Szukaj
Szukaj

Masaż leczniczy w rwie barkowej

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Masaż leczniczy w rwie barkowej jest skuteczną, łagodzącą objawy i bezpieczną metodą. Na samym początku należy zapoznać się z daną jednostką chorobową oraz z metodyką wykonywania masażu klasycznego. Warto pamiętać, że nie jest to główna metoda lecznicza, lecz wspomagająca.

Masaż leczniczy w rwie barkowej

 

Czym jest rwa barkowa?

Rwa barkowa, zwana inaczej rwą ramienną lub brachialgią, to zespół bólowy charakteryzujący się dolegliwościami bólowymi promieniującymi od szyi do barku i ramienia. Objaw ten dotyczy bardzo często całej kończyny górnej. Oprócz bólu występują zaburzenia czucia oraz osłabienie siły mięśniowej. To dolegliwość spowodowana kompresją korzenia nerwowego przez mechanicznie uszkodzony krążek międzykręgowy.

Do przyczyn schorzenia zalicza się zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego kręgosłupa, wypadnięcie jądra miażdżystego, guzy rdzenia, urazy, skurcze naczyniowe i zapalenia okołobarkowe.

Leczenie trwa stosunkowo długo. W okresie ostrym należy zrezygnować z masaży, ponieważ mogą one jedynie nasilić objawy choroby. Po ustąpieniu okresu ostrego można rozpocząć serię masaży w połączeniu z fizykoterapią i kinezyterapią.

Masaż leczniczy w rwie barkowej

Pozycja wyjściowa do masażu to siedzenie na krześle. Zabieg wykonuje się w po stronie chorej karku i obręczy barkowej, po czym można przejść do opracowania stawu ramiennego wraz z całą, chorą kończyną górną.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przebiega następująco:

 • głaskanie karku i barku;
 • głaskanie okolicy łopatkowej – należy jej poświęcić więcej uwagi, zarówno przy głaskaniu jak i przy wykonywaniu innych technik;
 • rozcieranie – obejmujące kark i bark, rozcieranie punktowe na odcinku szyjno-piersiowym oraz rozcieranie okolicy łopatkowej;
 • ugniatanie – barku i karku, punktowe, a także dotyczące okolicy łopatkowej;
 • wibracja – obejmująca potylicę wraz z okolicą łopatkową;
 • wibracja karku i barku;
 • głaskanie jak na początku.

Następnie można przejść do masażu stawu ramiennego, który łączymy z masażem mięśnia naramiennego po stronie chorej. Prezentuje się on następująco:

 • głaskanie;
 • rozcieranie – obejmujące mięsień naramienny i staw ramienny znajdujący się w lekkim odwiedzeniu od tułowia;
 • ugniatanie;
 • wibracja.

Po wszystkim można przejść do masażu ramienia. Wówczas stosuje się techniki z wyjątkiem oklepywania i wałkowania. Kolejno masujemy staw łokciowy, przedramię i rękę, zachowując dosercowy kierunek czynności.

Zobacz również: Uszkodzenie stożka rotatorów – rehabilitacja.

Pozostałe metody wspomagające leczenie

Jako metodę wspomagającą leczenie rwy barkowej można stosować nie tylko masaż, ale i wiele innych zabiegów fizjoterapeutycznych. Do zalecanych zabiegów balneo-fizykalnych zaliczamy:

Uważa się również, że skuteczna jest metoda McKenziego, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, poizometryczna relaksacja mięśni, a także jako wspomaganie kinesiotaping. Podsumowując, najkorzystniej jest leczyć kompleksowo, stosując różnego rodzaju metody. Jedną z nich może być masaż leczniczy, który sprawdza się bardzo dobrze.

Bibliografia:

 1. Magiera L., Klasyczny masaż leczniczy, Wydawnictwo BIO-STYL, Kraków 2007.
 2. Czupryniak K., Skuteczność metody McKenziego w rwie ramiennej, Rehabilitacja, 2/2017.


Polecane produkty:
Patronite
Patronite

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *