Szukaj
Szukaj

Sarkolema

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Sarkolema (inaczej: sarkolemma) to błona komórkowa miocytu, czyli podstawowej komórki budulcowej tkanki mięśniowej. Tworzy wpuklenia do wnętrza tej komórki w postaci poprzecznych kanalików T. Jej poszczególne części pełnią rolę błony postsynaptycznej.

Sarkolema (sarkolemma)

Sarkolema – co to jest?

Kanaliki T są rurkowatymi wpukleniami sarkolemy, które przebiegają poprzecznie w stosunku do miofilamentów na granicy każdego prążka A i prążka I. W efekcie utworzona zostaje w sarkoplazmie gęsta sieć kanalików, docierająca do każdego sarkomeru. W towarzystwie kanalików T biegną natomiast cysterny brzeżne, będące wyspecjalizowaną częścią siateczki sarkoplazmatycznej gładkiej otaczającej każdą miofibrylę. Cysterny brzeżne mają zdolność do gromadzenia jonów wapnia dzięki pompie wapniowej wmontowanej w błonę cystern, a także zdolność uwalniania jonów wapnia, ponieważ w ich błonie znajdują się również kanały wapniowe. Otwierają się poprzez depolaryzację błon kanalików T.

Zobacz również: Włókno mięśniowe.

Patronite
Patronite

Znaczenie sarkolemy

Można stwierdzić, że sarkolema pełni istotną rolę w skurczu każdego mięśnia. Warto przedstawić to nieco bliżej. Bodziec nerwowy w postaci uwolnionej w płytce motorycznej acetylocholiny powoduje depolaryzację sarkolemy. Rozchodzi się ona po całej sarkolemie i obejmuje także kanaliki T. To zaś powoduje otwarcie kanałów wapniowych cystern brzeżnych i ponad 1000-krotny wzrost stężenia jonów wapnia na obszarze cytoplazmy.

W dalszej kolejności jony wapnia łączą się z troponiną, która przemieszcza tropomiozynę i odsłania miejsca wiążące miozynę na aktynie. Obie głowy miozyny rozkładają ATP, dzięki czemu wykonują naprzemienne ruchy i głowy miozyny mogą przemieszczać się po aktynie. To podstawa skurczu każdego mięśnia poprzecznie prążkowanego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Brzozowski T., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2019.
  2. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.