Szukaj
Szukaj

Pierwiastki biogenne

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Pierwiastki biogenne to takie pierwiastki, które są niezbędne do życia, ponieważ organizm wykorzystuje je do budowy swoich struktur oraz zużywa w procesach metabolicznych. Wyróżnia się wśród nich 6 związków, bez których życie nie byłoby możliwe.

 

Pierwiastki biogenne

Do pierwiastków biogennych zalicza się:

  • węgiel;
  • wodór;
  • tlen;
  • azot;
  • fosfor;
  • siarkę.

Najbardziej obrazowo przedstawia się rola tlenu, ponieważ już krótki jego brak powoduje śmierć. Nie należy jednak pomijać ogromnego znaczenia pozostałych pierwiastków biogennych, jak i wszystkich innych wchodzących w skład makroelementów i mikroelementów.

Węgiel

Węgiel jest jednym z najpowszechniej spotykanych pierwiastków w przyrodzie. Wchodzi bowiem w skład skorupy ziemskiej, wielu rodzajów gleb czy skał. Pod postacią dwutlenku węgla jest również ważnym składnikiem powietrza, umożliwiając roślinom przeprowadzanie fotosyntezy. W przypadku organizmu ludzkiego, węgiel wchodzi w skład aminokwasów i białek, tłuszczy, węglowodanów, a nawet kwasów nukleinowych. W ustroju staje się źródłem energii niezbędnej do budowy komórek, prawidłowej czynności mięśni czy produkcji ciepła.

Wodór

Wodór tworzy wodę, skorupę ziemską, różnego rodzaju gazy (np. wulkaniczne), a także ważne składniki odżywcze, takie jak białka, węglowodany czy węglowodory. To właśnie on jest najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem w przemyśle. Wodór w organizmie człowieka wykazuje działanie antyoksydacyjne, ponieważ szybko zwalcza stres oksydacyjny. Jest również niezbędny do prawidłowej pracy wszystkich układów.

Tlen

Tlen to najbardziej znany i powszechny pierwiastek na całej ziemi. Buduje skorupę ziemską, hydrosferę i litosferę. Uznaje się, że stanowi najważniejszy pierwiastek, ponieważ życie bez niego nie jest możliwe już po krótkim czasie. Tlen jest podstawowym substratem oddychania i wchodzi w skład wielu związków organizmu. Jednocześnie warunkuje możliwość przeprowadzania ważnych, życiowych procesów. Tlen zwany jest również pierwiastkiem życia. Jego popularność wzrasta szczególnie w ostatnich latach, wraz ze wzrostem świadomości ludzi na temat własnego zdrowia. Nowością stają się komory tlenowe, które wspierają leczenie wielu chorób.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Azot

Azot jest niezbędny roślinom do prawidłowego wzrostu, a zatem to właśnie także dzięki niemu możliwe jest życie na ziemi. To również główny składnik powietrza, gdyż stanowi aż 78% jego objętości. Ponadto wchodzi w skład biocząsteczek – aminokwasów, białek, kwasów nukleinowych. Wykazano, że ma działanie odtruwające, regenerujące i rozkurczające. Dzięki temu azot zyskuje coraz większą popularność w branżach medycznych i sportowych.

Fosfor

Fosfor stanowi około 1% masy dorosłego człowieka. W organizmie występuje pod postacią związków nieorganicznych oraz organicznych. Obok wapnia jest głównym składnikiem układu kostnego, ponieważ 80% jego całkowitej objętości lokalizuje się właśnie w kościach. Dla utrzymania czynności fosforu niezbędna jest obecność wapnia i witaminy D. Jego główną funkcją jest wspieranie czynności kości. Do pozostałych zalicza się wspieranie homeostazy organizmu poprzez utrzymywanie równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej, uaktywnianie syntezy niektórych witamin z grupy B oraz udział w przemianach biochemicznych.

Dokładne dzienne zapotrzebowanie na fosfor zależy od wieku i płci. Szacuje się jednak, że młodzież do 18. roku życia powinna dostarczać każdego dnia około 900 mg fosforu, dorośli do 25. roku życia – około 1200 mg, zaś dorośli po 25. roku życia ponownie 900 mg.

Siarka

Siarki nie opisuje się oddzielnie, ponieważ wchodzi ona w skład dwóch aminokwasów – metioniny i cysteiny, a także niektórych witamin – tiaminy, biotyny. W związku z tym dobowe zapotrzebowanie na siarkę wiąże się z zapotrzebowaniem na wyżej wspomniane witaminy czy aminokwasy.

Siarka pełni w organizmie człowieka ważne funkcje, ponieważ wchodzi w skład trzeciorzędowej struktury białka, warunkując zachowanie jej. Buduje włosy, skórę i paznokcie, a nawet wchodzi w skład niektórych hormonów. Jak widać, pierwiastki biogenne są niezbędne, aby świat mógł istnieć – stąd ich nazwa.

Bibliografia

  1. Solovey T., Ocena potencjalnej eutrofizacji wód płynących w zlewni środkowej Wisły, Woda-Środowisko-Obszary Wiejskie, 1/2008.
  2. Sircus M., Przeciwzapalna terapia tlenowa, Wydawnictwo Vital, Białystok 2018.
  3. Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *