RSQ Technologies

Masaż funkcyjny to jeden z elementów terapii manualnej tkanek miękkich. Jest połączeniem masażu wraz z ruchem w stawie. To charakterystyczne uciśnięcie mięśnia równolegle do przebiegu jego włókien. Moment uciśnięcia wykonywany jest w trakcie wydłużania mięśnia. Wykonując masaż funkcyjny, mobilizowany zostaje również staw, na który mięsień ten oddziałuje.

Masaż funkcyjny mięśnia podłopatkowego

Wskazania do masażu funkcyjnego

Głównymi wskazaniami do masażu funkcyjnego są nadmiernie wygenerowane napięcia, zaburzające prawidłową mechanikę mięśnia i stawu oraz towarzyszące temu dolegliwości bólowe. Kolejnym istotnym wskazaniem są stany pourazowe. Podczas urazu uszkodzone zostają tkanki miękkie, które wymagają w późniejszym czasie opracowania, aby mogły wykonywać prawidłowo swoje funkcje. Wraz z wiekiem oraz nakładającymi się przeciążeniami tkanek dochodzi do degeneracji kompleksu mięsień-ścięgno-kość. Bardzo dobrze reagują na technikę masażu funkcyjnego, który poprawia ich stan i utrzymuje kompleks w dobrej kondycji. Tego rodzaju masaż zaleca się wykonywać również jako formę przygotowania do technik leczniczych wykonywanych na samym stawie.

Anatomia miesnia podłopatkowego

Przyczep początkowy:

– dół podłopatkowy

Przyczep końcowy:

– guzek mniejszy kości ramiennej, grzebień guzka mniejszego i torebka stawowa stawu ramiennego

Funkcja:

– rotacja wewnętrzna ramienia
– stabilizacja stawu ramiennego (szczególnie przednia, powyżej 90 stopni odwiedzenia minimalizuje się)

Unerwienie:

– nerw podłopatkowy C6-C7

Patologie mięśnia podłopatkowego

Miesień podłopatkowy jest jednym z głównych mięśni rotatorów wewnętrznych ramienia. Jeśli jego funkcja jest zaburzona np. poprzez nadmierne uszkodzenie, przeciążenie lub dysproporcję mięśniową pomiędzy rotatorami zewnętrznymi, objawiać się to będzie przede wszystkim ograniczeniem zakresów ruchu w stawie ramiennym praktycznie w każdym kierunku (szczególnie rotacji). Dodatkowo pojawiać się mogą dolegliwości bólowe, zazwyczaj w tylnej okolicy barku, łopatki, kierujące się w stronę stawu łokciowego aż po nadgarstek.

Masaż funkcyjny mięśnia podłopatkowego

Na poniższym filmie fizjoterapeuta z naszego Centrum Fizjoterapeuty wykonuje masaż funkcyjny mięśnia podłopatkowego. Istotny w tym przypadku jest odpowiedni dobór pozycji oraz dokładne “wejście” od zewnętrznej strony żeber, pod odpowiednim kątem, aby znaleźć się na wewnętrznej stronie łopatki i mięśniu podłopatkowym. Naprzemienne ugniatanie wraz z rozciąganiem mięśnia powoduje efektywne rozluźnienie tkanki i ustąpienie dolegliwości często związanych z dysfunkcją w tym obszarze.

 

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław