Masaż przyrządowy posiada różne rodzaje, przy czym do najbardziej popularnych należy masaż wibracyjny, podciśnieniowy, pneumatyczny oraz synkardialny. W tego rodzaju masażach stosuje się różnorodne aparaty jako źródło bodźca dla masowanych tkanek. Najczęściej są to aparaty wytwarzające wibrację lub wstrząsanie oraz zmienne ciśnienie. Czynniki te działając na tkanki powodują powstawanie pożądanych odczynów.
Masaż przyrządowy – rodzaje
Do masaży przyrządowych zalicza się także następujące rodzaje:
- masaż bańką chińską;
- masaż punktowy;
- masaż próżniowy;
- masaż ultradźwiękowy;
- masaż elektryczny.
Poniżej szczegółowo opisano najpopularniejsze rodzaje masażu przyrządowego.
Masaż wibracyjny
Wibracje to krótkie i rytmiczne uderzenia o powierzchnię ciała, w wyniku których w tkankach powstają drgania. Źródłem wibracji dla aparatów wibracyjnych może być prąd elektryczny, sprężone powietrze lub ciśnienie wody. Można ją wytwarzać również ręcznie lub metodą pośrednią.
Podczas wykonywania masażu wibracyjnego należy przestrzegać zasady, że im bardziej napięty jest dany obszar tkanek, tym delikatniej musi być wykonana wibracja.
Najczęściej stosuje się aparaty Aquavibron i Redor. Aquavibron wykazuje częstotliwość drgań około 7000 na minutę, a wytwarza je przepływająca woda. Kształt oraz rodzaj membrany zależy od masowanej części ciała i jednostki chorobowej. Natomiast aparat Redor przekazuje drgania za pomocą specjalnych taśm. Na siłę bodźców wpływa stopień napięcia taśmy.
Wskazania i przeciwwskazania są takie samy jak w przypadku masażu klasycznego.
Masaż podciśnieniowy
Tego rodzaju masaż przyrządowy polega na miejscowym przymocowaniu kilku przyssawek połączonych z aparatem wytwarzającym ujemne ciśnienie. W trakcie zabiegu następuje wessanie do końcówek aparatu masowanych okolic ciała, co z kolei powoduje ich intensywne przekrwienie, odżywienie i regenerację.
Do głównych przeciwwskazań należą:
- kruchość naczyń włosowatych;
- uszkodzenia skóry.
Masaż podciśnieniowy często wykonuje się w przypadku chęci likwidacji cellulitu, do modelowania sylwetki oraz stymulacji produkcji włókien kolagenowych. Właśnie z tego względu aparat do jego wykonywania jest częstym wyposażeniem gabinetów odnowy biologicznych czy salonów kosmetycznych.
Zobacz również: Kolagen i jego znaczenie w organizmie.
Masaż pneumatyczny
Polega na naprzemiennym wtłaczaniu powietrza do specjalnie skonstruowanych mankietów (dla kończyn górnych i dolnych) i jego wypuszczaniu w odpowiednich proporcjach czasowych. W trakcie powstawania dużego ciśnienia w mankiecie założonym na kończynę masowane tkanki są uciskane, co powoduje przemieszczenie krwi i chłonki.
Zobacz również: Drenaż limfatyczny – metodyka i techniki.
Uznaje się, że działanie masażu pneumatycznego jest podobne do techniki ugniatania w masażu klasycznym. Stosuje się go głównie przy zaburzeniach krążenia obwodowego, ponieważ wpływa korzystnie na poprawę ukrwienia i odżywienia mięśni. Ułatwia również ich regenerację powysiłkową.
Masaż synkardialny
Główną zasadą masażu synkardialnego jest synchronizacja ucisku mankietu pneumatycznego na naczynia obwodowe z systemem pracy serca. Następuje on w momencie fizjologicznych skurczów tętnic, wzmacniając ich siłę skurczową. Siłę ucisku mierzy się w mm Hg i jest ona zależna od ciśnienia skurczowego pacjenta. Im wyższe, tym mniejszą siłę ucisku należy zastosować. Siła ucisku mieści się zazwyczaj w granicach 50-100 mm Hg. Od tętna pacjenta zależy także czas trwania ucisku, gdyż im jest ono wolniejsze , tym dłuższy ucisk.
Czas trwania takiego masażu wynosi 20-30 minut, a zabieg można wykonywać do 2 razy dziennie.
Masaż synkardialny wpływa na wzmocnienie fizjologicznego skurczu naczyń, zwiększa ich elastyczność i poprawia krążenie obwodowe. Wykonanie masażu jest możliwe dzięki specjalnemu urządzeniu sprzężonemu z aparatem EKG.
Tego rodzaju metodą można leczyć:
- zgorzel cukrzycową lub pochodzenia miażdżycowego;
- zwężające stwardnienie tętnic;
- pooperacyjny lub pourazowy obrzęk kończyn;
- żylaki kończyn.
Bibliografia
- Walaszek R., Masaż z elementami rehabilitacji, Wydawnictwo REHMED, Kraków 2003.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |