Szukaj
Szukaj

Mięsień zginacz powierzchowny palców

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień zginacz powierzchowny palców (łac. musculus flexor digitorum superficialis) leży pod mięśniem zginaczem łokciowym nadgarstka. Jego ścięgno można wyczuć pomiędzy ścięgnami mięśnia dłoniowego długiego i mięśnia zginacza łokciowego. Przyczep początkowy ma dwie głowy (przyśrodkowa, czyli głowa ramienno-łokciowa oraz głowa promieniowa).

Mięsień zginacz powierzchowny palców

Mięsień zginacz powierzchowny palców – budowa

Omawiany mięsień stanowi głębszą, drugą warstwę przednich mięśni przedramienia. Leży pod wszystkimi pozostałymi mięśniami tej grupy. W swej budowie jest szeroki, spłaszczony, a dzięki czterem oddzielnym ścięgnom kieruje się do czterech ostatnich palców ręki.

Jak wspomniano we wstępie, rozpoczyna się dwiema głowami. Ramienno-łokciowa rozpoczyna się na nadkłykciu przyśrodkowym kości ramiennej i na wyrostku dziobiastym kości łokciowej, zrośnięta z sąsiednimi mięśniami. Z kolei głowa promieniowa odchodzi od powierzchni przedniej końca bliższego kości promieniowej. Poza tym włókna mięśniowe odchodzą od łuku ścięgnistego rozpiętego między obydwiema głowami.

Łuk ten przebiega nad nerwem pośrodkowym i naczyniami łokciowymi. Następnie włókna zbiegają się w kierunku dalszym i wytwarzają 4 brzuśce, z których powstają 4 płaskie i długie ścięgna. W efekcie, brzuśce te – tak samo jak ścięgna – są ułożone w ten sposób, że przeznaczone dla III i IV palca leżą powierzchownie, dla II i V zaś głębiej.

Wszystkie 4 ścięgna biegną pod troczkiem zginaczy przez kanał nadgarstka, przechodzą na dłoniową stronę ręki i kierują się do palców. Po dojściu do paliczka bliższego każde ścięgno rozdziela się na 2 odnogi.

Przyczepy mięśnia zginacza powierzchownego palców można zatem zapisać następująco:

  • pp: głowa ramienno-łokciowa – nadkłykieć przyśrodkowy kości ramiennej i wyrostek dziobiasty kości łokciowej, głowa promieniowa – powierzchnia przednia kości promieniowej przy nasadzie bliższej (wzdłuż linii, która przebiega od guzowatości do przyczepu mięśnia nawrotnego obłego);
  • pk: podstawa paliczków środkowych, gdzie ścięgna rozszczepiają się tworząc szczelinę, przez którą wychodzą ścięgna końcowe mięśnia zginacza głębokiego palców.

Nierzadko zdarza się, że występuje kaletka maziowa przy początku mięśnia, w szczelinie między kością promieniową, a łokciową.

Patronite
Patronite

Mięsień zginacz powierzchowny palców – czynność (funkcje)

Mięsień zginacz powierzchowny palców zgina stawy, nad którymi ma swój przebieg – stawy śródręczno-paliczkowe, szczególnie międzypaliczkowe bliższe. Dodatkowo wspomaga zginanie w stawie łokciowym oraz jest zginaczem stawu promieniowo-nadgarstkowego. Chociaż rozpoczyna się na kości ramiennej, działanie jego na staw łokciowy jest minimalne.

Mięsień zginacz powierzchowny palców może działać na wszystkie stawy wcześniej wymienione lub tylko na poszczególne. Dodatkowo zbliża on palce do siebie.

Gdy ręka jest silnie zgięta dłoniowo, mięsień ten (chociaż skurczony), nie może dalej zginać palców. W efekcie traci on prawie całą swą siłę.

Zobacz również: Kości ręki – podział, budowa

Unerwienie mięśnia zginacza powierzchownego palców

Unerwienie mięśnia pochodzi od gałęzi nerwu pośrodkowego, które z kolei odchodzą od splotu ramiennego.

Unaczynienie mięśnia zginacza powierzchownego palców

Unaczynienie mięsień zawdzięcza gałęziom odchodzącym od tętnicy promieniowej oraz gałęziom odchodzącym od tętnicy łokciowej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.