Szukaj
Szukaj

Bóle między łopatkami

Spis treści

Pytanie


Witam serdecznie,
od około 2 miesięcy odczuwam bóle między łopatkami i w odcinku szyjnym. Ostatnio mam wrażenie, że bardziej mięśniowe w barkach. Czuje się bardzo spięta. Byłam wczoraj u fizjoterapeuty, który stwierdził po wyniku, że nie powinnam dużych boli odchować, bo bardzo źle nie jest. Poluźnił mięśnie, trochę rozmasował i zadał kilka ćwiczeń do domu żeby bardziej podnieść barki, bo to podobno mój problem. Tylko, że ja dziś odczuwam ból mięśni po wizycie, a te ćwiczenia ulgi nie przynoszą. Zastanawiam się czy to potrzeba czasu czy bardziej zaszkodził niż pomógł. Dodaje opis badania: Badanie MR odcinka szyjnego kręgosłupa wykonane w sekwencjach T1 i T2 zależnych. Lordoza szyjna zniesiona. Zwężona przestrzeń międzykręgowa C6-7. Blok kostny wyrostków stawowych C6-C7 po lewej. Na poziomie C4-5, C5-6 widoczna jest centralno-dwuboczna protruzja krążka międzykręgowego około 3 mm oraz zmiany zwyrodnieniowe na tylnych krawędziach trzonów, uciskające worek oponowy i zwężające zachyłki boczne kanału kręgowego. Otwory międzykręgowe wolne. Kanał kręgowy bez cech stenozy. Rdzeń kręgowy o prawidłowej intensywności sygnału.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam
Dorota

 

Odpowiedź


Pani Doroto,
na podstawie opisu badania MRI wynika, że opisane zmiany są na tyle zaawansowane, że mogą prowadzić do bólu i sztywności mięśni w okolicy szyi i łopatek. Dodatkowo, należałoby zadać Pani pytanie m.in. o rodzaj wykonywanej pracy i czy nie pogłębia Pani codziennie istniejących już problemów. Jeżeli była Pani na wizycie u fizjoterapeuty to mógł on dokładnie Panią przebadać, przeprowadzić szczegółowy wywiad i odpowiednio dobrane testy funkcjonalne do przypadku. Dzięki temu, oprócz zastosowania celowanej terapii, mógł on zalecić ćwiczenia, które w jego ocenie były właściwe do objawów w celu ich złagodzenia lub pozbycia się w największym możliwym stopniu. Jeżeli fizjoterapeuta zalecił ćwiczenia i uznał, że należy skupić się na poprawie położenia barków to prawdopodobnie wiedział, że to będzie dobre rozwiązanie w Pani przypadku. Jeżeli jednak odczuwa Pani ból mięśni, być może ćwiczenia te nie są odpowiednie dla Pani aktualnego stanu. Możliwe też, że potrzebuje Pani więcej czasu na regenerację i na dobranie innych ćwiczeń. Dodam, że warto regularnie uczęszczać na wizyty do fizjoterapeuty, który specjalizuje się w terapii manualnej. Celem tego rodzaju zabiegów jest m.in. poprawa ślizgu między stawami kręgosłupa oraz rozluźnienie napiętych tkanek miękkich w okolicy szyi i barków. Ważne jest również dobieranie ćwiczeń z postępem terapii, który zawsze obserwuje fizjoterapeuta.

W celu łagodzenia bólu może Pani spróbować zastosować różne sposoby takie jak ciepłe okłady, rolowanie i rozciąganie mięśni. Jeśli jednak ból nasila się lub nie zmniejsza się, należy skonsultować to z fizjoterapeutą, aby uzyskać dalsze wskazówki dotyczące postępowania i ewentualnej modyfikacji ćwiczeń.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *