Szukaj

Encefalopatia metaboliczna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Encefalopatia metaboliczna to nie jedna jednostka chorobowa, lecz cała grupa schorzeń wywołanych obecnością endogennych toksyn w przebiegu niewydolności narządowej. Omawiane schorzenia manifestują się nieprawidłowymi funkcjami mózgu w obszarze psychicznym, intelektualnym i motorycznym. Samo pojęcie encefalopatii odnosi się do przewlekłych lub trwałych uszkodzeń w strukturach mózgu.

 

Przyczyny

Istnieje wiele przyczyn encefalopatii metabolicznej, w zależności od rodzaju choroby. Mogą do niej prowadzić zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, udar cieplny, nadmierna podaż płynów osmotycznych i błędnie wykonana hemodializa.

Encefalopatia może wystąpić w wyniku patologii dotyczących gruczołów dokrewnych – nadczynność tarczycy, zaburzenia czynności przytarczyc, a także nieprawidłowy metabolizm wapnia i magnezu.

Objawy

Objawy kliniczne encefalopatii metabolicznej dotyczą najczęściej zmian osobowości o różnym stopniu nasilenia. Towarzyszą temu przeważnie:

Największe zróżnicowanie objawów klinicznych zauważa się w encefalopatii wątrobowej, przy której wyróżnia się dodatkowo 3 postacie: ostrą, przewlekłą i subkliniczną.

Encefalopatia metaboliczna – rodzaje

Do encefalopatii metabolicznych można zaliczyć m.in. encefalopatię:

  • wątrobową;
  • mocznicową;
  • hipo- lub hiperglikemiczną.

Encefalopatia wątrobowa

Postać subkliniczna encefalopatii wątrobowej współwystępuje przeważnie ze średnio nasiloną marskością wątroby. Objawia się jedynie nieznacznymi zaburzeniami funkcji poznawczych, dlatego wykryć ją można głównie wykonując testy psychologiczne.

tubapay
tubapay

Postać ostra występuje u chorych z WZW typu B lub po zatruciu. Charakteryzuje się szybkim postępem objawów klinicznych, które rozpoczynają się drgawkami, po czym mogą przejść do zaburzeń świadomości, a nawet powodować śmierć. Z kolei postać przewlekłą cechują zaburzenia orientacji i zachowania.

Przyczyną rozwoju encefalopatii wątrobowej jest przede wszystkim kontakt z toksynami endogennymi, które zaburzają funkcje mózgu. Do takich toksyn zalicza się amoniak lub aminokwasy aromatyczne.

Encefalopatia mocznicowa

W przebiegu encefalopatii mocznicowej sumują się objawy wynikające z niewydolności nerek oraz z wpływu na organizm człowieka choroby podstawowej. Objawy dotyczą głównie sfery emocjonalno-intelektualnej i ruchowej.

Przyczyną choroby są zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, zaburzenia funkcji neurotransmiterów i nieprawidłowa funkcja przytarczyc, np. wtórna niedoczynność.

Encefalopatia hipo- i hiperglikemiczna

W encefalopatii hipoglikemicznej wyróżnia się 3 postacie:

  • ostrą – zaczyna się od złego samopoczucia i przewlekłego uczucia głosu, a następnie dołącza się uczucie lęku i niepokoju. Ostatecznie rozwijają się napady padaczkowe, a nawet śpiączka;
  • podostrą – rozpoczyna się spowolnieniem ruchowym i hipotermią, po czym rozwijają się zaburzenia świadomości;
  • przewlekłą – cechuje się głównie zmianami zachowania i obniżeniem sprawności intelektualnej.

Natomiast encefalopatia hiperglikemiczna występuje jako śpiączka ketonowa lub hiperosmolarna. Obie postacie wynikają z nieprawidłowej przemiany glukozy oraz niedotlenienia mózgu. W efekcie następuje wzrost stężenia kwasu mlekowego, ciał ketonowych i obniżenia mózgowe przepływu krwi.

Bibliografia

  1. Pierzchała K., Encefalopatie metaboliczne, Polski Przegląd Metaboliczny, 6/2010.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.