Szukaj
Szukaj

Mięsień zginacz krótki palców

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień zginacz krótki palców (łac. musculus flexor digitorum brevis) należy do grona mięśni wyniosłości pośredniej stopy, wspólnie z mięśniem czworobocznym podeszwy, mięśniami glistowatymi oraz mięśniami międzykostnymi. Mięsień ten znajduje się powierzchownie, jest gruby i podłużny. Odpowiada głównie za zginanie palców stopy.

 

Mięsień zginacz krótki palców – lokalizacja

Mięsień zginacz krótki palców znajduje się w stopie, a dokładniej na jej podeszwie. Jest przykryty rozcięgnem podeszwowym, a jego głęboka powierzchnia spoczywa na ścięgnach mięśnia zginacza długiego palców, mięśniach glistowatych oraz mięśniu czworobocznym podeszwy. Ciekawostką jest, że mięsień ten może u niektórych osób w ogóle nie występować. U innych natomiast brakuje ścięgna wychodzącego do palca małego (palec V) stopy.

Mięsień zginacz krótki palców – przyczepy

Omawiany mięsień posiada następujące przyczepy:

  • pp: powierzchnia dolna guza piętowego i rozcięgno podeszwowe;
  • pk: ścięgna przyczepiające się do palców II-V.

Początkowo jednolity brzusiec rozdziela się w przedniej połowie podeszwy na 4 kolejne brzuśce, z których każdy wysyła ścięgno do palców II-V. Ścięgna te odpowiadają anatomicznie ścięgnom mięśnia zginacza powierzchownego palców ręki. Na wysokości paliczka bliższego ścięgna przeplatają się ze ścięgnami mięśnia zginacza głębokiego palców. Każde jest w tym miejscu rozszczepione na dwie części, które w późniejszym odcinku łączą się i kończą na paliczkach palców II-V.

Patronite
Patronite

Mięsień zginacz krótki palców – funkcje

Mięsień zginacz krótki palców wzmacnia strzałkowe sklepienie stopy oraz odpowiada za zginanie palców stopy II-V (wszystkie poza paluchem). Stanowi główną zawartość środkowej komory stopy i uczestniczy w poszczególnych fazach chodu.

Unerwienie mięśnia zginacza krótkiego palców

Za unerwienie tego mięśnia odpowiada nerw podeszwowy przyśrodkowy, odchodzący od segmentów kręgosłupa L5 oraz S1-S2.

Unaczynienie mięśnia zginacza krótkiego palców

Za unaczynienie tego mięśnia odpowiada tętnica piszczelowa tylna, a także tętnice podeszwowe boczna i przyśrodkowa.

Rozluźnianie mięśnia zginacza krótkiego palców

Na podeszwie stopy znajduje się wiele punktów spustowych oraz punktów akupunkturowych. Jest to wykorzystywane m.in. podczas refleksologii stóp. Samodzielnie mięśnie zginacze krótkie palców można rozluźniać poprzez codzienne korzystanie z drewnianego masażera do stóp lub piłeczki do rolowania. Dobrze sprawdza się również położenie stóp na macie do akupresury. W gabinecie masażu lub gabinecie fizjoterapeutycznym mięśnie podeszwy stopy na ogół opracowuje się jako jedna całość, a nie w sposób izolowany. Niezbędne jest więc opracowanie całego rozcięgna podeszwowego. Dopiero później można przejść do terapii mięśni zginaczy oraz mięśni tylnej powierzchni goleni.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
  3. Szpinda M., Anatomia prawidłowa człowieka, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2022.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.