Zerwane ścięgno Achillesa – jaka rehabilitacja?

//Zerwane ścięgno Achillesa – jaka rehabilitacja?
Sprawdzony Fizjoterapeuta

Pytanie

Witam,
miałem zerwane ścięgno Achillesa. Nie miałem operacji, lekarz zalecił leczenie zachowawcze. Miałem gips na 6 tygodni i zmieniany co 2 tygodnie wraz ze zmianą konta ścięgna od najkrótszego do dalszego. Po 6 tygodniach zdjęcie gipsu. Dostałem but typu walker do chodzenia o kulach. Lekarz zalecił mi ćwiczenia w domu 4 razy dziennie:

  1. Podnoszenie chusteczki palcami nogi z podłogi.
  2. Ruszanie nogą po oparciu do przodu i tyłu. Tu mam problem, bo zakres ruchu jest mały, a ścięgno Achillesa bardzo sztywne.
  3. Ruszanie palcami nogi do siebie i od siebie.

Moje pytanie brzmi czy to nie za mało, szczególnie że ćwiczenia robię sam bez kontroli. Co mogę zrobić więcej? Ścięgno po zdjęciu gipsu jest bardzo sztywne. Ćwiczenia wykonuje 4 razy na dzień. Proszę o poradę.

Daniel

Odpowiedź

Panie Danielu,
w Pańskim przypadku najkorzystniej byłoby skorzystać z profesjonalnych zabiegów fizjoterapii, prowadzonych przez odpowiednio wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Ścięgno, jak Pan zauważył, po tak długim unieruchomieniu jest bardzo sztywne. W tym przypadku same ćwiczenia, tym bardziej wykonywane bez kontroli specjalisty, mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Przede wszystkim powinna być wykonywana specyficzna praca manualna w obrębie ścięgna jak i całej kończyny w celu przywrócenia utraconych zakresów ruchomości. Dodatkowo stosowane mogą być także zabiegi fizykalne takie jak laser i ultradźwięki, które przyspieszą procesy gojenia się uszkodzonych tkanek. Uzupełnieniem prowadzonej rehabilitacji byłyby oczywiście również odpowiednie do stanu ćwiczenia, które wykonywałby Pan pod nadzorem fizjoterapeuty oraz autoterapia prowadzona w własnym zakresie w warunkach domowych.

Medfile

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Marcin Baranowski
centrum.fizjoterapeuty.pl

Fizjoterapia Wrocław wizyta

Polecane produkty:
Strefa Fizjoterapii

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!

 

*Ta strona korzysta z zabezpieczenia reCAPTCHA
Prywatność i Warunki