Szukaj
Szukaj

Diagnostyka kluczem do udanej terapii

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Diagnostyka pacjenta jest częścią medycyny zajmującej się rozpoznaniem chorób na podstawie objawów, z którymi zgłasza się pacjent. Wyróżnia się subiektywne badanie podmiotowe (wywiad), obiektywne badanie przedmiotowe (oglądanie, palpacja, testy diagnostyczne) i badania dodatkowe (badania obrazowe, laboratoryjne). Umiejętność prawidłowej diagnostyki jest kluczowym elementem skutecznego leczenia.

Diagnostyka kluczem do udanej terapii

Wizyta u fizjoterapeuty

Wiedza fizjoterapeuty na temat układu ruchu i ciała człowieka często pozwala na identyfikowanie zaburzeń, napięć w ludzkim ciele na podstawie badań podmiotowych. Dokładny wywiad, testy funkcjonalne (diagnostyczne), czy analiza chodu często pomagają dobrać odpowiednie postępowanie terapeutyczne. Istotne jest, że na postawę ciała, przewlekłe bóle i większość zależności w ludzkim ciele duży wpływ mają zapomniane schorzenia. Mogą to być zarówno kontuzje sprzed lat, jak również styl życia.

Biorąc pod uwagę zależność napięć w ludzkim ciele, często terapię rozpoczyna się od opracowania dawnych dolegliwości. Zwykle już to przynosi pierwsze efekty. Bywa bowiem tak, że np. skręcenie stawu skokowego sprzed lat objawia się bólem barku, czy bólem głowy. W wielu przypadkach dokładny wywiad połączony z badaniem przedmiotowym okazują się na tyle skuteczny, że celowana terapia może znacznie zmniejszyć dolegliwości bólowe i poprawić zakresy ruchu już podczas pierwszej wizyty.

Diagnostyka – na co zwrócić szczególną wagę?

Diagnostyka zaczyna się już na samym początku. Fizjoterapeuta obserwuje pacjenta w momencie pierwszego kontaktu w poczekalni, a wejście do gabinetu fizjoterapeuty jest często ważnym elementem diagnostyki. Jeszcze przed przeprowadzeniem wywiadu fizjoterapeuta wyciąga wiele wniosków, zwracając uwagę m.in. poruszanie się pacjenta czy sposób wskazania miejsca objawów. Każda wskazówka może być istotna w dalszym postępowaniu terapeutycznym.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Następnym krokiem, po dokładnym wywiadzie i ustaleniu przeciwwskazań, jest przeprowadzenie specjalnie wyselekcjonowanych testów diagnostycznych, dokładna obserwacja i palpacja kluczowych dla problemu obszarów ciała, które są niezmiernie istotnym punktem przywracania prawidłowych stanów ruchu. Fizjoterapeuta w badaniu pacjenta zwraca nie tylko uwagę na napięcia mięśniowe i ból w danej okolicy, bowiem ciało jest strukturalną i funkcjonalną jednością. W procesie diagnostycznym istotne jest także m.in.:

  • oglądanie skóry (przebarwień, uwodnienia);
  • napięć mięśniowych;
  • przesuwalności tkanek;
  • sprawdzenie zakresów ruchu;
  • siły mięśniowej;
  • jakości ruchu.

Wszystkie wnioski, które fizjoterapeuta wraz z pacjentem są w stanie wyciągnąć podczas pierwszej wizyty pozwalają określić cel terapii. Następnie dzięki temu można zaplanować odpowiednio dobraną fizjoterapię. Jest to czas na przystąpienie do terapii, która być może zaczęła się już w momencie przekroczenia progu w gabinecie.

Zobacz również: SFTR – zakresy ruchów w stawach

Bibliografia

  1. Janiszewska M., Nowak B., Postępowanie fizjoterapeutyczne – wybrane aspekty, Lublin 2017.
  2. Hueter-Becker A., Doelken M., Badanie kliniczne w fizjoterapii, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2018.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *