Szukaj
Szukaj

Ektomorfik

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ektomorfik to specyficzny typ budowy, charakteryzujący się smukłą sylwetką, niewielkim obwodem kości i minimalnie przyspieszonym metabolizmem. Problemem osób o tej budowie ciała jest utrzymanie prawidłowej masy, ponieważ zapotrzebowanie na kalorie jest spore. Jednocześnie rośnie wrażliwość organizmu na szkodliwe substancje.

Ektomorfik

Ektomorfik – charakterystyka

Ektomorfik to jeden z trzech podstawowych typów sylwetki ciała, obok mezomorfika i endomorfika. Osoby o typie ektomorficznym cechują się szczupłą i smukłą budową ciała, zazwyczaj o niskim poziomie tkanki tłuszczowej. Charakteryzują się szybkim metabolizmem, co sprawia, że trudno im przybierać na masie mięśniowej. Ektomorficy mają często długie kończyny, wąskie ramiona i niewielką ilość mięśni. Aby zbudować masę mięśniową, muszą skoncentrować się na intensywnych treningach siłowych i zwiększeniu spożycia kalorii. W kontekście treningu i żywienia, ektomorficy często muszą dbać o odpowiednie ilości białka, węglowodanów i tłuszczów, aby wspomóc procesy anaboliczne i zwiększyć masę ciała.

Białko – podstawowy budulec masy

Podstawowym budulcem ludzkiego organizmu jest białko, natomiast w przypadku ektomorfików nie wystarczy dostarczyć większych ilości aminokwasów, aby przybrać na wadze, ponieważ w ich przypadku metabolizm jest nieco przyspieszony, co nie pozwala na efektywne gromadzenie energii. Jaki to ma związek? Otóż odbudowa białek jest procesem czasochłonnym i wymagającym sporych nakładów energetycznych, który organizm ektomorfika nie jest w stanie ponieść.

W związku z tym ektomorfik rzadko kiedy musi zwiększać ilość białka w diecie. Znacznie częściej konieczne jest zwiększenie kaloryczności posiłków przy zachowaniu ich wartości odżywczej, jeśli chodzi o inne substancje.

Co dodaje energii organizmowi?

Najgorszym możliwym posunięciem jest zawsze wizyta w fast-foodach. Owszem, wartość kaloryczna takiego posiłku jest wysoka, jednak pod względem wszystkich pozostałych związków chemicznych jest to jedzenie ubogie. Kolejnym problemem jest fakt, że energia ta pochodzi ze złych źródeł. W każdej diecie określone jest, jaka część energii będzie pozyskana z konkretnych grup substancji chemicznych. W przypadku fast-foodów zbyt duży jest udział tłuszczów i cukrów prostych.

Patronite
Patronite

Bardzo dobrym sposobem na dodanie energii są owocowe koktajle. Zawierają one bardzo dużo witamin i błonnika, co pozwala regulować przemianę materii, a jednocześnie właściwy jest stosunek cukrów prostych i cukrów złożonych. Warto odnotować, że zdecydowana większość owoców zawiera też pewne ilości tłuszczu. To ilości niewielkie i energetycznie nieznaczne, ale wystarczające na przykład do skutecznego rozpuszczenia wybranych witamin.

Suplementy dla ektomorfika

Algi takie jak Spirulina mogą bardzo pomóc ektomorfikom, ponieważ zawierają wiele związków chemicznych będących naturalnymi regulatorami metabolizmu. Oznacza to w praktyce, że Spirulina, choć jej ilość jest zbyt mała, aby bezpośrednio wpłynęła na bilans energetyczny, może regulować przeróżne szlaki metaboliczne. Hamuje przy tym nieco rozpędzoną przemianę materii i dając organizmowi szansę na nadbudowanie utraconej masy.

Oczywiście jednocześnie nie można pominąć działania wzmacniającego, które jest o tyle ważne, że kiedy toczą się procesy rekonstrukcyjne, ilość energii, jaką organizm może przeznaczyć na układ immunologiczny, spada. Spirulina stoi wówczas na straży bezpieczeństwa organizmu w okresie zwiększonego zapotrzebowania energetycznego.

Ektomorfik – podsumowanie

Problemy ektomorfików wymagają kompleksowego podejścia. Samo dostarczenie budulca i energii czasem nie wystarcza, ponieważ nie można z dnia na dzień przestawić całego metabolizmu bez szkody dla ustroju.

Ważne jest, aby przybierając masę ciała robić to stopniowo, równocześnie kontrolując także procesy immunologiczne czy zdolność ruchową oraz odporność na stres. Często zmiana jednego czynnika wpływa na wiele aspektów funkcjonowania organizmu człowieka.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wilczyński J., Korekcja wad postawy człowieka, Wydawnictwo Anthropos, Starachowice 2005.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.