Szukaj
Szukaj

Prądy Traberta

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Prądy Traberta (inaczej Ultra-Reiz lub 2-5) należą do prądów małej częstotliwości. Jest to prąd jednokierunkowy, prostokątny i impulsowy. Czas trwania impulsu wynosi 2 ms, a czas trwania przerwy – 5 ms (stąd nazwa zabiegu). Są często wykorzystywane, ponieważ wykazują działanie przeciwbólowe już po 2-3 zabiegach. Najczęściej elektrody aplikuje się wzdłuż kręgosłupa.

Prądy Traberta

Prądy Traberta – działanie

Ten rodzaj prądu wykazuje działanie:

 • przeciwbólowe – wykorzystując teorię bramki kontrolnej Walla i Malzaca
 • przekrwienne – zwłaszcza pod katodą
 • zmniejszające napięcie mięśni

Dodatkowo prądy Traberta osłabiają aktywność układu współczulnego i zmniejszają napięcie mięśni przykręgosłupowych. Napięcie takie utrudnia dopływ krwi do miejsca objętego procesem chorobowym oraz usuwanie produktów przemiany materii. Są to również prądy powodujące drżenie mięśni.

Metodyka zabiegu

W pierwszej kolejności należy przygotować pacjenta do zabiegu. W przypadku metody segmentarnej osobę kładzie się przodem na leżance. Konieczne jest zdjęcie górnej części garderoby. Skórę pleców należy dokładnie oczyścić, a następnie osuszyć. Pozycja musi być wygodna, aby zlikwidować napięcie mięśni. Warto pamiętać o włożeniu wałka pod stawy skokowe.

Dawkowanie

Stosunek czasu trwania impulsu do czasu trwania przerwy (w ms) wynosi 2:5. Natężenie waha się w przedziale 15-25 mA, a częstotliwość wynosi 143 Hz. Organizm ma tendencję do szybkiego przyzwyczajania się do tego rodzaju prądu, zatem w trakcie zabiegu należy stopniowo zwiększać natężenie.

Ułożenie elektrod

Do zabiegu powinny być użyte dwie elektrody tej samej wielkości. Elektrodę czynną (katodę) umieszcza się w miejscu bólu, natomiast elektrodę bierną (anodę) około 3 cm od krawędzi katody. Wyróżnia się metodę segmentarną (wzdłuż kręgosłupa) oraz lokalną. Metoda lokalna jest zdecydowanie rzadziej stosowana. Przykładowo, w obrębie stawów kończyn ułożenie jest poprzeczne przez staw. Bardzo ważne jest, aby podkłady umieszczane pod elektrodami były grube i dobrze zwilżone. Nie mogą stykać się swoimi krawędziami.

Czas

Czas trwania całego zabiegu wynosi od 8 do 15 minut. Jedna seria to około 6-8 zabiegów, w zależności od potrzeb pacjenta.

Metoda segmentarna

Metoda segmentarna jest najczęściej stosowana. Polega na umieszczeniu elektrod wzdłuż kręgosłupa. Wyróżniamy 4 sposoby ułożenia elektrod.

Patronite
Patronite

1. Ułożenie szyjne.

Tylko w tym ułożeniu elektrodą czynną jest anoda. Ułożenie wykorzystuje się w przypadku nawracających bólów głowy lub odcinka szyjnego.

2. Ułożenie piersiowe górne.

Elektrodę czynną (katodę) układa się w zależności od potrzeby. W przypadku dolegliwości bólowych kończyn górnych, głowy i szyi oraz obręczy barkowej znajduje się ona tuż pod kręgiem C7, natomiast elektroda bierna 3 cm niżej. Takie ułożenie wpływa również dobrze na poprawę krążenia w kończynach górnych. W przypadku schorzeń klatki piersiowej, ułożenie to wygląda odwrotnie.

3. Ułożenie piersiowo-lędźwiowe.

Stosowane w przypadku neuralgii dolnych nerwów międzyżebrowych, chorób dróg żółciowych oraz dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Jedna elektroda umieszczana jest na środkowych lub dolnych kręgach piersiowych, natomiast druga 3 cm niżej.

4. Ułożenie lędźwiowo-krzyżowe.

Anoda umieszczona jest poziomo na lędźwiach, a katoda 3 cm powyżej (na wysokości Th12-L2). Ułożenie stosowane w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych w kończynach dolnych oraz w przypadku zaburzeń krążenia w kończynach dolnych.

Wskazania

Wskazania do wykonania zabiegu obejmują:

 • nerwobóle;
 • bóle mięśniowe;
 • zaparcia;
 • stany po urazach stawów i mięśni;
 • zaburzenia krążenia obwodowego.

Prądy Traberta przynoszą znaczne korzyści w przypadku obecności opatrunków gipsowych lub uszkodzeń skóry. Jednak wówczas należy zastosować metodę segmentarną.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu obejmują:

 • nowotwory;
 • ciążę;
 • otwarte rany;
 • znamiona na skórze;
 • zaburzenia czucia;
 • choroby serca;
 • obecność metalowych elementów w ciele oraz rozrusznika serca;
 • wszelkie choroby skóry w miejscu poddawanym zabiegowi;
 • ostre stany zapalne;
 • menstruacja u kobiet.

Nie należy wykonywać prądów Traberta w okolicy serca.

Bibliografia

 1. Mikołajewska E., Elementy fizjoterapii. Fizykoterapia dla praktyków., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *