Pytanie
Dzień dobry,
trenuję kalistenikę, a od jakiegoś czasu mam problem i czuję ból mięśnia dwugłowego ramienia. Po raz pierwszy uraz złapałem jakoś po miesiącu trenowani, około sierpnia. Powodem była niepoprawna technika przy próbach MuscleUp. Ogólnie mam wrażenie, że jest to po prostu naciągnięcie (w trakcie wykonywania ćwiczeń uczucie ciągnięcia, a po treningu od czasu do czasu ból pulsujący). Zrobiłem wtedy przerwę od ćwiczeń i udało się pozbyć dolegliwości. Za jakieś 3/4 miesiące wróciło, nie było to aż tak odczuwalne jak za pierwszym razem, lecz niestety od tego czasu po każdym zaleczeniu (robiłem nawet przerwy około 14 dniowe), po 3/4 treningach ból wraca.
Zwracam uwagę na technikę ćwiczeń i jestem już wiele bardziej doświadczony w tym co robię. Uraz ten zatrzymuje mój progres, co bardzo mnie demotywuje ;(. Ogólnie zwykle czuję ten ból podczas wykonywania zaawansowanych ćwiczeń pchających (pompki w staniu na rękach, siłowe wejścia do stania na rękach, a w pompkach normalnych w podporze problemu już nie ma). Jednak przy ćwiczeniach ciągnących (podciągnięcia, wejścia siłowe) czuję, że ewidentnie mięsień ten jest słabszy. Stosuję ćwiczenia rozciągające oraz automasaż wykorzystując roller, ale nie wiem już co robić.
Kamil
Odpowiedź
Panie Kamilu,
problem jaki Pan opisuje dotyka wielu sportowców, jak również ludzi po prostu aktywnych fizycznie. Ciało ludzkie ma zdolności do regeneracji, ale niestety są one ograniczone. Tym bardziej ciężej jest ciału się „zaleczać” jeżeli w tymże ciele znajduje się jeszcze wiele innych napięć, przez co miejsce urazu ciągle, nawet po dłuższej przerwie i odpoczynku od aktywności fizycznej jest traumatyzowane. Z pewnością należałoby się przyjrzeć całej Pana sylwetce i dotrzeć co może być czynnikiem zapalnym, który w dalszym ciągu nie pozwala na odpowiednią regenerację i, nawet jeżeli dojdzie do prawidłowej regeneracji miejsca urazu, wywołuje zwiększone napięcie tego miejsca. Innymi słowy: bardzo istotna będzie w tym momencie szczegółowa diagnostyka Pana ciała, techniki wykonywania niektórych ćwiczeń, zebranie obszernego wywiadu chorobowego (historię urazów, chorób) oraz odpowiednio nakierowana fizjoterapia zaaplikowana w źródło Pana problemów. Wprawny fizjoterapeuta powinien się tym bez problemu zająć.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935
Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |