Masaż funkcyjny to jeden z elementów terapii manualnej tkanek miękkich. Łączy masaż wraz z biernym ruchem w stawie. To charakterystyczne uciśnięcie mięśnia równolegle do przebiegu jego włókien. Moment uciśnięcia wykonuje się w trakcie wydłużania mięśnia.
W efekcie wykonując masaż funkcyjny, mobilizowany zostaje również staw, na który mięsień ten oddziałuje.
Spis treści
Wskazania do masażu funkcyjnego
Głównymi wskazaniami do masażu funkcyjnego są nadmiernie wygenerowane napięcia, zaburzające prawidłową mechanikę mięśnia i stawu oraz towarzyszące temu dolegliwości bólowe. Kolejnym istotnym wskazaniem są stany pourazowe. Podczas urazu uszkodzone zostają tkanki miękkie, które wymagają w późniejszym czasie opracowania, aby mogły wykonywać prawidłowo swoje funkcje.
Ponadto wraz z wiekiem oraz nakładającymi się przeciążeniami tkanek dochodzi do degeneracji kompleksu mięsień-ścięgno-kość. Bardzo dobrze reagują na technikę masażu funkcyjnego, który poprawia ich stan i utrzymuje kompleks w dobrej kondycji. Tego rodzaju masaż zaleca się wykonywać również jako formę przygotowania do technik leczniczych wykonywanych na samym stawie.
Zobacz również: wpływ masażu na organizm
Anatomia mieśnia podłopatkowego
Mięsień podłopatkowy rozpoczyna się w dole podłopatkowym, zaś kończy na guzku mniejszym kości ramiennej, grzebieniu guzka mniejszego i torebce stawu ramiennego.
Jego główną funkcją jest:
- rotacja wewnętrzna ramienia;
- stabilizacja stawu ramiennego (szczególnie przednia, powyżej 90 stopni odwiedzenia minimalizuje się).
Unerwienie tego mięśnia pochodzi od nerwu podłopatkowego C6-C7.
Patologie mięśnia podłopatkowego
Miesień podłopatkowy jest jednym z głównych mięśni rotatorów wewnętrznych ramienia. Jeśli jego funkcja zostanie zaburzona np. poprzez nadmierne uszkodzenie, przeciążenie lub dysproporcję mięśniową pomiędzy rotatorami zewnętrznymi, objawiać się to będzie przede wszystkim ograniczeniem zakresów ruchu w stawie ramiennym praktycznie w każdym kierunku (szczególnie rotacji). Dodatkowo pojawiać się mogą dolegliwości bólowe, zazwyczaj w tylnej okolicy barku, łopatki, kierujące się w stronę stawu łokciowego aż po nadgarstek.
Masaż funkcyjny mięśnia podłopatkowego
Na poniższym filmie fizjoterapeuta z naszego Centrum Fizjoterapeuty wykonuje masaż funkcyjny mięśnia podłopatkowego. Istotny w tym przypadku jest odpowiedni dobór pozycji oraz dokładne “wejście” od zewnętrznej strony żeber, pod odpowiednim kątem, aby znaleźć się na wewnętrznej stronie łopatki i mięśniu podłopatkowym. W rezultacie naprzemienne ugniatanie wraz z rozciąganiem mięśnia powoduje efektywne rozluźnienie tkanki i ustąpienie dolegliwości często związanych z dysfunkcją w tym obszarze.
Bibliografia
- Kruszyna J., Świtoń A., Postępowanie fizjoterapeutyczne w bólach pochodzenia mięśniowego, Rehabilitacja, 4/2016.
|
Plastry Kinesio Tex Gold Finger Print
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia.Zobacz więcej... |
|
Plastry Kinesio Tex Classic
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walceZobacz więcej... |
Zostaw komentarz