kierując się w dół ramienia i uważając, aby nie napinać taśmy. W pozycji ręki odwiedzionej pod kątem 90° należy potrzeć plaster (od środka do obu krawędzi), aby zwiększyć jego przyleganie – tak samo, jak w poprzednim przypadku.

Na poniższym filmie pokazujemy jak oklejać plastrami do kinesiotapingu bark na przykładzie jednego z naszych pacjentów z Centrum Fizjoterapeuty:

Podsumowanie

Wyżej wymieniono jedną z technik wykorzystania aplikacji kinesiotapingu na bark. Istnieje jeszcze wiele innych sposobów oklejania i rodzajów nacięć. Jednak mimo przekazywanej przez nas wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać przy danym schorzeniu.

Kod rabatowy na kurs kinesiotapingu

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotapingu. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Śliwiński Z., Krajczy M., Dynamiczne plastrowanie, Wydawnictwo Markmed Rehabilitacja, Wrocław 2014.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

3 Responses

  1. W przypadku niestabilności stawu barkowego kinesiotaping może przynieść naprawdę dobre efekty. Warto stosować jako działanie profilaktyczne!

  2. Witam czy na naderwany miesien (staw barkowy) tejp pomoże? Nakleja się tak damo w przypadku naderwania ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.