Pytanie
Dzień dobry,
czy warto studiować fizjoterapię w wieku 26 lat w celu przebranżowienia według pana? I czy w ogóle jest sens iść na fizjoterapię niestacjonarnie?
Mariusz
Odpowiedź
Panie Mariuszu,
decyzja o przebranżowieniu się i wyborze fizjoterapii jako kierunku studiów zależy od wielu czynników. Wiek będzie problemem, jednak warto zwrócić uwagę na kilka innych, ważnych kwestii. Przede wszystkim musi Pan zadać sobie pytanie czy interesuje Pana ten kierunek, ponieważ zawód fizjoterapeuty nie należy do najłatwiejszych. Trzeba (szczególnie na początku) poświęcić bardzo dużo czasu na naukę. Należy jednak wiedzieć, że fizjoterapia to dziedzina, w której rozwój jest szczególnie ważny i tak naprawdę przez całą karierę zawodową trzeba będzie kontynuować podnoszenie swoich kwalifikacji i poszerzać warsztat.
Same studia nie zagwarantują też takich umiejętności, że będzie Pan mógł otworzyć swój gabinet fizjoterapeutyczny od razu. Chyba, że już podczas studiów będzie Pan uczęszczał na dodatkowe kursy w fizjoterapii, które w większym stopniu nauczą i przygotują pracy z pacjentem. Jednak również do tego potrzeba będzie zdobyć doświadczenie, które można nabyć dopiero po czasie praktykowania technik terapeutycznych.
Praca z pacjentami w różnych stanach zdrowia będzie od Pana wymagała aktywności i sprawności fizycznej. Mając to na uwadze, regularne uprawianie sportu i podtrzymanie odpowiedniej siły i wytrzymałości będzie niezbędne, ponieważ Pana zdrowie też jest ważne i profilaktyczne dbanie o siebie sprawi, że bez problemu będzie Pan mógł pracować i pomagać innym pacjentom.
Warto także zwrócić uwagę jak wygląda rynek w okolicach i czy perspektywy pokazują, że istnieje lub będzie istniał popyt na fizjoterapeutów w miejscowości gdzie Pan mieszka.
Wybierając studia niestacjonarne na akredytowanych uczelniach, można być pewnym, że nauczanie będzie na bardzo zbliżonym poziomie jak mają studia dzienne. Zdarza się, że czasem nawet zajęcia są łączone i obie te grupy mają wspólne, niektóre zajęcia (w zależności czy mówimy o niestacjonarnych studentach uczęszczających na zajęcia w tygodniu czy tylko weekendowych). Wszystko i tak będzie zależeć od Pana zaangażowania w zdobywanie wiedzy i jak najczęstsze praktykowanie jej, odbywając w międzyczasie odpowiednie szkolenia / kursy dla fizjoterapeutów – tylko wtedy będzie Pan naprawdę przygotowany do pracy z pacjentami.
Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂
Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... | |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |