Szukaj

Aceton

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Aceton (znany także jako propanon, dimetyloketon czy keton dimetylowy) to najprostszy keton alifatyczny. Stanowi lotną ciecz o ostrym, rozpoznawalnym zapachu. Znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle.

Aceton

Charakterystyka acetonu

Aceton to bezbarwna, łatwopalna ciecz o silnym, charakterystycznym zapachu. Miesza się w każdym stosunku z wodą, alkoholem etylowym i eterem dietylowym oraz z wieloma innymi rozpuszczalnikami organicznymi. Jednocześnie sam w sobie jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem – rozpuszcza bowiem tłuszcze, wiele żywic naturalnych i syntetycznych, nitrocelulozę, octan celulozy itd. Z jodem i wodorotlenkiem sodu tworzy jodoform.

Związek ten można otrzymać na wiele różnych sposobów, między innymi:

  • przez suchą destylację octanu wapnia;
  • z propan-2-olu przez utlenianie;
  • przez syntezę z acetylenu i pary wodnej;
  • przez utlenianie izopropylobenzenu;
  • metodą butanolową-acetonową z fermentacji kukurydzy, żyta, ziemniaków itp.

Aceton znajduje wiele zastosowań w przemyśle. W stanach patologicznych może również pojawiać się w organizmie człowieka.

Jakie zastosowanie ma aceton?

Acetonu używa się przy produkcji farb i lakierów, estrów celulozy, do wyrobu szkła organicznego, indyga i innych syntez. Służy też do pochłaniania acetylenu w butlach zawierających ten gaz. Jednocześnie ma wiele zastosowań w gospodarstwach domowych.

tubapay
tubapay

Ze względu na właściwości rozpuszczające można go wykorzystywać do odtłuszczania powierzchni, np. przed ich klejeniem czy malowaniem. Z jego pomocą można również oczyścić wiele powierzchni z różnego rodzaju plam czy zabrudzeń. Zwłaszcza, jeśli zabrudzenia te są tłuszczami, gumami czy woskami. Wykorzystując aceton można dokładnie oczyścić np. pędzle malarskie.

Aceton znalazł zastosowanie również w dziedzinie takiej jak kosmetologia. Skutecznie usuwa bowiem lakiery, np. z paznokci. Dawniej był najczęściej stosowaną substancją w zmywaczach do paznokci. Z czasem wykazano jednak, że może on powodować łamliwość paznokci i rozdwajać ich płytkę. Z tego względu obecnie zaleca się stosowanie zmywaczy niezawierających acetonu.

Aceton w organizmie człowieka

Aceton występuje w moczu i we krwi chorych na cukrzycę jako produkt niewłaściwej przemiany materii. Podstawowym wskazaniem do oceny obecności omawianego związku w organizmie jest cukrzyca typu 1, a zwłaszcza podejrzenie tak zwanej cukrzycowej śpiączki ketonowej. U pacjentów chorych na cukrzycę aceton jest bowiem podstawowym ciałem ketonowym obecnym w moczu, a także w wydychanym powietrzu. Dla tych chorych typowy jest zatem charakterystyczny zapach acetonu w wydychanym powietrzu.

Należy wiedzieć, że sporadycznie aceton może być obecny w organizmie osób przewlekle głodzonych lub niespożywających pokarmu, z jakiegokolwiek powodu. Zdarza się, że pewne ilości acetonu znajduje się w organizmie anorektyków.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dudek K., Kasza T., Ruszel M., Sikora E., Suryło P., Tomaszkiewicz-Potępa A., Vogt O., Chemia, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2008.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.