Szukaj
Szukaj

Po operacji ACL

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
jestem po operacji ACL już miesiąc. W domu robiłem lekkie ćwiczenia takie jak np. zgięcie i wyprost + małe przysiady. Teraz zacząłem rehabilitacje u fizjoterapeuty sportowego i na początku robiłem ciężkie ćwiczenia na dużej piłce. Dostałem urazu przy tym ćwiczeniu w tylnej części uda, po drugiej stronie kolana. Moje pytanie, czy mogłem coś zerwać czy naderwać? Co mam dalej robić? Dodam, że w tej tylnej okolicy był pobierany przeszczep.

Władysław

 

Odpowiedź


Panie Władysławie,
Operacja rekonstrukcji i stan po operacji ACL jest poważnym zabiegiem, stąd każde wątpliwości lub pojawiające się dolegliwości należy jak najszybciej zgłaszać prowadzącemu fizjoterapeucie lub lekarzowi ortopedzie.

Jeżeli po ćwiczeniach odczuwa Pan duży dyskomfort lub ból, zwłaszcza po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL) to mogło dojść do powikłań. Mogły one być spowodowane zbyt intensywnymi ćwiczeniami niedostosowanymi do Pana obecnych możliwości, przez co mogło dojść do niewłaściwej techniki wykonywania. Mogły one być również nieprawidłowo dobrane. Przed podjęciem jakichkolwiek ćwiczeń, dobry fizjoterapeuta powinien Pana m.in. dokładnie przebadać, sprawdzić aktualne możliwości i zapoznać się z dokumentacją medyczną, przeprowadzonym zabiegiem i obrazowaniami, wytycznymi lekarza ortopedy przeprowadzającego operację. Dopiero po tego typu czynnościach powinny zostać dobrane indywidualnie do Pana stanu ćwiczenia.

W sytuacji, gdy nastąpiły komplikacje po rehabilitacji, ważne jest, aby poinformował Pan swojego lekarza ortopedę o występujących dolegliwościach, ponieważ będzie w stanie dokładniej ocenić sytuację i określić możliwe przyczyny pojawiających się nieprzyjemnych odczuć. Będzie on mógł również zalecić dodatkowe badania m.in. rezonans magnetyczny w celu wykluczenia ewentualnych uszkodzeń. Dodatkowo, będąc w kontakcie z fizjoterapeutą, będzie mógł ustalić i dostosować plan rehabilitacji do aktualnych Pana możliwości, aby uniknąć ćwiczeń, które wywołują ból.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Dzień dobry, mam pytanie: 2 stycznia zdjęłam gips z nogi (uraz stopy, stawu skokowego i złamanie kostki) , dziś jest 4 dni po zdjęciu gipsu, a ja nie mogę stanąć na nodze, bo mam arcydotkliwy ból w nodze. Czy to normalne? Pozdrawiam, Marzenna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *