Szukaj
Szukaj

Zerwane ścięgno Achillesa – jaka rehabilitacja?

Spis treści

Pytanie


Witam,
miałem zerwane ścięgno Achillesa. Nie miałem operacji, lekarz zalecił leczenie zachowawcze. Miałem gips na 6 tygodni i zmieniany co 2 tygodnie wraz ze zmianą konta ścięgna od najkrótszego do dalszego. Po 6 tygodniach zdjęcie gipsu. Dostałem but typu walker do chodzenia o kulach ortopedycznych. Lekarz zalecił mi ćwiczenia w domu 4 razy dziennie:

  1. Podnoszenie chusteczki palcami nogi z podłogi.
  2. Ruszanie nogą po oparciu do przodu i tyłu. Tu mam problem, bo zakres ruchu jest mały, a ścięgno Achillesa bardzo sztywne.
  3. Ruszanie palcami nogi do siebie i od siebie.

Moje pytanie brzmi czy to nie za mało, szczególnie że ćwiczenia robię sam bez kontroli. Co mogę zrobić więcej? Ścięgno po zdjęciu gipsu jest bardzo sztywne. Ćwiczenia wykonuje 4 razy na dzień. Proszę o poradę.

Daniel

 

Odpowiedź


Panie Danielu,
w Pańskim przypadku najkorzystniej byłoby skorzystać z profesjonalnych zabiegów fizjoterapii, prowadzonych przez odpowiednio wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Ścięgno Achillesa, jak Pan zauważył, po tak długim unieruchomieniu jest bardzo sztywne. W tym przypadku same ćwiczenia, tym bardziej wykonywane bez kontroli specjalisty, mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Przede wszystkim powinna być wykonywana specyficzna terapia manualna w obrębie ścięgna jak i całej kończyny w celu przywrócenia utraconych zakresów ruchomości. Dodatkowo stosowane mogą być także zabiegi fizykalne takie jak laser i ultradźwięki, które przyspieszą procesy gojenia się uszkodzonych tkanek. Uzupełnieniem prowadzonej rehabilitacji byłyby oczywiście również odpowiednie do stanu ćwiczenia, które wykonywałby Pan pod nadzorem fizjoterapeuty oraz autoterapia prowadzona w własnym zakresie w warunkach domowych (po wcześniejszym poinstruowaniu).

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *