Szukaj
Szukaj

Cervikalgia – przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Cervikalgia jako termin odnosi się do zespołu bólowego i sztywności szyi oraz karku. Przyczyną są poważne skręcenia kręgosłupa w odcinku szyjnym.

Cervikalgia - przyczyny, objawy, leczenie

Przyczyny

Przyczyną schorzenia jest wspomniane wyżej skręcenie kręgosłupa szyjnego. Do wystąpienia cervikalgii predysponuje również zespół przedwczesnego zużycia kręgosłupa szyjnego, częsty u sportowców.

Oczywiście cervikalgia dotyczy przede wszystkim sportowców wyczynowych o długiej karierze. Dodatkowo, zmiany typu spondylozy z objawami stenozy w odcinku szyjnym stwierdza się u wszystkich sportowców po zakończeniu czynnego uprawiania sportu.

Na filmie poniżej Kamil z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykonać diagnozę stenozy odcinka szyjnego kręgosłupa:

Objawy i rozpoznanie

Do wystąpienia objawów dochodzi z opóźnieniem, nierzadko nawet kilka dni po urazie.

Zauważa się przymusowe ustawienie i bóle głowy, niekiedy również bóle pozagałkowe. Jednocześnie pojawia się radikulopatia. Dolegliwościom bólowym towarzyszą inne objawy, m.in.:

  • zawroty głowy;
  • niedosłyszenie;
  • zaburzenia widzenia;
  • objawy wazomotoryczne twarzy (znacznie rzadziej).

Wszystkie wymienione objawy są wywołane lub nasilane zmianami ustawienia kręgosłupa szyjnego. Mogą utrzymywać się przez wiele dni, a nawet tygodni.

Badanie kliniczne wykrywa miejsce bólu, które wskazuje dokładnie na miejsce uszkodzenia. Takie miejsce znajduje się od tyłu nad wyrostkami kolczystymi lub od przodu. Dają się zlokalizować palpacją od przodu trzonów kręgowych.

Jednocześnie należy ostrożnie badać ruchomość czynną i bierną kręgosłupa szyjnego, a także sprawdzić, czy nie ma przykurczu mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych, mięśni czworobocznych, bądź mięśni okołokręgosłupowych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Badanie ortopedyczne uzupełnia się badaniem neurologicznym.

Do najczęstszych objawów radiologicznych należą:

  • zwężenie otworów międzykręgowych;
  • kifoza;
  • nieznacznego stopnia powiększenie przestrzeni między wyrostkami kolczystymi.

Nierzadko zdarza się jednak, że zdjęcie nie wykazuje żadnych odchyleń. Na zdjęciach czynnościowych (maksymalne zgięcie i wyprost) wykrywa się ograniczenie ruchomości w obrębie poszczególnych segmentów ruchowych lub zmiany ustawienia kręgów względem siebie.

Cervikalgia – leczenie

Leczenie jest zwykle bardzo proste. Stosunkowo szybkie i skuteczne złagodzenie dolegliwości przynosi zastosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Jednocześnie wdraża się terapię manualną, a także kinezyterapię, która ma na celu likwidację przykurczów mięśniowych i następstw natury psychologicznej.

Po ustąpieniu pierwszej, ostrej fazy można rozpocząć reedukację mięśni, czyli głównie ćwiczenia izometryczne mięśni szyi. Jeśli jednak badanie radiologiczne wykaże:

  • kątową kifozę połączoną ze znacznym rozstępem wyrostków kolczystych;
  • zniesienie równoległego ustawienia powierzchni stawowych;

a zdjęcia czynnościowe:

  • przesuwanie się kręgów względem siebie w pozycji zgięcia;
  • brak fizjologicznego ustawienia kręgów w pozycji wyprostu;

w grę wchodzi uszkodzenie więzadła podłużnego tylnego. Oznacza to skręcenie ciężkiego stopnia.

Wówczas należy zmienić całe postępowanie rehabilitacyjne. Pomyłka może bardzo negatywnie wpłynąć na zdrowie pacjenta, ponieważ przerwanie więzadła podłużnego tylnego powoduje stopniowy nawrót przemieszczenia, które może prowadzić do zwichnięć i wystąpienia wtórnych objawów neurologicznych.

Bibliografia

  1. Berwecki A., Spannbauer A., Ridan T. (i inni), Ocena skuteczności leczenia zachowawczego u chorych z zespołem bólowym odcinka szyjnego kręgosłupa, Fizjoterapia w profilaktyce chorób cywilizacyjnych i ich leczeniu, marzec 2014.
  2. Dziak A., Tayara S., Urazy i uszkodzenia w sporcie, Wydawnictwo Kasper, Kraków 2000.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *