Brachydaktylia (inaczej: krótkopalczastość) to wada wrodzona polegająca na skróceniu palców dłoni i/lub stóp. Może występować jako wada izolowana lub towarzyszyć licznym zespołom genetycznym. Nie należy mylić jej z syndaktylią, w przebiegu której sąsiednie palce ulegają zrośnięciu.
Brachydaktylia – przyczyny
Jeśli brachydaktylia rozwija się w przebiegu wad i zespołów genetycznych, najczęściej są to:
- zespół Silver-Russell;
- zespół Osebolda-Remondiniego;
- zespół Aperta;
- dysplazja akromezomeliczna;
- zespół Ballarda;
- zespół Pitta-Williamsa;
- dysplazja oczno-zębowo-palcowa;
- zespół Robertsa;
- zespół STAR.
Natomiast w przypadku wad izolowanych wyróżnia się brachydaktylię typu A, B, C, D i E (jest to podstawowy podział, choć omawiając problem bardziej szczegółowo, dodatkowo wyróżnia się podtypy). Brachydaktylia typu:
- A – uwarunkowana jest mutacjami w genie IHH lub BDA1B;
- B – uwarunkowana jest mutacjami w genie ROR2;
- C – uwarunkowana jest mutacjami w genie GDF5;
- D i E – uwarunkowane są mutacjami w genie HOXD13.
Wszystkie rodzaje dziedziczy się w sposób autosomalny dominujący, wady te nie są sprzężone z płcią.
Brachydaktylia – objawy
Najczęściej diagnozuje się wadę typu B. W przebiegu brachydaktylii typu B pojawia się skrócenie (lub w skrajnych przypadkach całkowity brak) paliczków dalszych palców dłoni i stóp. Towarzyszy temu niedorozwój płytek paznokciowych. W rzeczywistości każdy typ objawia się podobnie, jedynie natężenie objawów może się różnić. Charakterystyczne jest mocne poszerzenie i skrócenie paznokci, co może dotyczyć wszystkich płytek paznokciowych lub tylko jednej czy kilku.
Brachydaktylii towarzyszyć mogą inne objawy, zwłaszcza szeroki rozstaw oczu, uwydatnienie grzbietu nosa i hipoplazja skrzydełek nosa. Do tego dochodzą objawy typowe dla zespołu genetycznego, w przebiegu którego rozwinęła się brachydaktylia (jeśli nie jest ona wadą izolowaną). Sama brachydaktylia nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych, a jeśli dziecko od najmłodszych lat uczy się z nią żyć, nie wpływa również znacząco na funkcjonalność.
Diagnostyka brachydaktylii
Omawianego objawu nie można nie spostrzec, widać go już po narodzinach dziecka. Więcej trudności sprawia odnalezienie przyczyny, dlatego w pierwszej kolejności wykonuje się badania genetyczne. Jeśli nie występują żadne inne dolegliwości, podejrzewa się wadę izolowaną. Wówczas badanie polega na analizie sekwencji eksonów 8 i 9 genu ROR2, a następnie genów pozostałych (dla typu A, C, D i E). Jeśli natomiast u dziecka występują także inne objawy, które mogłyby wskazywać na zespoły genetyczne, diagnostyka ukierunkowana jest właśnie na tego typu choroby i również polega na badaniach genetycznych. Uzupełniająco warto wykonać RTG dłoni, stóp oraz głowy.
Brachydaktylia – leczenie
Metodą z wyboru jest fizjoterapia, która powinna być prowadzona od wczesnych etapów życia dziecka. Obejmuje ona szereg ćwiczeń i zadań manualnych oraz rozbudowaną integrację sensoryczną, aby tym samym dziecko mogło rozwijać się prawidłowo pomimo swojej wady. Nabywa umiejętności manualne i uczy się wykonywać wszystkie czynności skróconymi palcami. Dzięki temu w późniejszym życiu może funkcjonować jak zdrowa osoba. Przy braku akceptacji wady rekomenduje się konsultacje psychologiczne lub psychoterapeutyczne.
Zabiegi chirurgiczne w przypadku brachydaktylii wykonuje się raczej rzadko. Nie ma skutecznych metod pozwalających na wydłużenie paliczków. Operacje znajdują zastosowanie głównie przy syndaktylii, a ich celem jest wówczas odseparowanie sąsiednich palców od siebie.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Korniszewski L., Dziecko z zespołem wad wrodzonych. Diagnostyka dysmorfologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
- Mackiewicz A., Choroby genetycznie uwarunkowane, Wydawnictwo UM Poznań, Poznań 2020.
- Temtamy S., Aglan M., Brachydactyly, Orphanet Journal of Rare Diseases, 3/2008.
Jedna odpowiedź
Dzień dobry,
mam kciuki z wada brachydaktylia i chciałabym zrobić plastykę ze względów estetycznych, Czy są jakieś kliniki w Polsce które się tym zajmują?