Szukaj

Kąt graniczny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kąt graniczny to najmniejszy kąt, przy którym uzyskuje się jeszcze skurcz mięśnia. Wolniejsze narastanie natężenia, aniżeli odpowiadające wartości tego kąta, nie wywołuje skurczu mięśnia. Pojęcie to występuje w fizykoterapii (elektroterapia). Odnosi się do impulsów o przebiegu trójkątnym.

 

Charakterystyka impulsów trójkątnych

Ich zasadniczą cechą jest powolne narastanie natężenia, w związku z tym wykorzystuje się je do leczenia mięśni chorych (odnerwionych), celem zapobiegania ich zanikowi. Ze względu na to, że narastanie natężenia w poszczególnym impulsie przebiega zgodnie z funkcją wykładniczą, prądy złożone z tego rodzaju impulsów nazywa się również wykładniczymi bądź eksponencjalnymi. Tak więc w impulsie trójkątnym natężenie osiąga wartość szczytową, wzrastając wykładniczo w postaci płaskiej krzywej. Następnie obniża się do wartości zerowej.

Zobacz również: Elektrostymulacja.

Kąt graniczny – czym jest?

Prąd galwaniczny nie powoduje skurczu mięśnia, ponieważ w czasie jego przepływu natężenie nie ulega zmianie. Skurcz powstaje tylko przy zamykaniu i otwieraniu obwodu tego prądu. Musi jednak zostać spełniony warunek, aby zmiana natężenia była dostatecznie szybka.

Przedstawiając graficznie (w układzie współrzędnych) szybkość narastania natężenia w impulsie elektrycznym można łatwo stwierdzić, że linia odpowiadająca narastaniu natężenia przebiega pod pewnym kątem w stosunku do osi czasu.

tubapay
tubapay

Wartość tego kąta jest wprost proporcjonalna do szybkości narastania natężenia prądu w impulsie. Oznacza to, że zmniejszając stopniowo szybkość narastania natężenia, można dojść do takiego kąta, przy którym występuje jeszcze skurcz mięśnia. Jednak dalsze zmniejszanie szybkości narastania natężenia nie daje skurczu ze względu na zbyt wolną zmianę natężenia prądu. Wynika to z fizjologicznej właściwości tego kąta, polegającej na zdolności przystosowania do odpowiednio wolno narastającego natężenia.

Zobacz również: KZS, AZS, KOS, AOS.

Zdolność przystosowania

Wspomniana zdolność przystosowania się nazywana jest prawidłowo akomodacją. Wykazują ją wyłącznie zdrowe mięśnie, w odróżnieniu od mięśni odnerwionych, które nie mogą przystosować się do prądu o wolno narastającym natężeniu. W efekcie reagują na niego skurczem.

Stąd wniosek, że istnieje możliwość wybiórczego pobudzania do skurczu mięśnia odnerwionego, znajdującego się w otoczeniu mięśni zdrowych. W tym stwierdzeniu zamyka się cały sens wybiórczego pobudzania do skurczu mięśni porażonych za pomocą impulsów trójkątnych o wolno narastającym natężeniu. Dzięki temu, zabiegi wykonywane przy użyciu impulsów trójkątnych uznaje się za bezbolesne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mika T., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996.
  2. Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.