Szukaj
Szukaj

Sarkolema

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Sarkolema (inaczej: sarkolemma) to błona komórkowa miocytu, czyli podstawowej komórki budulcowej tkanki mięśniowej. Tworzy wpuklenia do wnętrza tej komórki w postaci poprzecznych kanalików T. Jej poszczególne części pełnią rolę błony postsynaptycznej.

Sarkolema (sarkolemma)

Sarkolema – co to jest?

Kanaliki T są rurkowatymi wpukleniami sarkolemy, które przebiegają poprzecznie w stosunku do miofilamentów na granicy każdego prążka A i prążka I. W efekcie utworzona zostaje w sarkoplazmie gęsta sieć kanalików, docierająca do każdego sarkomeru. W towarzystwie kanalików T biegną natomiast cysterny brzeżne, będące wyspecjalizowaną częścią siateczki sarkoplazmatycznej gładkiej otaczającej każdą miofibrylę. Cysterny brzeżne mają zdolność do gromadzenia jonów wapnia dzięki pompie wapniowej wmontowanej w błonę cystern, a także zdolność uwalniania jonów wapnia, ponieważ w ich błonie znajdują się również kanały wapniowe. Otwierają się poprzez depolaryzację błon kanalików T.

Zobacz również: Włókno mięśniowe.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Znaczenie sarkolemy

Można stwierdzić, że sarkolema pełni istotną rolę w skurczu każdego mięśnia. Warto przedstawić to nieco bliżej. Bodziec nerwowy w postaci uwolnionej w płytce motorycznej acetylocholiny powoduje depolaryzację sarkolemy. Rozchodzi się ona po całej sarkolemie i obejmuje także kanaliki T. To zaś powoduje otwarcie kanałów wapniowych cystern brzeżnych i ponad 1000-krotny wzrost stężenia jonów wapnia na obszarze cytoplazmy.

W dalszej kolejności jony wapnia łączą się z troponiną, która przemieszcza tropomiozynę i odsłania miejsca wiążące miozynę na aktynie. Obie głowy miozyny rozkładają ATP, dzięki czemu wykonują naprzemienne ruchy i głowy miozyny mogą przemieszczać się po aktynie. To podstawa skurczu każdego mięśnia poprzecznie prążkowanego.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Brzozowski T., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2019.
  2. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *