Masaż leczniczy w rwie barkowej jest skuteczną, łagodzącą objawy i bezpieczną metodą. Na samym początku należy zapoznać się z daną jednostką chorobową oraz z metodyką wykonywania masażu klasycznego. Warto pamiętać, że nie jest to główna metoda lecznicza, lecz wspomagająca.
Czym jest rwa barkowa?
Rwa barkowa, zwana inaczej rwą ramienną lub brachialgią, to zespół bólowy charakteryzujący się dolegliwościami bólowymi promieniującymi od szyi do barku i ramienia. Objaw ten dotyczy bardzo często całej kończyny górnej. Oprócz bólu występują zaburzenia czucia oraz osłabienie siły mięśniowej. To dolegliwość spowodowana kompresją korzenia nerwowego przez mechanicznie uszkodzony krążek międzykręgowy.
Do przyczyn schorzenia zalicza się zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego kręgosłupa, wypadnięcie jądra miażdżystego, guzy rdzenia, urazy, skurcze naczyniowe i zapalenia okołobarkowe.
Leczenie trwa stosunkowo długo. W okresie ostrym należy zrezygnować z masaży, ponieważ mogą one jedynie nasilić objawy choroby. Po ustąpieniu okresu ostrego można rozpocząć serię masaży w połączeniu z fizykoterapią i kinezyterapią.
Masaż leczniczy w rwie barkowej
Pozycja wyjściowa do masażu to siedzenie na krześle. Zabieg wykonuje się w po stronie chorej karku i obręczy barkowej, po czym można przejść do opracowania stawu ramiennego wraz z całą, chorą kończyną górną.
Przebiega następująco:
- głaskanie karku i barku;
- głaskanie okolicy łopatkowej – należy jej poświęcić więcej uwagi, zarówno przy głaskaniu jak i przy wykonywaniu innych technik;
- rozcieranie – obejmujące kark i bark, rozcieranie punktowe na odcinku szyjno-piersiowym oraz rozcieranie okolicy łopatkowej;
- ugniatanie – barku i karku, punktowe, a także dotyczące okolicy łopatkowej;
- wibracja – obejmująca potylicę wraz z okolicą łopatkową;
- wibracja karku i barku;
- głaskanie jak na początku.
Następnie można przejść do masażu stawu ramiennego, który łączymy z masażem mięśnia naramiennego po stronie chorej. Prezentuje się on następująco:
- głaskanie;
- rozcieranie – obejmujące mięsień naramienny i staw ramienny znajdujący się w lekkim odwiedzeniu od tułowia;
- ugniatanie;
- wibracja.
Po wszystkim można przejść do masażu ramienia. Wówczas stosuje się techniki z wyjątkiem oklepywania i wałkowania. Kolejno masujemy staw łokciowy, przedramię i rękę, zachowując dosercowy kierunek czynności.
Zobacz również: Uszkodzenie stożka rotatorów – rehabilitacja.
Pozostałe metody wspomagające leczenie
Jako metodę wspomagającą leczenie rwy barkowej można stosować nie tylko masaż, ale i wiele innych zabiegów fizjoterapeutycznych. Do zalecanych zabiegów balneo-fizykalnych zaliczamy:
- elektrolecznictwo: prądy diadynamiczne, jonoforeza, prądy interferencyjne, galwanizacja;
- promieniowanie podczerwone;
- magnetoterapię;
- kąpiele lecznicze;
- ultradźwięki;
- diatermię krótkofalową i mikrofalową.
Uważa się również, że skuteczna jest metoda McKenziego, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, poizometryczna relaksacja mięśni, a także jako wspomaganie kinesiotaping. Podsumowując, najkorzystniej jest leczyć kompleksowo, stosując różnego rodzaju metody. Jedną z nich może być masaż leczniczy, który sprawdza się bardzo dobrze.
Bibliografia:
- Magiera L., Klasyczny masaż leczniczy, Wydawnictwo BIO-STYL, Kraków 2007.
- Czupryniak K., Skuteczność metody McKenziego w rwie ramiennej, Rehabilitacja, 2/2017.
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |