Taping barku (przy dolegliwości takiej jak niestabilność stawu ramiennego) stanowi częste uzupełnienie rehabilitacji, ponieważ efekt terapeutyczny utrzymuje się nawet, gdy pacjent opuści gabinet i uda się do domu. Ważne jest, aby aplikacja została umieszczona na ciele w odpowiedni sposób.
Taping barku (niestabilność stawu ramiennego)
Najczęstszą przyczyną niestabilności barku jest uraz, a konkretnie zwichnięcie stawu ramienno-łopatkowego. W ponad 90% przypadków to zwichnięcie przednie, do którego dochodzi podczas kontuzji, gdy kończyna znajduje się w pozycji odwiedzenia i rotacji zewnętrznej. Znacznie rzadziej zdarza się niestabilność tylna. Oba rodzaje zwichnięć najczęściej odnotowuje się w grupie osób do 25 roku życia, częściej u mężczyzn.
Zobacz również: Niestabilność stawu ramiennego – fizjoterapia.
W wyniku tych urazów rozwija się niestabilność jednokierunkowa zgodna z kierunkiem uszkodzenia inicjującego. Z kolei wielokierunkowa niestabilność rozwija się najczęściej u osób w drugiej oraz trzeciej dekadzie życia.
Przygotowanie pacjenta
W pierwszej kolejności należy oczyścić oraz odtłuścić skórę pacjenta, ponieważ zabiegi te zwiększą przyczepność plastrów do kinesiotapingu i cała aplikacja dłużej utrzyma się na ciele. Następnie warto usunąć zbędne, nadmierne owłosienie z okolicy zabiegowej, co z kolei zmniejszy nieprzyjemne doznania podczas zdejmowania taśm.
Aplikacja taśm do kinesiotapingu
W przypadku niestabilności stawu ramiennego można zastosować wcześniej przygotowaną aplikację do kinesiotapingu przeznaczoną właśnie dla tej jednostki. W tym celu wystarczy wziąć gotową aplikację w kształcie litery „Y”, oderwać osłonę papierową z jej podstawy (ogona) i umieścić go pośrodku górnej części ramienia. Następnie należy rozciągnąć obie strony taśmy (oba ramiona plastra), stopniowo odrywając osłonę, a później okleić z obu stron brzegi mięśnia ramiennego bez dodatkowego rozciągnięcia. Plaster przylegający do skóry powinno się potrzeć, aby zwiększyć jego przyleganie.
Drugim etapem jest wykorzystanie gotowej aplikacji w kształcie litery „I” odrywając z niej osłonę papierową (u jej jednego końca). Umieszcza się ją powyżej górnej części barku i poleca pacjentowi odwieść rękę w bok do kąta 90°. Stopniowo odrywając osłonę należy zaaplikować taśmę kierując się w dół ramienia i uważając, aby nie napinać taśmy. W pozycji ręki odwiedzionej pod kątem 90° należy potrzeć plaster (od środka do obu krawędzi), aby zwiększyć jego przyleganie – tak samo, jak w poprzednim przypadku.
Na poniższym filmie pokazujemy jak oklejać plastrami do kinesiotapingu bark na przykładzie jednego z naszych pacjentów z Centrum Fizjoterapeuty:
Podsumowanie
Wyżej wymieniono jedną z technik wykorzystania aplikacji kinesiotapingu na bark. Istnieje jeszcze wiele innych sposobów oklejania i rodzajów nacięć. Jednak mimo przekazywanej przez nas wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać przy danym schorzeniu.
Kod rabatowy na kurs kinesiotapingu
Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotapingu. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY
Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Śliwiński Z., Krajczy M., Dynamiczne plastrowanie, Wydawnictwo Markmed Rehabilitacja, Wrocław 2014.
3 Responses
Przydatny artykuł!
W przypadku niestabilności stawu barkowego kinesiotaping może przynieść naprawdę dobre efekty. Warto stosować jako działanie profilaktyczne!
Witam czy na naderwany miesien (staw barkowy) tejp pomoże? Nakleja się tak damo w przypadku naderwania ?