Szukaj

Wpływ masażu na organizm

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wpływ masażu na organizm i jego układy jest znaczący. To mechaniczne oddziaływanie na ciało, efektem którego są reakcje zarówno miejscowe, jak i ogólne, zachodzące w ciele człowieka.

Wpływ masażu na organizm

Wpływ masażu na organizm

Masaż jest jedną z najczęściej stosowanych metod terapeutycznych. Może on stanowić uzupełnienie lub leczenie. Poprzez swoje działanie wywołuje różne reakcje organizmu. Poniżej przedstawiono najważniejsze efekty regularnego masażu na poszczególne układy organizmu.

Układ krwionośny

Biorąc pod uwagę wpływ na układ krwionośny, należy podkreślić poprawę krążenia krwi. Dzięki temu tlen i substancje odżywcze są dostarczane do wszystkich tkanek o narządów w organizmie, a zbędne produkty przemiany materii są z nich sprawniej usunięte.

Ponadto przyspieszony przepływ żylny może zmniejszyć ryzyko wystąpienia żylaków oraz nadciśnienia tętniczego. Zmniejsza opór krwi w tętnicach, przez co ułatwia pracę serca.

Skóra

Masaż przyspiesza metabolizm komórkowy, co poprawia wygląd skóry, głównie jej koloryt poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych.
Może pomóc w rozproszeniu złogów tłuszczowych i poprawić kontury skóry oraz rozproszyć małe włókniste narośla skórne. Reguluje także wydzielanie sebum. Rozszerzenie naczyń krwionośnych poprawia zatem odżywienie skóry i znajdujących się w niej gruczołów.

W związku z tym, że podnosi temperaturę skóry przyspiesza metabolizm, który pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej. Ponadto ułatwia oddychanie skórne.

Układ mięśniowy

W przypadku układu mięśniowego, masaż relaksuje włókna mięśniowe, co zmniejsza ból oraz powoduje zwiększenie krążenia krwi. Efektem tego jest napływ świeżego tlenu i składników odżywczych do mięśni oraz usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, co poprawia wygląd i funkcjonowanie mięśni.

Odpowiednie techniki utrzymują prawidłowe napięcie mięśniowe, łagodzą zmęczenie i zmniejszają ilość gromadzenia się toksyn wewnątrz mięśni.

Istnieją techniki masażu stosowane celem rozciągania skróconych, napiętych włókien mięśniowych. Masaż pozwala na utrzymanie elastyczności mięśni. Dzięki licznym zaletom odnoszącym się do tkanki mięśniowej, bardzo często osoby aktywne fizycznie i regularnie trenujące decydują się na serię masaży sportowych.

Układ nerwowy

Biorąc pod uwagę układ nerwowy, masaż powoduje rozluźnienie odpowiednich struktur wchodzących w jego skład i czasowo łagodzi ból (teoria bramki kontrolnej). Działa przede wszystkim na obwodowy układ nerwowy, lecz wywiera pewne działanie także na ośrodkowy za pośrednictwem obwodowych włókien czuciowych.

W zależności od wybranych technik i intensywności ich wykonywania, masaż może działać zarówno pobudzająco na układ nerwowy, jak i uspokajająco.

Układ węchowy

Masaż poprawia prace przekaźników oraz przesyłanych komunikatów do i z mózgu, a także stymuluje zakończenia nerwowe. Właśnie dlatego często łączy się zabieg masażu z aromaterapią.

tubapay
tubapay

Układ limfatyczny

Masaż pomaga przy usuwaniu toksyn z danego obszaru poprzez zwiększenie krążenia chłonnego oraz w drenażu limfy w kierunku węzłów chłonnych, co z kolei powoduje filtrowanie bakterii i zmniejszenie ryzyka infekcji. Pełni funkcję wspomagającą w leczeniu obrzęku przez odsączenie płynu z uszkodzonej części ciała. Ponadto poprawia wygląd tkanek poprzez stymulację układu limfatycznego.

Zobacz również: Drenaż limfatyczny – metodyka i techniki.

Układ szkieletowy

Efektem masażu na układ szkieletowy jest poprawa ruchomości stawów poprzez wspomaganie wchłaniania płynu z obszaru wokół stawów. Dodatkowo masaż stymuluje wzrost kości, zwiększa wytwarzanie krwinek czerwonych i poprawia ukrwienie okostnej.

Zobacz również: Masaż okostnowy.

Układ oddechowy

Masaż zwiększa krążenie do oskrzelików płucnych, poprawia elastyczność płuc i wspomaga proces wymiany gazowej.

Układ trawienny

Masaż pobudza wytwarzanie enzymów trawiennych, dzięki czemu poprawia trawienie. Usprawnia także usuwanie odpadów z jelit. Korzystny wpływ wiąże się przede wszystkim z poprawą ukrwienia dróg pokarmowych oraz narządów trawiennych. W efekcie zauważa się nawet lepsze wchłanianie składników odżywczych. W związku z tym masaż może okazać się skuteczną metodą pomocniczą przy zaparciach.

Układ wydalniczy

Zwiększa produkcję moczu i pomaga przy usuwaniu odpadów i toksyn. Poprawa ukrwienia i wpływ na układ pokarmowy sprawia, że masaż może przyspieszać usuwanie treści pokarmowej. Z kolei wpływ na układ krążenia sprawia, że także toksyny szybciej transportowane są m.in do wątroby czy nerek.

Układ dokrewny

Poprzez zwiększenie krążenia krwi pomaga hormonom w dotarciu do narządów docelowych. Stymuluje także gruczoły wydzielania wewnętrznego do syntezy hormonów.

Jak wykonać masaż?

Na poniższym filmie pokazujemy jak wyglądają podstawowe techniki i jak wykonać masaż na przykładzie jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty:

Zobacz również: Rodzaje masażu – 10 najbardziej popularnych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Walaszek R., Masaż z elementami rehabilitacji, Wydawnictwo REHMED, Kraków 1999.
  2. Magiera L., Klasyczny masaż leczniczy, Wydawnictwo BIO-STYL, Kraków 2007.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.