Szukaj

Rumień fotochemiczny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Rumień fotochemiczny to odczyn skóry na działanie promieni nadfioletowych wyrażający się jej zaczerwienieniem w wyniku rozszerzenia włosowatych naczyń krwionośnych (przede wszystkim przez uwolnienie histaminy). Odczyn rumieniowy zależy od długości fali (najsilniej wyrażone właściwości wywoływania odczynu rumieniowego wykazuje promieniowanie o długości fali 297 nm oraz 250 nm).

 

Rumień fotochemiczny – charakterystyka

Intensywność rumienia fotochemicznego zależy od wielu czynników, w tym między innymi od:

  • długości fali promieniowania nadfioletowego;
  • intensywności emisji źródła promieniowania;
  • czasu napromieniowania;
  • odległości skóry od źródła promieniowania, ponieważ natężenie promieniowania maleje wraz z kwadratem zwiększania odległości;
  • wrażliwości skóry, która zależy głównie od grubości naskórka stanowiącego przeszkodę w przenikaniu promieni nadfioletowych;
  • wrażliwości osobniczej, zależnej od karnacji skóry i wieku (blondyni oraz rudzi są bardziej wrażliwi na działanie promieni nadfioletowych niż bruneci, z kolei dzieci są bardziej wrażliwe niż osoby dorosłe).

Rumień fotochemiczny – mechanizm powstawania

W mechanizmie powstawania rumienia można wyróżnić dwa okresy:

  1. Pierwszy – w wyniku pochłaniania energii tego promieniowania przez białka komórek warstwy kolczystej naskórka dochodzi do jego denaturacji. W następstwie tego dochodzi do uszkodzenia tych komórek.
  2. Drugi – z uszkodzonych komórek wydzielają się związki rozszerzające naczynia krwionośne. Wśród nich największe znaczenie ma histamina, która powstaje z aminokwasu o nazwie histydyna. Związki te przenikają do skóry właściwej, gdzie powodują rozszerzenie naczyń włosowatych skóry właściwej oraz zwiększenie ich przepuszczalności.

Zwiększenie przepuszczalności naczyń prowadzi następnie do przejścia osocza do przestrzeni międzykomórkowej naskórka i skóry właściwej, powodując powstawanie obrzęków. Bardzo duże dawki promieniowania, przekraczające próg tolerancji skóry, mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia komórek skóry, a nawet naskórka. Wówczas to bardzo niebezpieczne zjawisko, ponieważ może prowadzić do martwicy.

tubapay
tubapay

Czas, jaki upłynie od chwili ekspozycji na promieniowanie nadfioletowe aż do momentu wystąpienia pierwszych objawów rumienia, nazywa się okresem utajenia. Długość trwania okresu utajenia zależy między innymi od dawki promieniowania, długości fali czy wrażliwości osobniczej.

Rumień fotochemiczny charakteryzuje się specyficznym rozwojem, zwanym również ewolucją. Wyróżnia się w nim następujące fazy:

  • okres utajenia, trwający od 1 do 6 godzin;
  • okres narastania rumienia, obejmujący czas od wystąpienia pierwszych objawów rozszerzenia naczyń krwionośnych do osiągnięcia maksymalnego nasilenia rumienia, od 6 do 24 godzin od ekspozycji;
  • ustępowanie rumienia (okres ten może trwać nawet kilka dni).

Cechy rumienia fotochemicznego

Charakterystyczne cechy rumienia fotochemicznego umożliwiają odróżnienie go od rumienia cieplnego powstającego w wyniku naświetlania promieniowaniem podczerwonym. Obejmują:

  • nie powstaje natychmiast po naświetlaniu, ponieważ wykazuje opisaną wcześniej ewolucję;
  • ma jednolity wygląd i jest ściśle ograniczony do miejsca naświetlania;
  • w jego efekcie dochodzi do tworzenia się pigmentu w skórze;
  • bierze udział w procesie powstawania witaminy D3.


Polecane produkty:

Bibliografia:

  1. Mika T., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.