Fotodepilacja Wrocław

Mówi się, że sport to zdrowie i faktycznie regularne podejmowanie aktywności fizycznej może mieć korzystny wpływ na ludzki organizm. Będzie tak jednak wyłącznie wtedy, kiedy wraz ze zwiększoną aktywnością pójdzie urozmaicona i nieco zmieniona w stosunku do podstawowej dieta. Okazuje się bowiem, że dieta sportowa musi nieco różnić się od idealnego modelu podstawowej diety zrównoważonej.

Naturalne suplementy w sporcie

 

Podstawowy problem – białko

W czasie treningu dochodzi do mikrouszkodzeń mięśni. To właśnie dzięki naprawie tych uszkodzeń przez niewielkie komórki satelitarne mięśnie mogą się rozwijać – jest to podstawa zarówno rzeźbienia, jak i budowy masy mięśniowej. Tymczasem głównym składnikiem komórek mięśniowych są białka, i to bardzo specyficzne, których nie można w łatwy sposób suplementować. Bez nich mięśnie, zamiast się wzmacniać z każdym treningiem, mogą ulegać postępującemu osłabieniu. Tym bardziej, że przy bardzo wyczerpującym treningu, niektóre białka budulcowe mogą być zużywane jako źródło energii dla pracujących mięśni.

Sklep Spirulina

Problem sportowców wytrzymałościowych – uciekające minerały

Wiele minerałów może rozpuszczać się w wodzie i następnie uciekać z organizmu razem z potem. Przy okazjonalnej aktywności fizycznej albo nawet regularnej, ale nieszczególnie intensywnej, proces ten jest niemal niezauważalny. Dieta podstawowa w tym przypadku w zupełności wystarcza, aby pokryć całe zapotrzebowanie na sole mineralne. W przypadku długodystansowych biegaczy, kolarzy czy wspinaczy i pływaków problem jest jednak poważniejszy. Ponieważ przy częstym podejmowaniu tego typu aktywności usuwanie soli mineralnych następuje szybciej i trudniej jest uzupełnić powstające niedobory.

Naturalne suplementy czy syntetyczne

Wielu sportowców sięga po syntetyczne odżywki, które mają dostarczać białko oraz po izotoniki, które zawierają pewną ilość syntetycznych soli mineralnych. W przypadku odżywek na masę można chociaż powiedzieć, że one działają, nawet jeśli przy okazji są bardzo szkodliwe dla wątroby i trzustki, to izotoniki nie działają (choćby dlatego, że „izo” odnosi się do normalnego stężenia, którego już w organizmie nie ma), a poza tym też mają pewne szkodliwe skutki uboczne. Stąd też coraz częściej zaleca się naturalne suplementy diety.

Wykorzystuje się do tego celu przede wszystkim algi Spirulina i Chlorella, które wyróżniają się bardzo wysoką zawartością białek oraz zróżnicowanym składem mineralnym. Są to suplementy, które działają jednak inaczej od syntetyków – na efekty zwykle trzeba poczekać nieco dłużej, ponieważ stężenia związków aktywnych są tu mniejsze, podobnie jak dawki, natomiast większa jest przyswajalność. Sam fakt, że naturalne suplementy są wydajniejsze w dłuższym czasie, nie jest oczywiście jeszcze dla wielu osób argumentem wystarczającym, ale nieprzekonanych powinno się uczulać na to, że syntetyki uszkadzają nie tylko wątrobę i trzustkę, ale także komórki nerwowe, na które Chlorella czy Spirulina działają osłonowo. To też ważne, bo odbudowa komórek nerwowych jest w wielu przypadkach niemożliwa, a przynajmniej bardzo trudna.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław