Szukaj

Krwotok wewnętrzny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Krwotok wewnętrzny jest o tyle niebezpieczny, że nie można go zauważyć gołym okiem. Wstępnie rozpoznajemy go po objawach klinicznych, a realne potwierdzenie dają jedynie profesjonalne badania diagnostyczne. Taki rodzaj krwotoku może towarzyszyć upadkom, urazom i kontuzjom, wypadkom komunikacyjnym i wielu innym sytuacjom, nawet jeśli z pozoru wyglądają niegroźnie, a poszkodowany nie zgłasza żadnych problemów. Niejednokrotnie krwotok wewnętrzny zagraża życiu pacjenta.

Krwotok wewnętrzny

Krwotok wewnętrzny – przyczyny

Zgodnie z definicją krwotok wewnętrzny to stan, podczas którego doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych i wylania się krwi poza naczynia, jednak bez opuszczania przez nią ciała. Oznacza to, że skóra nie została uszkodzona, więc krew nie może wylać się poza jamy ciała. Do przerwania ciągłości naczyń żylnych i tętniczych dochodzi wskutek urazu (upadek, zderzenie, inny uraz) lub w wyniku chorób ogólnoustrojowych, np.:

Krwotok wewnętrzny może wystąpić również wskutek:

  • długotrwałego przyjmowania leków sterydowych;
  • alkoholizmu;
  • zaburzeń krzepnięcia.

Wynaczynienie może nastąpić do narządów wewnętrznych, jak również do jam ciała. Nie należy mylić krwotoku z krwawieniem – to drugie zjawisko polega na powolnym wypływie krwi, podczas gdy krwotok bardzo szybko zalewa ciało od wewnątrz.

Patronite
Patronite

Jak objawia się krwotok wewnętrzny?

Źródła krwotoku wewnętrznego nie zobaczymy podczas oględzin pacjenta. Należy więc opierać się na zgłaszanych lub zaobserwowanych objawach. Głównymi są:

  • osłabienie;
  • przyspieszone, ale słabo wyczuwalne tętno;
  • wzmożone pragnienie;
  • wewnętrzny niepokój;
  • bladość powłok skórnych;
  • nadmierne pocenie się (tzw. zimne poty);
  • mroczki przed oczami;
  • podwójne widzenie;
  • omdlenie.

Krwotok wewnętrzny można podejrzewać w sytuacjach, gdy nagle pojawi się krwawienie z nosa, uszu lub ust. Zwłaszcza, jeśli chwilę temu doszło do upadku czy urazu. W niektórych sytuacjach może dojść do całkowitej utraty przytomności. Dzieje się tak często po wypadkach komunikacyjnych, gdy potrącony pieszy wstaje, twierdząc że nic mu się nie stało, wykonuje kilka kroków w przód i w tym samym momencie mdleje. Zwykle zjawisko wskazuje na krwotok wewnętrzny. Pozostałe objawy zależą od miejsca krwotoku. Uszkodzeniu mogą ulec zarówno naczynia, jak i ważne narządy wewnętrzne. Ważne jest również rozpoznanie, czy krwotok nastąpił wskutek urazu żył czy tętnic. Jeśli utrata krwi poza łożysko naczyń przekroczy 40%, pacjent znajduje się w stanie bezpośrednio zagrażającym życiu.

Leczenie krwotoku wewnętrznego

O ile w przypadku krwotoków zewnętrznych mamy możliwość zatamowania krwawienia, o tyle przy krwotokach wewnętrznych takiej opcji nie ma. Pierwsza pomoc opiera się na ułożeniu poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej lub z uniesionymi kończynami powyżej tułowia (w zależności od stanu zdrowia) oraz na jak najszybszym wezwaniu karetki pogotowia. Poszkodowanego warto okryć ciepłym kocem i przez cały czas utrzymywać z nim kontakt słowny.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Saczka B., Pierwsza pomoc. Rany, krwotoki, wstrząs – przyczyny, objawy, postępowanie, Wydawnictwo Szkoły Policji w Katowicach, 2012.
  2. Goniewicz M., Pierwsza pomoc, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.