Szukaj
Szukaj

Mięsień bródkowo-gnykowy

Spis treści

Mięsień bródkowo-gnykowy (łac. musculus geniohyoideus) należy do grona mięśni nadgnykowych, wspólnie z mięśniami takimi jak mięsień dwubrzuścowy, mięsień rylcowo-gnykowym oraz mięsień żuchwowo-gnykowy. Mięśnie nadgnykowe zaliczają się natomiast do grupy środkowej mięśni szyi.

Mięsień bródkowo-gnykowy (łac. musculus geniohyoideus)

Mięsień bródkowo-gnykowy – budowa

Mięsień bródkowo-gnykowy lokalizuje się powyżej mięśnia żuchwowo-gnykowego. Posiada walcowaty kształt i biegnie po obu stronach linii pośrodkowej od kości gnykowej do spojenia żuchwy. Jego przyczepy można przedstawić następująco:

  • przyczep początkowy (pp): kolec bródkowy żuchwy;
  • przyczep końcowy (pk): powierzchnia przednia trzonu kości gnykowej.

Włókna mięśniowe od przyczepu początkowego biegną delikatnie rozbieżnie ku tyłowi oraz w kierunku dolnym. W praktyce wyróżnia się 2 mięśnie bródkowo-gnykowe – prawy oraz lewy. Biegną one bezpośrednio obok siebie, a tuż obok nich (po zewnętrznych bokach) leżą ślinianki podjęzykowe. Ciekawostką jest, że omawiany mięsień może łączyć się z przeciwległym, tworząc jeden mięsień nieparzysty. Oba mogą się łączyć ponadto z mięśniami języka. Często bocznie od mięśnia bródkowo-gnykowego przebiega samodzielna wiązka mięśniowa, która przyczepia się do rogów większych kości gnykowej.

Mięsień bródkowo-gnykowy – funkcje (czynność)

Mięsień bródkowo-gnykowy pociąga kość gnykową w kierunku przednim i ku górze. Gdy natomiast kość ta jest ustalona, odpowiada za opuszczanie żuchwy, np. podczas mówienia czy spożywania pokarmów. Wspólnie z mięśniem żuchwowo-gnykowym i mięśniem dwubrzuścowym unosi język w pierwszej fazie przełykania. To właśnie dzięki niemu kęs pokarmowy jest przyciskany do podniebienia i wzdłuż niego przeprowadzany do gardła.

Unaczynienie mięśnia bródkowo-gnykowego

Za unaczynienie omawianego mięśnia odpowiadają gałązki tętnicy językowej.

Unerwienie mięśnia bródkowo-gnykowego

Za unerwienie mięśnia bródkowo-gnykowego odpowiadają włókna splotu szyjnego, pochodzące z segmentu C1-C2. Uważa się, że dochodzą do niego także włókna właściwe nerwu podjęzykowego (XII).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
  3. Ignasiak Z., Anatomia układu ruchu, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.