Szukaj
Szukaj

Krwotok miąższowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Krwotok miąższowy występuje wskutek uszkodzenia narządu i wynaczynienia krwi do drobnych naczyń. To dość charakterystyczny rodzaj krwotoku, jako że krwotok z definicji jest nagłym i silnym wypływem krwi spoza łożyska naczyń. W tym przypadku wyciek ten jest na ogół spokojny i powolny.

Krwotok miąższowy

Z czego wynika krwotok miąższowy?

O krwotoku miąższowym mówimy wówczas, gdy bezpośrednio po zranieniu pojawiają się punkcikowate krople krwi. Spływają one następnie powoli z całej uszkodzonej powierzchni. Przyczyną takiego stanu jest przerwanie ciągłości większej liczby naczyń włosowatych w mięśniach lub narządach miąższowych, do czego najczęściej dochodzi wskutek tępego urazu mechanicznego. Może to być stłuczenie, upadek czy silne uderzenie płaskim przedmiotem.

Zobacz również: Krwotok śródmózgowy.

Patronite
Patronite

Objawy krwotoku miąższowego

Krwotok miąższowy nie jest nagły, z pewnością nie przypomina krwawienia z nosa czy szybkiego, gwałtownego wytrysku krwi z uszkodzonej tętnicy udowej. Krople krwi pojawiają się na pewnej powierzchni narządu czy tkanki i nie mają tendencji do charakterystycznego „tryskania”. W zależności od narządu i przyczyny może towarzyszyć mu ból.

Leczenie krwotoku miąższowego

Uszkodzone zostają naczynia drobne, włośniczkowe. Z tego względu w wielu przypadkach taki krwotok nie wymaga specjalistycznego leczenia ani wyprawy do szpitala. Tamowanie krwawienia polega na ogół na nałożeniu zwykłego opatrunku jałowego. Oczywiście postępowanie zależy od tego, czy są one zewnętrzne czy wewnętrzne. Te drugie bardzo ciężko rozpoznać i dlatego trudno określić dokładne przyczyny ich powstawania. Często nie towarzyszą im żadne objawy.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Chaplau C., Ratownictwo medyczne – poradnik kieszonkowy, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2004.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *