Szukaj
Szukaj

Masaż ścięgna Achillesa i łydki

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Masaż ścięgna Achillesa i łydki wykorzystywany jest zarówno w przypadku dysfunkcji jak i w celu zachowania sprawności danych struktur. Ścięgno Achillesa jest największym i jednym z najczęściej używanych ścięgien w organizmie, ponieważ pracuje przy większości ruchów kończyną dolną – bieganiu, chodzeniu czy skakaniu. Przyczepia mięśnie łydki do kości piętowej. Jest strukturą podatną na uszkodzenia, zwłaszcza wśród sportowców. Często ulega także przetrenowaniu.

Masaż ścięgna Achillesa i łydki

Masaż ścięgna Achillesa – metodyka

Pacjent przyjmuje na kozetce wygodną pozycję leżenia przodem. Kończyna dolna musi być odsłonięta, a stopa wystawiona poza leżankę. Zabieg można wykonywać przy użyciu oliwki lub na suchej i czystej skórze. Techniki masażu są następujące:

 • głaskanie;
 • rozcieranie;
 • przełamywanie;
 • oklepywanie;
 • ponowne głaskanie.

Głaskanie – przeprowadza się po stronie grzbietowej ścięgna (opuszką kciuka) oraz po jego bokach (kciukiem i palcem wskazującym jednej ręki). Ruch prowadzony jest od guza piętowego do 1/4 długości łydki.
Rozcieranie – wykonuje się kciukiem poprzez ruchy okrężne, zarówno po stronie grzbietowej jak i po bokach ścięgna. Ruch prowadzony takim samym torem jak głaskanie.
Przełamywanie ścięgna – w tym celu należy odpowiednio ustawić dłonie, czyli poprzecznie do osi długiej podudzia. Następnie łapiemy kciukiem i palcem wskazującym ścięgno Achillesa w okolicy pięty i wykonujemy ruch przełamywania (naprzemienne ruchy obu rąk) posuwając się do wysokości 1/4 podudzia.
Oklepywanie – wykonywane w formie naprzemiennego siekania struktury kłębikami małych palców dłoni.
Głaskanie – masaż należy zakończyć głaskaniem, jak na wstępie. Każda technika powinna być przeplatana głaskaniem.

Leczniczy masaż łydki – metodyka

Pod staw skokowy układa się wałek w celu maksymalnego rozluźnienia mięśni. Następnie wykonuje się kolejno techniki głaskania, rozcierania, ugniatania, oklepywania i wibracji. Należy pamiętać, że każda technika musi być przeplatana głaskaniem. Również nim cały masaż musi się zakończyć.

Patronite
Patronite
 • Głaskanie – wykonuje się powierzchnią dłoniową obu rąk. Ruch prowadzony jest od guza piętowego, aż do stawu kolanowego. Nie należy obejmować tą techniką dołu podkolanowego. Dochodząc do tej wysokości, dłonie fizjoterapeuty rozchodzą się do boków obejmując boczne powierzchnie kolana.
 • Rozcieranie – do tej techniki wykorzystuje się opuszki palców obu dłoni lub całe dłonie, rozpoczynając od guza piętowego do bocznych powierzchni stawu kolanowego. Ruch prowadzony jest w kilku pasmach, aby objąć całą łydkę.
 • Ugniatanie – może być wykonywane ruchem szczypcowym oburącz (wówczas ruchy rąk są naprzemienne) lub jedną ręką. Wykonuje się je w kilku pasmach obejmując całą powierzchnię łydki
 • Oklepywanie – w formie miotełki (końcami palców) lub delikatnie naprzemiennie krawędziami obu dłoni.
 • Wibracja – jako ruch wibracyjny, całą powierzchnią dłoniową ręki poprzez środek łydki (jedno pasmo).
 • Głaskanie – masaż kończy się głaskaniem (od głębokiego aż po powierzchowne). Każdą wyżej wymienioną technikę powinno się przeplatać głaskaniem.

Zobacz również: Metodyka masażu mięśni szkieletowych.

Masaż poprzeczny ścięgna Achillesa

Masaż poprzeczny wykonywany jest przy wszelkich uszkodzeniach tej struktury. Zapewnia utrzymanie ruchomości ścięgna Achillesa w bezbolesny sposób, a także zapobiega tworzeniu się bliznowaceń – bardzo częstych w wyniku kontuzji czy przeciążeń.

Metodyka

Pacjent przyjmuje pozycję leżenia przodem. Pierwszym etapem jest głaskanie głębokie ścięgna w celu opracowania skóry, która go pokrywa. Kolejną technikę stanowi rozcieranie poprzeczne. Ma na celu zwiększenie ruchomości ścięgna. Wykonuje się je w poprzek włókien kolagenowych, początkowo powyżej miejsca uszkodzenia, a później w jego miejscu i poniżej. Rozcieranie poprzeczne imituje naturalną mobilność włókien ścięgna i nie powoduje ich rozciągania. Po tej technice następuje czas na rozcieranie spiralne w celu poprawy trofiki. Masaż kończy głaskanie głębokie i ruch rozciągania ścięgna Achillesa oraz łydki.

W stanach ostrych masaż nie powinien trwać dłużej niż 5 minut, natomiast w stanach przewlekłych – 15 minut. Dopełnieniem masażu mogą być zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak:Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Magiera L., Klasyczny masaż leczniczy, Wydawnictwo BIOSPORT, Kraków 2006.
 2. Wilk I., Nowacki B., Masaż w dysfunkcjach ścięgna Achillesa, Rehabilitacja 2014.
 3. Pawelec R., Szczuka E., Laber W., Metodyka masażu w odnowie biologicznej, AGIW, Wrocław 2008.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *