Prądy Traberta (inaczej Ultra-Reiz lub 2-5) należą do prądów małej częstotliwości. Jest to prąd jednokierunkowy, prostokątny i impulsowy. Czas trwania impulsu wynosi 2 ms, a czas trwania przerwy – 5 ms (stąd nazwa zabiegu). Są często wykorzystywane, ponieważ wykazują działanie przeciwbólowe już po 2-3 zabiegach. Najczęściej elektrody aplikuje się wzdłuż kręgosłupa.
Prądy Traberta – działanie
Ten rodzaj prądu wykazuje działanie:
- przeciwbólowe – wykorzystując teorię bramki kontrolnej Walla i Malzaca
- przekrwienne – zwłaszcza pod katodą
- zmniejszające napięcie mięśni
Dodatkowo prądy Traberta osłabiają aktywność układu współczulnego i zmniejszają napięcie mięśni przykręgosłupowych. Napięcie takie utrudnia dopływ krwi do miejsca objętego procesem chorobowym oraz usuwanie produktów przemiany materii. Są to również prądy powodujące drżenie mięśni.
Metodyka zabiegu
W pierwszej kolejności należy przygotować pacjenta do zabiegu. W przypadku metody segmentarnej osobę kładzie się przodem na leżance. Konieczne jest zdjęcie górnej części garderoby. Skórę pleców należy dokładnie oczyścić, a następnie osuszyć. Pozycja musi być wygodna, aby zlikwidować napięcie mięśni. Warto pamiętać o włożeniu wałka pod stawy skokowe.
Dawkowanie
Stosunek czasu trwania impulsu do czasu trwania przerwy (w ms) wynosi 2:5. Natężenie waha się w przedziale 15-25 mA, a częstotliwość wynosi 143 Hz. Organizm ma tendencję do szybkiego przyzwyczajania się do tego rodzaju prądu, zatem w trakcie zabiegu należy stopniowo zwiększać natężenie.
Ułożenie elektrod
Do zabiegu powinny być użyte dwie elektrody tej samej wielkości. Elektrodę czynną (katodę) umieszcza się w miejscu bólu, natomiast elektrodę bierną (anodę) około 3 cm od krawędzi katody. Wyróżnia się metodę segmentarną (wzdłuż kręgosłupa) oraz lokalną. Metoda lokalna jest zdecydowanie rzadziej stosowana. Przykładowo, w obrębie stawów kończyn ułożenie jest poprzeczne przez staw. Bardzo ważne jest, aby podkłady umieszczane pod elektrodami były grube i dobrze zwilżone. Nie mogą stykać się swoimi krawędziami.
Czas
Czas trwania całego zabiegu wynosi od 8 do 15 minut. Jedna seria to około 6-8 zabiegów, w zależności od potrzeb pacjenta.
Metoda segmentarna
Metoda segmentarna jest najczęściej stosowana. Polega na umieszczeniu elektrod wzdłuż kręgosłupa. Wyróżniamy 4 sposoby ułożenia elektrod.
1. Ułożenie szyjne.
Tylko w tym ułożeniu elektrodą czynną jest anoda. Ułożenie wykorzystuje się w przypadku nawracających bólów głowy lub odcinka szyjnego.
2. Ułożenie piersiowe górne.
Elektrodę czynną (katodę) układa się w zależności od potrzeby. W przypadku dolegliwości bólowych kończyn górnych, głowy i szyi oraz obręczy barkowej znajduje się ona tuż pod kręgiem C7, natomiast elektroda bierna 3 cm niżej. Takie ułożenie wpływa również dobrze na poprawę krążenia w kończynach górnych. W przypadku schorzeń klatki piersiowej, ułożenie to wygląda odwrotnie.
3. Ułożenie piersiowo-lędźwiowe.
Stosowane w przypadku neuralgii dolnych nerwów międzyżebrowych, chorób dróg żółciowych oraz dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Jedna elektroda umieszczana jest na środkowych lub dolnych kręgach piersiowych, natomiast druga 3 cm niżej.
4. Ułożenie lędźwiowo-krzyżowe.
Anoda umieszczona jest poziomo na lędźwiach, a katoda 3 cm powyżej (na wysokości Th12-L2). Ułożenie stosowane w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych w kończynach dolnych oraz w przypadku zaburzeń krążenia w kończynach dolnych.
Wskazania
Wskazania do wykonania zabiegu obejmują:
- nerwobóle;
- bóle mięśniowe;
- zaparcia;
- stany po urazach stawów i mięśni;
- zaburzenia krążenia obwodowego.
Prądy Traberta przynoszą znaczne korzyści w przypadku obecności opatrunków gipsowych lub uszkodzeń skóry. Jednak wówczas należy zastosować metodę segmentarną.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu obejmują:
- nowotwory;
- ciążę;
- otwarte rany;
- znamiona na skórze;
- zaburzenia czucia;
- choroby serca;
- obecność metalowych elementów w ciele oraz rozrusznika serca;
- wszelkie choroby skóry w miejscu poddawanym zabiegowi;
- ostre stany zapalne;
- menstruacja u kobiet.
Nie należy wykonywać prądów Traberta w okolicy serca.
Bibliografia
- Mikołajewska E., Elementy fizjoterapii. Fizykoterapia dla praktyków., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |