Szukaj
Szukaj

Trening mentalny w sporcie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Trening mentalny w sporcie stanowi współcześnie nieodłączny element profesjonalnego przygotowania sportowca do rywalizacji na najwyższym poziomie i uzyskiwania jak najlepszych wyników. Taki trening wpływa pozytywnie zarówno na kondycję psychiczną, jak i fizyczną zawodnika. Należy jednak wiedzieć, na czym on dokładnie polega i jak prawidłowo go wykonywać.

Trening mentalny w sporcie

Na czym polega trening mentalny w sporcie?

Największą popularnością cieszy się technika wyobrażeniowa w treningu mentalnym. Ma na celu kontrolę uwagi, emocji i myślenia, a efektem dodatkowym jest znaczne wzmocnienie motywacji. Uważa się, że z tej metody korzysta aż 99% olimpijczyków. Polega ona na:

 • nauce nowych umiejętności ruchowych;
 • przygotowywaniu się do startów;
 • oswajaniu się z nowymi obiektami;
 • radzeniu sobie z sytuacjami stresowymi, wpływającymi negatywnie na ogólny stan zawodnika;
 • rozwijaniu umiejętności psychologicznych, rozwiązywaniu problemów, budowaniu pewności siebie;
 • odnowie po kontuzjach lub obciążających treningach.

Technika wyobrażeniowa zakłada, że organizm ludzki nie odróżnia prawdziwej i realnej sytuacji od postrzeganej lub wyobrażonej. W rezultacie, wizualizując sobie ruch lub obserwując ten ruch u kogoś innego, reaguje w taki sposób, jakby w istocie ten ruch wykonał. Dzieje się tak, gdyż wiadomości wysyłane w formie impulsów nerwowych do mózgu i z mózgu podczas tworzenia wyobrażeń są zbliżone do tych, które powstają w trakcie rzeczywistych działań. Podsumowując, trening mentalny z wykorzystaniem techniki wyobrażeniowej polega na tworzeniu lub odtwarzaniu doświadczeń kinestetycznych lub wzrokowych, a spełnia dwie zasadnicze funkcje: kognitywną i motywacyjną.

Zobacz również: Przetrenowanie.

Co powoduje trening mentalny w sporcie?

Trening mentalny wykorzystywany u sportowców poprawia ich osiągi, stan fizyczny i psychiczny, wskutek:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • redukcji napięcia przedstartowego;
 • poprawy zdolności radzenia sobie ze stresem;
 • zwiększenia koncentracji i koordynacji;
 • kształtowanie umiejętności bazowych;
 • kształtowanie umiejętności zespołowych;
 • naukę kontroli pobudzenia;
 • wzmacnianie poczucia własnej wartości.

Zawodnik trenujący jednocześnie mentalnie jest znacznie bardziej świadomy własnego ciała i umiejętności. Może sprawniej dobierać własne reakcje do panujących sytuacji, przy czym dużo mniej się stresuje. Przekłada się to bezpośrednio na wszystkie aspekty jego aktywności fizycznej i samopoczucia.

Innowacyjne metody treningu mentalnego

Podstawowy trening mentalny nie wymaga użycia żadnych przedmiotów, akcesoriów czy urządzeń. Konieczna jest tylko sprawna psychika zawodnika. Rozwój technologii sprawił jednak, że innowacje wprowadzono także do treningów mentalnych. Współcześnie można do tego stosować:

 • okulary przeziernikowe – umożliwiają prezentację systemów AR w tzw. first-person view: widoku, który jest bardziej realistyczny niż oglądanie obiektów wirtualnych umiejscowionych w świecie realnym przez wyświetlacze 2D, uzupełnionego o możliwość swobodnego poruszania się odbiorcy i oglądania obiektów wirtualnych w widoku określanym przez usytuowanie głowy;
 • kinect – umożliwia implementację nowych sposobów interakcji człowieka z systemami komputerowymi.

Dzięki temu trening mentalny jest jeszcze intensywniejszy. Dodatkowo stanowi ciekawy przerywnik w aktywnych, ciężkich treningach fizycznych.

Zobacz również: Najlepsze suplementy w sporcie.

Dlaczego warto korzystać z treningów mentalnych?

Trening mentalny w sporcie posiada tak naprawdę jedno, główne zadanie – umożliwia wygranie rywalizacji. Przykładowo, jeśli dwie drużyny lub dwóch sportowców posiada podobny poziom przygotowania fizycznego, taktycznego i technicznego (co zdarza się bardzo często), wygrywa ta drużyna lub ten zawodnik, który jest lepiej przygotowany mentalnie. Warto więc wprowadzić element treningu mentalnego w przygotowaniu sportowców.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Chlebosz K., Behnke M., Trening Mentalny – psychologia sportu w praktyce, 2017.
 2. Rutkowska K., Analiza wybranych zagadnień psychologii sportu osób z niepełnosprawnością, Niepełnosprawność – zagadnienia, problemy, rozwiązania, 1/2014.
 3. Blecharz J., Psychologia we współczesnym sporcie – punkt wyjścia i możliwości rozwoju, Przegląd Psychologiczny, 4/2006.
 4. Blecharz J., Siekańska M., Wykorzystanie diagnozy temperamentu w opracowaniu indywidualnego treningu mentalnego na przykładzie zawodników klasy światowej, Rozprawy Naukowe, 37/2012.
 5. Leśniewska A., Cieśliński W., Trening wyobrażeniowy w sporcie, Informatyka Ekonomiczna, 4/2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *