Szukaj
Szukaj

Bark pływaka

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Bark pływaka (zespół bolesnego barku pływaka) wbrew pozorom nie dotyczy wyłącznie osób regularnie pływających, choć w dużej mierze ma to związek właśnie z tą dyscypliną sportu. Przyczyną schorzenia jest wielokrotne powtarzanie ruchów przywiedzenia i rotacji wewnętrznej stawu ramiennego, co występuje zwykle podczas pływania stylem delfina bądź kraula.

Bark pływaka

Objawy

Częste powtarzanie wyżej wymienionych ruchów powoduje powolne, przeciążeniowe uszkodzenie przedniej części obrąbka stawowego panewki, a co się z tym wiąże – rozciągnięcie torebki stawowej i następowe podwichnięcie przednie stawu.

Głównym objawem barku pływaka jest ból pojawiający się przede wszystkim po wyrzucie kończyny górnej – gdy przywiedzione i skręcone do wewnątrz ramię dochodzi przy pociąganiu na wysokość barku.

Przy pełnym rozluźnieniu mięśni stwierdza się dodatni test szuflady przedniej, często połączony ze słyszalnym trzaskiem w stawie. W czynnościowej niestabilności stawu ramiennego u pływaków dochodzi zazwyczaj do zniszczenia przedniego obrąbka stawowego panewki przy zachowanej funkcji innych elementów stawu (stożka rotatorów, ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia). Patologia dotyczy łuku obrąbka pomiędzy górną i dolną częścią więzadła panewkowo-ramiennego.

Obrąbek może być postrzępiony lub nawet całkowicie przerwany i przemieszczony do wnętrza stawu. Przednia, kostna część panewki może wykazywać zmiany chrząstki stawowej o charakterze chondromalacji. Dodatkowo mogą wystąpić tzw. „myszki stawowe” oraz odczynowe zapalenie błony maziowej.

Diagnostyka różnicowa

W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić schorzenia o podobnych objawach, do których zaliczamy między innymi:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dodatkowo należy wykluczyć dolegliwości bólowe spowodowane zmianami zwyrodnieniowo-zniekształcającymi stawu barkowo-obojczykowego, które często współistnieją u pływaków.

Przy podejrzeniu uszkodzenia przedniego obrąbka panewki stawowej zaleca się wykonanie tomografii komputerowej barku. W przypadku pełnego oddzielenia obrąbka obraz tomograficzny będzie bardzo wyraźny. Z kolei gdy dojdzie jedynie do jego naderwania i postrzępienia dokładne rozpoznanie zapewni wyłącznie artroskopia stawu ramiennego.

Bark pływaka – leczenie

Na samym początku ważna jest rezygnacja z intensywnej aktywności fizycznej powodującej dolegliwości. Jednocześnie należy pamiętać, że w przypadku tego schorzenia niekorzystne jest stosowanie dłuższych odpoczynków. Wskazana jest kinezyterapia zarówno na lądzie jak i w wodzie oraz odpowiednio prowadzona terapia manualna.

Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów zaleca się wykonanie artroskopii. Tym sposobem można usunąć wolne ciała ze stawu, wyrównać brzeg postrzępionego obrąbka lub przyszyć go – w przypadku zerwania. Pooperacyjnie stosuje się szynę odwodzącą na okres około 2 tygodni.

Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać dolegliwości, niż ją leczyć. Warto zatem pamiętać o balansie mięśniowym – należy wzmacniać mięśnie rozciągnięte i rozciągać przykurczone. Istnieje kilka problemów w treningu, które mogą predysponować do zespołu bolesnego barku pływaka. Są to:

  • za bardzo rozwinięte mięśnie klatki piersiowej w stosunku do rotatorów ramienia;
  • przetrenowanie – głównie połączone z nieodpowiednim wypoczynkiem;
  • zbyt duże przywiedzenie kończyny górnej podczas odepchnięcia w wodzie oraz zbyt duża rotacja wewnętrzna podczas chwytu wody;
  • brak wzmacniania mięśni stabilizujących łopatkę.

Mając na uwadze powyższe czynniki można dostosować trening do potrzeb w ten sposób, aby zapobiegać schorzeniom takim jak bark pływaka.

Biblioteka

  1. Dziak A., Tayara S., Urazy i uszkodzenia w sporcie, Wydawnictwo Kasper, Kraków 2000.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *