Szukaj

Mięsień krawiecki

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień krawiecki (łac. musculus sartorius) należy do grupy przedniej mięśni uda. Jest w tej grupie najdłuższy i owija się esowato dokoła przedniej, a następnie przyśrodkowej powierzchni uda, między kością biodrową, a bliższym końcem kości piszczelowej. Jednocześnie jest najdłuższym mięśniem ciała, gdyż ma aż 50 cm długości.

Mięsień krawiecki (łac. musculus sartorius)

Topografia

Mięsień krawiecki przebiega w bruździe utworzonej z jednej strony przez mięsień czworogłowy uda, z drugiej zaś przez mięsień biodrowo-lędźwiowy, a następnie przez mięśnie przywodziciele. Dodatkowo w położeniu tym utrzymuje go powięź szeroka, która go dokoła obejmuje. W swoim przebiegu towarzyszy tętnicy udowej. W górnej trzeciej części biegnie bocznie od niej i tworzy tutaj ramię boczne trójkąta udowego. Z kolei w środkowej trzeciej części przykrywa tętnicę udową i wzmacnia ścianę przednią kanału mięśni przywodzicieli. Następnie zaś, w dolnej trzeciej części przechodzi na stronę przyśrodkową tętnicy.

Mięsień krawiecki – budowa

Mięsień rozpoczyna się krótkim ścięgnem na kolcu biodrowym przednim górnym. Następnie włókna biegną równolegle i skośnie ku dołowi oraz przyśrodkowo, potem ku tyłowi od nadkłykcia przyśrodkowego kości udowej, który wraz z głową przyśrodkową mięśnia czworogłowego służy jako bloczek. Stąd włókna kierują się skośnie do przodu i przechodzą w płaskie, rozbieżne ścięgno. W rezultacie przyczepia się ono do kości nieco poniżej guzowatości piszczeli i do powięzi goleni.

Przyczepy mięśnia krawieckiego można zatem przedstawić następująco:

  • przyczep początkowy (pp) – kolec biodrowy przedni górny;
  • przyczep końcowy (pk) – powięź goleni, kość piszczelowa poniżej guzowatości.

Ścięgno przykrywa przyczepy mięśnia smukłego oraz mięśnia półścięgnistego i zrasta się z nimi, wytwarzając tak zwaną gęsią stopę.

Omawiając odchylenia w budowie, ciekawostką jest, że mięsień krawiecki może w ogóle nie występować, choć zdarza się to niezwykle rzadko. Ponadto niekiedy zdarzają się również odchylenia dotyczące jego początku i końca.

Gęsia stopa

Gęsia stopa przyczepia się na piszczeli poniżej i przyśrodkowo od jej guzowatości. Płytka ta składa się z dwóch warstw:

  • powierzchownej – utworzonej przez ścięgno mięśnia krawieckiego;
  • głębokiej – utworzonej przez ścięgna obu pozostałych mięśni.

W okolicy gęsiej stopy ścięgnistej znajdują się kaletki maziowe.

Kaletki maziowe

Jedna kaletka maziowa występuje między ścięgnem mięśnia krawieckiego, a ścięgnem mięśnia smukłego i mięśnia półścięgnistego. Natomiast druga, często połączona z poprzednią, jest duża i występuje stale. Leży między piszczelą i więzadłem pobocznym piszczelowym, a ścięgnem mięśnia smukłego i mięśnia półścięgnistego.

tubapay
tubapay

Anatomia

Na poniższym filmie pokazujemy jak wygląda anatomia mięśnia krawieckiego:

Czynność

Mięsień krawiecki jest dwustawowy, oznacza to, że działa zarówno na staw biodrowy, jak również na staw kolanowy. Działając na staw biodrowy zgina udo, odwodzi je i nieznacznie obraca na zewnątrz. Z kolei w działaniu na staw kolanowy zgina go i w tym położeniu rotuje goleń delikatnie do wewnątrz. Najsilniejszy jest jednak ruch zgięcia w stawie biodrowym.

Unerwienie

Unerwienie mięśnia krawieckiego pochodzi od nerwu udowego.

Unaczynienie

Unaczynienie mięśnia krawieckiego pochodzi od gałązek mięśniowych, które odchodzą bezpośrednio od tętnicy udowej i jej gałęzi (tętnicy okalającej udo bocznej i tętnicy zstępującej kolana).

Kinesiotaping mięśnia krawieckiego

Na poniższym filmie pokzujemy jak jeden ze sposobów oklejenia taśmami do kinesiotapingu mięśnia krawieckiego:

Do wykonania tego rodzaju aplikacji kinesiotaping potrzebna jest jedna taśma o długości odpowiednio dobranej do długości odcinka na kończynie pacjenta.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.