Plamica posteroidowa odnosi się do przebarwień i odbarwień skóry wskutek stosowania leków steroidowych. Stanowi jedno z częściej pojawiających się działań niepożądanych terapii sterydami. Niestety nie znaleziono żadnych leków czy metod alternatywnych leczenia plamicy posteroidowej. Jedynym sposobem pozbycia się zmian skórnych jest odstawienie sterydów i poczekanie na regenerację organizmu.
Co to jest plamica?
Plamica to konsekwencja przenikania erytrocytów (krwinek czerwonych) przez ściany naczyń krwionośnych do skóry właściwej. Najczęściej wynika z:
- zaburzeń hematologicznych;
- wzrostu ciśnienia w żyłach;
- uszkodzenia naczyń krwionośnych, np. wskutek ich stanów zapalnych.
Zgodnie z definicją, plamicą określa się spontaniczne i drobne ogniska krwawień do skóry. Wykwitami są niewielkie punkciki oraz większe wybroczyny. Istnieje wiele rodzajów plamicy, w tym wtórna do koagulopatii, wtórna do chorób naczyniowych, wtórna do nieprawidłowości kolagenu i naczyń oraz idiopatyczna. Wśród plamic wtórnych do nieprawidłowości kolagenu i naczyń krwionośnych znajduje się tzw. plamica posteroidowa, której częstotliwość występowania intensywnie wzrasta.
Plamica posteroidowa – przyczyny
Wskutek stosowania sterydów pojawia się wiele ubocznych dolegliwości, w tym związanych z tkanką skórną i podskórną. Są to między innymi alergie posteroidowe, stany zapalne mieszków włosowych, zapalenie okołooczne, opóźnione gojenie się ran, wybroczyny, rozstępy oraz trądzik posteroidowy. Wśród skutków ubocznych znajduje się również plamica posteroidowa.
Przyczyną tego zjawiska jest stosowanie leków sterydowych miejscowo, w postaci kremów i maści. Tego typu preparaty farmaceutyczne są dostępne wyłącznie na receptę, a ich przeznaczeniem jest leczenie atopowego zapalenia skóry, łuszczycy czy egzem. Współcześnie odchodzi się od stosowania sterydów, ponieważ udowodniono, że przewlekle wykonywana czynność wysoce negatywnie wpływa na kondycję skóry, mogąc nawet powodować jej ścieńczenie i zanik. Coraz chętniej sięga się po całkowicie naturalne metody, w tym ziołolecznictwo i dietoterapię. Nieco rzadziej do pojawienia się plamicy posteroidowej dochodzi wskutek doustnego przyjmowania sterydów.
Jak wygląda plamica posteroidowa?
Plamica posteroidowa przybiera postać charakterystycznych drobnych, czerwonych punkcików. Zwykle gromadzą się one w skupiskach, wpływając na estetykę wyglądu. Zmiany te nie bledną pod wpływem nacisku, lokalizując się w ścisłym obrębie miejsca, w które przez dłuższy czas wsmarowywana była maść ze sterydem. Zmiany mogą ustępować po kilku tygodniach bez pozostawienia blizn, jednak w niektórych przypadkach mają charakter trwały.
Zobacz również: Plamica starcza.
Leczenie plamicy posteroidowej
Praktycznie nie ma żadnych metod na pozbycie się plamicy posteroidowej. Jedyną skuteczną, rekomendowaną opcją staje się odstawienie leków sterydowych. Warto udać się do dermatologa, aby przepisał zamiennik niezawierający w swoim składzie glikokortykoidów. Równocześnie warto wspierać ogólną odporność organizmu zbilansowaną dietą, bogatą w NNKT, witaminę C, witaminę D, cynk, żelazo oraz antyoksydanty. Chłodne, rozgrzewające czy ziołowe okłady nie przynoszą rezultatów.
Polecane produkty:
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Kaszuba A., Pastuszka M., Kaszuba A., Miejscowe glikokortykosteroidy w leczeniu chorób skóry – zalecane standardy postępowania, Forum Medycyny Rodzinnej, 5/2009.