Szukaj
Szukaj

AOS

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

AOS – skrót pochodzi od wyrazów: anoda, otwarcie, skurcz. Wiąże się z reakcjami układu nerwowo-mięśniowego na prąd stały. Aby zrozumieć to pojęcie, powinno się zapoznać z podstawowymi informacjami na temat elektrodiagnostyki.

 

Elektrodiagnostyka w fizykoterapii

Ta dziedzina postępowania lekarskiego obejmuje metody badania pobudliwości zarówno nerwów, jak i mięśni przy użyciu prądu stałego oraz prądów impulsowych. Jej celem jest wykazanie zmian pobudliwości, które zachodzą w układzie nerwowo-mięśniowym w różnego rodzaju stanach chorobowych.

Wyniki uzyskane z badań elektrodiagnostycznych pozwalają określić czy proces chorobowy toczy się w nerwie, czy w mięśniu. Dodatkowo wskazują na stopień uszkodzenia i umożliwiają wnioskowanie o rokowaniu.

Rola AOS w elektrodiagnostyce

Wszystkie metody stosowane w elektrodiagnostyce układu nerwowo-mięśniowego polegają na pobudzeniu mięśni lub nerwów odpowiednim rodzajem prądu. Można je podzielić na ilościowe oraz jakościowe. Metody ilościowe opierają się na ilościowym określaniu wielkości fizycznych, które stanowią miarę pobudliwości mięśnia. Metody jakościowe natomiast polegają na obserwacji rodzaju i siły skurczu mięśnia w odpowiedzi na impulsy prądu elektrycznego. Skrót AOS wiąże się z metodami jakościowymi.

Zgodnie z prawem Du Bois Reymonda prąd stały nie wywołuje skurczu mięśnia, nie zachodzi zmiana jego natężenia. Skurcz zatem może wystąpić tylko przy zamykaniu i otwieraniu jego obwodu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Najsilniejszy skurcz uzyskuje się przy zamykaniu obwodu w wypadku, gdy katoda jest elektrodą czynną. Sytuację taką określa się skrótem KZS. Odwrotną sytuację opisuje skrót AZS, który wskazuje anodę jako elektrodę czynną. Zależność między obydwiema sytuacjami można wyrazić zapisem: KZS > AZS.

Przy otwieraniu obwodu, w sytuacji, gdy elektrodą czynną jest anoda, skurcz (AOS) jest silniejszy aniżeli w wypadku, gdy elektrodą czynną jest katoda.

Zobacz również: Prawo skurczu Erba.

Jak silny jest AOS?

Zależności określone prawem skurczu można przedstawić następująco:

  • słaby prąd – KZS;
  • średni prąd – KZS, AZS, AOS;
  • silny prąd – KZS, AZS, AOS, KOS.

Oznacza to, że AOS wykazuje średnią siłę, plasując się pomiędzy KZS (najsilniejszy), a KOS (najsłabszy). Aby uzyskać skurcz przy otwieraniu obwodu, gdy elektrodą czynną jest anoda, należy użyć średniego lub silnego prądu.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mika T., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996.
  2. Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *