Szukaj
Szukaj

Odbarczenie nerwu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Odbarczenie nerwu to zabieg, którego cel stanowi minimalizacja ucisku na nerw oraz pobliskie tętnice. Taki ucisk pojawia się często podczas zwyrodnień, przerostów mięśni lub urazów, a gdy uszkodzenia stają się zaawansowane, konieczna jest interwencja. Dłuższe niedokrwienie nerwu może spowodować nawet jego trwałą dysfunkcję.

Odbarczenie nerwu

Na czym polega operacja odbarczenia nerwu?

Odbarczenie nerwu to prosty zabieg obarczony niskim ryzykiem powikłań. Polega na przecięciu struktur, które uciskają na niego, powodując patologię. Jedną z najpopularniejszych zabiegów tego zakresu jest odbarczenie nerwu pośrodkowego biegnącego w kanale nadgarstka. Można go wykonać na 2 sposoby – endoskopowo lub metodą otwartą, która wychodzi już z mody. Obejmuje odsłonięcie nerwu pośrodkowego, a następnie przecięcie troczka zginaczy. Dzięki temu nerw zyskuje więcej miejsca, a naczynia krwionośne są w stanie zaopatrzyć go w tlen i składniki odżywcze.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku niemal każdego nerwu. Najpierw należy go zlokalizować i odsłonić, a później wykonać odpowiednie cięcia przerośniętych tkanek miękkich. Uwolnienie nerwu w większości przypadków skutkuje ustąpieniem dolegliwości bólowych. W efekcie zwiększenie miejsca w jamach ciała stwarza odpowiednie warunki do procesów gojenia nerwu.

Zobacz również: Układ nerwowy – podstawowe informacje.

Jak przebiega odbarczenie nerwu

W większości przypadków odbarczenie nerwu jest prostą metodą na uzyskanie szybkich efektów terapeutycznych. Zabieg zalicza się do bezbolesnych i bezpiecznych, wykonywanych jedynie w znieczuleniu miejscowym. Po jego wykonaniu zakłada się szwy i zaleca oszczędzanie operowanej kończyny. Po zdjęciu szwów wskazana jest fizjoterapia, która umożliwi szybkie przywrócenie zaburzonych wcześniej funkcji.

Odbarczenie nerwu – wskazania

Podstawowym wskazaniem do wykonania odbarczenia nerwu jest jego niedokrwienie i osłabienie funkcji wskutek:

  • urazu mechanicznego;
  • mikrourazów wewnętrznych;
  • stanu zapalnego;
  • czynników idiopatycznych.

Najbardziej charakterystycznymi objawami wskazującymi na patologie struktur nerwowych są:

Patronite
Patronite
  • mrowienie;
  • drętwienie;
  • osłabienie siły mięśniowej, np. powodujące opadanie stopy w przypadku nerwu piszczelowego;
  • zaburzenia czucia.

Dolegliwości te mogą obejmować jedynie okolicę ciała na przebiegu uciśniętego nerwu, mogą ograniczać się do dłoni i stopy. Jednak zdarza się, że nerw zostaje uciśnięty na wyższym poziomie jego przebiegu. Wówczas objawy mogą obejmować całą kończynę dolną czy górną. Niekiedy diagnozuje się uciśnięcie nerwów czaszkowych, co skutkuje przykrymi dolegliwościami w obrębie twarzy.

Zobacz również: Nerwy obwodowe.

Odbarczenie nerwu – przeciwwskazania

Przeciwwskazań do odbarczenia nerwu jest niewiele. Do głównych należą:

  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • zmiany skórne w miejscu planowanego zabiegu, np. ostre stany zapalne czy infekcje;
  • przyjmowanie leków o działaniu antykoagulacyjnym;
  • ciąża (przeciwwskazanie względne).

Decyzję o wykonaniu zabiegu podejmuje lekarz po dokładnym zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta.

Czy odbarczenie nerwu jest konieczne?

Zabieg odbarczenia nerwu powinien być ostatecznością. Często zdarza się, że pacjenci poddają się operacji przy niewielkich patologiach, które z powodzeniem można wyleczyć zachowawczo. Wciąż obserwuje się duży odsetek operacji zespołu cieśni nadgarstka. Zawsze należy jednak spróbować metod zachowawczych, a dopiero po kilku miesiącach braku efektów udać się na zabieg. Ważne, aby fizjoterapia była prowadzona przez doświadczonych specjalistów mających odpowiednie umiejętności. Technikami terapii manualnej można skutecznie rozluźnić zgrubiałe tkanki i przywrócić nerwom właściwy ślizg.

Zobacz również: Neuralgia nerwu pachowego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Sieśkiewicz A., Łysoń T., Rogowski M., Mariak Z., Przeznosowy dostęp endoskopowy celem odbarczenia nerwu wzrokowego, Otolaryngologia Polska, 3/2008.
  2. Kochanowski J., Przyczyny, symptomatologia, diagnostyka i leczenie zespołów z uwięźnięcia, Polski Przegląd Neurologiczny, 3/2007.
  3. Stępień A., Neuralgie i nerwobóle twarzy, Polski Przegląd Neurologiczny, 4/2007.
  4. Kozubski W., Liberski P., Moryś J., Neurologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.