Kamptodaktylia jest wadą wrodzoną obejmującą przykurcz zgięciowy jednego lub kilku palców, co może występować zarówno w postaci izolowanej (u osób zdrowych), jak i w przebiegu zespołów genetycznych i wad wrodzonych. Co interesujące, kamptodaktylia występuje w dwóch grupach wiekowych, u niemowląt i dorastających dziewczynek.
Kamptodaktylia – co to jest?
Kamptodaktylia jest rzadko diagnozowanym, uwarunkowanym genetycznie zniekształceniem dotyczącym przeważnie palca V, choć problemem może być dotknięty każdy inny palec (lub palce). Polega na obecności przykurczu zgięciowego w stawie międzypaliczkowym bliższym. Niestety wraz z upływem czasu przykurcz nie wykazuje tendencji do ustępowania. Ciekawostką jest, że w literaturze medycznej opisywane są również przypadki występowania wady w obrębie palców stopy. Jednak zdecydowanie częściej dotyczy ona palców rąk (najrzadziej palca II, najczęściej palca V).
Zobacz również: Syndaktylia.
Kamptodaktylia zwykle nie wywołuje wyraźnego upośledzenia funkcji ręki, w związku z czym może nie manifestować się klinicznie, a jedynie może być zauważalna w przypadku trudności wykonywania precyzyjnych czynności jak np. gry na niektórych instrumentach muzycznych. Ręka wraz z upływem czasu adaptuje się do zniekształcenia palca i ustawia się w położeniu spłaszczonym. Należy wiedzieć, że przykurcz zgięciowy w przebiegu kamptodaktylii z reguły bólu nie powoduje. Jest on sporadyczny, tylko u pacjentów, u których dąży się do forsowania na siłę wyprostu palca w stawie międzypaliczkowym bliższym.
Kamptodaktylia – przyczyny
Wada dotyczy 5% wszystkich wrodzonych wad ręki i może występować do 1% ogólnej populacji. Defekt może współistnieć z innymi anomaliami i różnymi zespołami chorobowymi, takimi jak:
- zespół Jacobsena;
- zespół Freemana-Sheldona;
- zespół Weavera;
- zespół Zellwegera;
- zespół Gordona;
- zespół oczno-zębowo-palcowy.
Bywa też, że kamptodaktylia jest po prostu konsekwencją pourazową. Przyczyny powstawania wady nie zostały jednak w pełni poznane, zwłaszcza jeśli ma ona podłoże idiopatyczne. Uważa się, że wszystkie nieprawidłowości w zakresie ścięgien mięśni zginaczy, mięśni prostowników, mięśni wewnętrznych ręki oraz struktur znajdujących się w sąsiedztwie stawu międzypaliczkowego bliższego mogą odgrywać rolę w patomechanizmie powstawania wady. Wiadomo również, że kamptodaktylia może być uwarunkowana genetycznie i dziedziczona jako cecha dominująca autosomalnie.
Jednocześnie w medycynie wyróżnia się 2 postacie wady jaką jest kamptodaktylia:
- niemowlęcą – ma charakter wrodzony, pojawia się dość wcześnie, rozpoznaje się ją bowiem już w 1. roku życia. Stanowi znaczną większość, ponieważ aż ponad 80% wszystkich przypadków;
- dziecięcą – występuje u starszych, dorastających dzieci. Manifestuje się w okolicach 10. roku życia i dotyczy głównie dziewcząt.
Co istotne, postać niemowlęca może w równym stopniu dotyczyć dziewczynek, jak i chłopców.
Diagnostyka kamptodaktylii
Podstawą diagnostyki problemu jest badanie rentgenowskie. Na zdjęciu RTG widać anatomiczne anomalie nawet u najmłodszych pacjentów, przy czym najlepiej widoczne są one na zdjęciach rentgenowskich projekcji bocznej stawu PIP (staw międzypaliczkowy bliższy). Jednocześnie należy dążyć do odnalezienia przyczyn kamptodaktylii, jeśli to konieczne, wykonując badania krwi i badania genetyczne.
Kamptodaktylia – leczenie
Leczenie chirurgiczne przykurczu może nie przynieść pożądanego efektu. Wręcz przeciwnie, może nawet pogorszyć stan pierwotny. Dlatego w łagodnych postaciach odradza się wczesną interwencję chirurgiczną tak długo, jak tylko będzie to możliwe. Podstawą jest leczenie zachowawcze, a więc fizjoterapia. Pacjentom rekomenduje się rozpoczęcie leczenia polegającego na stosowaniu szynowania i wykonywaniu różnorodnych ćwiczeń mających na celu rozciągnięcie i naciągnięcie przykurczonych struktur. Postępowanie takie prowadzi się zwykle przez około 6 miesięcy, po czym dodatkowo zaleca się stosowanie szynowania nawet przez całą dobę, a na pewno przez minimum 8 godzin w ciągu nocy. Leczenie operacyjne powinno być ostatecznością.
Polecane produkty:
![]() |
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Łyko J., Współczesne poglądy na temat leczenia kamptodaktylii, Postępy Nauk Medycznych 2-3/2005.