Szukaj
Szukaj

Masaż funkcyjny mięśnia podłopatkowego

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Masaż funkcyjny to jeden z elementów terapii manualnej tkanek miękkich. Łączy masaż wraz z biernym ruchem w stawie. To charakterystyczne uciśnięcie mięśnia równolegle do przebiegu jego włókien. Moment uciśnięcia wykonuje się w trakcie wydłużania mięśnia. W efekcie wykonując masaż funkcyjny, mobilizowany zostaje również staw, na który mięsień ten oddziałuje.

Masaż funkcyjny mięśnia podłopatkowego

Wskazania do masażu funkcyjnego

Głównymi wskazaniami do masażu funkcyjnego są nadmiernie wygenerowane napięcia, zaburzające prawidłową mechanikę mięśnia i stawu oraz towarzyszące temu dolegliwości bólowe. Kolejnym istotnym wskazaniem są stany pourazowe. Podczas urazu uszkodzone zostają tkanki miękkie, które wymagają w późniejszym czasie opracowania, aby mogły wykonywać prawidłowo swoje funkcje.

Ponadto wraz z wiekiem oraz nakładającymi się przeciążeniami tkanek dochodzi do degeneracji kompleksu mięsień-ścięgno-kość. Bardzo dobrze reagują na technikę masażu funkcyjnego, który poprawia ich stan i utrzymuje kompleks w dobrej kondycji. Tego rodzaju masaż zaleca się wykonywać również jako formę przygotowania do technik leczniczych wykonywanych na samym stawie.

Zobacz również: wpływ masażu na organizm

Anatomia mieśnia podłopatkowego

Mięsień podłopatkowy rozpoczyna się w dole podłopatkowym, zaś kończy na guzku mniejszym kości ramiennej, grzebieniu guzka mniejszego i torebce stawu ramiennego.

Patronite
Patronite

Jego główną funkcją jest:

  • rotacja wewnętrzna ramienia;
  • stabilizacja stawu ramiennego (szczególnie przednia, powyżej 90 stopni odwiedzenia minimalizuje się).

Unerwienie tego mięśnia pochodzi od nerwu podłopatkowego C6-C7.

Patologie mięśnia podłopatkowego

Miesień podłopatkowy jest jednym z głównych mięśni rotatorów wewnętrznych ramienia. Jeśli jego funkcja zostanie zaburzona np. poprzez nadmierne uszkodzenie, przeciążenie lub dysproporcję mięśniową pomiędzy rotatorami zewnętrznymi, objawiać się to będzie przede wszystkim ograniczeniem zakresów ruchu w stawie ramiennym praktycznie w każdym kierunku (szczególnie rotacji). Dodatkowo pojawiać się mogą dolegliwości bólowe, zazwyczaj w tylnej okolicy barku, łopatki, kierujące się w stronę stawu łokciowego aż po nadgarstek.

Masaż funkcyjny mięśnia podłopatkowego

Na poniższym filmie fizjoterapeuta z naszego Centrum Fizjoterapeuty wykonuje masaż funkcyjny mięśnia podłopatkowego. Istotny w tym przypadku jest odpowiedni dobór pozycji oraz dokładne „wejście” od zewnętrznej strony żeber, pod odpowiednim kątem, aby znaleźć się na wewnętrznej stronie łopatki i mięśniu podłopatkowym. W rezultacie naprzemienne ugniatanie wraz z rozciąganiem mięśnia powoduje efektywne rozluźnienie tkanki i ustąpienie dolegliwości często związanych z dysfunkcją w tym obszarze.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kruszyna J., Świtoń A., Postępowanie fizjoterapeutyczne w bólach pochodzenia mięśniowego, Rehabilitacja, 4/2016.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *