Szukaj

Czy czkawka u niemowląt jest groźna?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Czy czkawka u niemowląt jest groźna? Jak jej zapobiegać, o czym świadczy i jak łagodzić jej intensywność, jeśli już wystąpi? Te pytania zadają sobie rodzice zwłaszcza pierwszego dziecka, niemający jeszcze wystarczającego doświadczenia w opiece nad niemowlętami. Poniżej znajdują się odpowiedzi na najważniejsze zagadnienia dotyczące czkawki u niemowląt.

Czy czkawka u niemowląt jest groźna

Czy czkawka u niemowląt jest groźna?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto znać przyczyny i mechanizm powstawania czkawki u najmłodszych. Jest to całkowicie naturalne zjawisko, co więcej, występuje u niemowląt bardzo często, nawet częściej niż u osób dorosłych. Wynika głównie z niedojrzałości układu nerwowego oraz układu mięśniowego. Mięśnie klatki piersiowej i przepona spontanicznie kurczą się już w łonie matki, co można zaobserwować na obrazie USG.

Zjawisko to pojawia się szczególnie często po jedzeniu, choć dokładne przyczyny tego zjawiska nie są znane. Należy jednak pamiętać, że czkawka u niemowląt jest fizjologiczna i całkowicie normalna. Co za tym idzie, można odpowiedzieć na zadane pytanie, czkawka u niemowląt w żadnym stopniu nie jest groźna. Warto jednak skonsultować się z pediatrą, jeśli czkawka ma charakter przewlekły (trwa nieprzerwanie przez kilka dni) lub towarzyszą jej niepokojące objawy (płacz, silne biegunki, gorączka itd.).

Z czego wynika czkawka u niemowląt?

Jak wspomniano, czkawka u niemowląt wynika głównie z niedojrzałości układu nerwowego i układu mięśniowego, jednak czynnikami ryzyka tego zjawiska są:

  • zbyt łapczywe połykanie mleka podczas karmienia, w trakcie czego dochodzi również do połykania większych porcji powietrza;
  • połykanie powietrza podczas zabawy, głużenia, płaczu lub śmiania się;
  • mokra pieluszka;
  • nagle ochłodzenie organizmu;
  • przejedzenie się.

Spory wpływ na wystąpienie czkawki ma również intensywność bodźców, które docierają do noworodka w pierwszych tygodniach życia.

Jak zapobiegać czkawce u niemowląt?

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia czkawki u niemowlęcia, należy przede wszystkim zadbać o właściwy sposób karmienia piersią. Liczy się pozycja podczas karmienia oraz częstotliwość karmień. Nie wolno dopuszczać do wygłodzenia dziecka, wskutek czego będzie ono łapczywie pobierać pokarm. Optymalnie niemowlę karmi się co 3 godziny, jednak jest to kwestia indywidualna i każdy rodzic powinien zaobserwować najlepsze odstępy czasowe w przypadku własnego dziecka, ponadto nie powinno dopuszczać się do tego, aby maluch traktował pierś jak smoczek.

Patronite
Patronite

Dodatkowo warto regularnie zmieniać pieluszki, ubierać niemowlę stosownie do pogody panującej za oknem (podczas spacerów) lub w domu, a także pilnować, aby dziecku odbiło się po jedzeniu. Istnieje wiele technik na odbicie, jednak najpopularniejszą i najbezpieczniejszą jest położenie dziecka na własnym ramieniu w pozycji pionowej, zabezpieczając od tyłu główkę. Rączki niemowlęcia powinny być przewieszone przez ramię i swobodnie zwisać. Rodzic lekko poklepuje plecki maluszka lub masuje je delikatnymi, okrężnymi ruchami, czekając na moment odbicia.

Zobacz również: Co ile karmić noworodka?

Jak zlikwidować czkawkę u niemowląt?

Jeśli już dojdzie do wystąpienia czkawki, nie ma skutecznych sposobów jej całkowitego usunięcia. Jest to fizjologiczny i naturalny odruch, dlatego zazwyczaj nie dąży się do jej eliminacji. Jeśli jednak czkawka przedłuża się, a rodzice widzą, że dziecko się męczy, mogą wykonać delikatny masaż brzuszka zgodnie z ruchem wskazówek zegara i ruchem perystaltycznym jelit. Można również podać dziecku odrobinę mleka (lub kilka kropel wody w późniejszym wieku), a także unieść je do pozycji pionowej, podobnie jak ma to miejsce przy odbijaniu po posiłku.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Nadratowski P., Jastrzębski K., Uporczywa czkawka – diagnostyka i terapia, Medycyna po Dyplomie, 2014.
  2. Czerwonka-Szaflarska, J. Gawryjołek, Kolka jelitowa w praktyce pediatrycznej, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2010.
  3. Lissauer T., Pediatria, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2019.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.