Szukaj
Szukaj

Właściwości miodu – terapia miodem

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Podstawowe właściwości miodu zna chyba każdy. Natomiast nie każdy wie, że można go wykorzystać także w terapii manualnej. Oprócz swoich działań prozdrowotnych po jego spożyciu, miód ma jeszcze doskonałe właściwości fizyczne, a dokładnie ujmując – swoją lepkość.

Terapia z wykorzystaniem miodu – teoria

Nie trzeba powoływać się na jakiekolwiek badania naukowe, aby stwierdzić, że miód jest lepki. W związku z tym, ta jedna z wielu właściwości miodu powoduje, że doskonale nadaje się do terapii np. obrzęków. W jaki sposób? Z pomocą przychodzą nam podstawowe prawa fizyki jakimi są osmoza oraz konsekwencja rozszerzenia naczyń krwionośnych.

Parafrazując definicję osmozy, dostępną nawet w podręcznikach dla licealistów, zjawisko to, to nic innego jak próba spontanicznego wyrównywania się stężeń dwóch ośrodków o różnej gęstości, przenikających przez błonę półprzepuszczalną. Tymi ośrodkami w terapii miodem są: miód oraz nagromadzony w tkankach, tuż pod skórą obrzęk. Błona półprzepuszczalna to oczywiście skóra i jej poszczególne warstwy. Podczas terapii miodem dochodzi także do podrażniania różnych receptorów, co skutkuje mocnym rozszerzaniem się naczyń włosowatych. W konsekwencji wywołuje zwiększony przepływ krwi w miejscu poddawanym terapii.

Chemiczne właściwości miodu w zasadzie nie odgrywają tutaj większej roli, choć może wnikliwe badania naukowe na ten temat, w przyszłości pokażą co innego. Póki co, praktyka pokazuje, że liczą się jedynie fizyczne właściwości miodu.

Właściwości miodu w terapii – praktyka

Metodyka zabiegu jest niezwykle prosta. Po nałożeniu niewielkiej porcji miodu, na miejsce poddawane terapii, należy wykonywać ruchy „odciągające” czy „pompujące” do momentu zbrylenia i zmniejszenia się jego lepkości. Po takiej terapii pacjenci bardzo często odczuwają lekkość w stawie i uogólnione rozluźnienie w obrębie terapeutyzowanej części ciała.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazania do zastosowania miodu dzieli się na względne i bezwzględne. Wśród bezwzględnych wyróżnić można:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • schorzenia naczyń krwionośnych (żylaki, skłonności do powstawania siniaków, cera naczynkowa);
 • nowotwory;
 • stan chorobowy (podwyższona temperatura);
 • zaburzenia krzepnięcia krwi.

Z kolei wśród przeciwwskazań względnych znajdują się między innymi:

 • zażywanie leków przeciwbólowych;
 • niski próg bólu;
 • ciąża;
 • menstruacja.

Wskazania

Do wskazań do przeprowadzenia terapii z miodem zalicza się:

 • świeży, a także przedawniony obrzęk stawu i jego okolicy (najczęściej pourazowy);
 • tzw. „zakwasy”, czyli mikrouszkodzenia włókien mięśniowych po intensywnym wysiłku fizycznym;
 • stawy obwodowe i kręgosłupa, w których pacjent ma odczucie wzmożonego ciśnienia, rozpierania;
 • mięśnie, które w ruchu wykazują odczucie pęcznienia, siniaka.

 

Podsumowanie

Jak widać, właściwości miodu pozwalają wykorzystać go nie tylko w przeziębieniu czy jako substancję słodzącą w kuchni, ale także w fizjoterapii. Pacjenci zazwyczaj są zdziwieni efektami uzyskanymi po terapii miodem. Czują lekkość w miejscu poddanym terapii, większą swobodę ruchu, a uczucie „obicia” czy siniaka na mięśniu ustępuje.

Pomimo swojej prostoty zabieg powinien być jednak wykonywany przez wykwalifikowanego terapeutę, który zna wskazania jak i przeciwwskazania do zabiegu oraz pewne niuanse dotyczące terapii miodem. Być może, ten sam fizjoterapeuta po stwierdzeniu, że pacjent dobrze reaguje na taką terapię i wymaga większej ilości zabiegów, sam nauczy pacjenta techniki wykonywania zabiegów przy użyciu miodu.

Bibliografia

 1. Basista K., Właściwości biologiczne i prozdrowotne miodu oraz jego zastosowanie jako zdrowa żywność, Gazeta Farmaceutyczna, 3/2013.
 2. Bąkowska M., Janda K., Właściwości prozdrowotne wybranych miodów, Pomeranian Journal of Life Sciences, 3/2018.
Patronite
Patronite

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *