Szukaj
Szukaj

Terapia manualna – techniki

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Terapia manualna z wykorzystaniem technik manualnych i narzędziowych znajduje zastosowanie w fizjoterapii na szeroką skalę. Używanie tych technik ma na celu pobudzenie trofiki mięśnia, poprawę przewodnictwa nerwowego i rozgrzanie mięśnia przed ćwiczeniami. Terapię manualną wykonuje się przeważnie na stawach, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie ich ruchomości czy odblokowanie ich.

Zobacz również: Terapia manualna OMT Kaltenborn-Evjenth.

Terapia manualna - techniki

Terapia manualna – techniki

Wśród najpopularniejszych technik w terapii manualnej znajdują się:

 • trakcja;
 • kompresja;
 • ślizg;
 • mobilizacja i manipulacja;
 • gra stawowa.

Trakcja

Trakcja to bierne działanie translatoryczne, którego celem jest oddalenie jednej kości od drugiej. W związku z tym technikę tę wykonuje się z siłą działającą wzdłuż osi długiej ciała lub kręgosłupa. Celem trakcji jest rozluźnienie miękkich tkanek okołostawowych, odbarczenie korzeni nerwowych i zakleszczonych tkanek. Wyróżnia się 3 stopnie trakcji:

 • I – bez widocznej separacji. Trakcję tego stopnia wykonuje się głównie po to, aby wyrównać ciśnienie wewnątrzstawowe wywołane tonusem mięśni. Ponadto wykonuje się ją podczas testów trakcyjnych, wszystkich testów ślizgowych oraz wszystkich mobilizacji ślizgowych;
 • II – swoboda ruchu jest zniesiona, a tkanki wokół stawu napięte. W efekcie ten stopień wykorzystuje się podczas testów trakcyjnych oraz celem zmniejszenia dolegliwości bólowych;
 • III – to kontynuacja stopnia II, w którym wykorzystuje się większej siły trakcyjnej. W rezultacie dochodzi do rozciągnięcia napiętych struktur, dlatego wykorzystuje się go w mobilizacjach.

Kompresja

Kompresja to zabieg wykonywany z siłą działającą wzdłuż osi długiej ciała, lecz mający na celu dociśnięcie tkanek miękkich okołostawowych, czyli przybliżenie ich powierzchni. Technikę kompresji stosuje się w celach diagnostycznych.

Ślizg

Ślizg to określenie odnoszące się do biernego przesunięcia kości, które prowadzi do prostoliniowego ślizgu pomiędzy powierzchniami stawowymi. Może być wykonywany jako element gry stawowej. Ten prostoliniowy ruch możliwy jest do wykonania na krótkim odcinku we wszystkich stawach człowieka, ponieważ łukowate powierzchnie stawowe nie są w pełni przystające. Dodatkowo ślizg translatoryczny będzie wykonywany zawsze równolegle do płaszczyzny leczniczej. Wyróżnia się 3 stopnie ślizgu:

Patronite
Patronite
 • I – bardzo mały impuls skierowany równolegle do płaszczyzny leczniczej, będący wibracją lub oscylacją. Przebiega bez widocznego ruchu w stawie;
 • II – równoległy do płaszczyzny leczniczej ruch kości powodujący napięcie tkanek miękkich w kierunku leczniczym. Następuje zniesienie swobody ruchu;
 • III – kontynuacja stopnia II w celu rozciągnięcia tkanek miękkich w kierunku leczniczym.

Mobilizacja a manipulacja

To kolejne dwa pojęcia ściśle związane z terapią manualną. Obie techniki wykorzystywane są bardzo często. Mobilizacja odnosi się do translatorycznych ruchów w stawach, które prowadzi się biernie do granicy ruchu fizjologicznego. Ponadto wykonuje się je przy niewielkiej prędkości, aczkolwiek z dużą amplitudą. Celem mobilizacji jest zwiększenie ograniczonego zakresu ruchomości.

Z kolei manipulacja to szybkie ruchy bierne w stawie, które zwiększają jego ruchomość poprzez przekroczenie fizjologicznej granicy ruchu, lecz bez przekroczenia granicy anatomicznej stawu. Ruchy te zwane są nagłymi pchnięciami jednego elementu stawu przy stabilizacji pozostałych. Manipulacja charakteryzuje się dużą prędkością, przy małej amplitudzie ruchu.

Gra stawowa

Gra stawowa obejmuje separację oraz prostoliniowy ślizg. Separacja ma miejsce podczas wykonywania trakcji kości, z kolei ślizg wystąpi podczas przesunięcia kości. Technikę gry stawowej wykonuje się zarówno podczas diagnostyki, jak i podczas leczenia.

Zastosowanie

Na poniższym filmie pokazujemy na mięśniu czworogłowym uda jak wygląda każda z nich, na przykładzie pacjenta po rekonstrukcji ACL w stawie kolanowym. Po zastosowaniu tych technik pacjent jest już praktycznie gotowy do dalszych zadań podczas rehabilitacji.

Zobacz również: Terapia manualna Mulligan Concept.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Kaltenborn F., Dębski M., Manualne mobilizacje stawów kończyn, Wydawnictwo Rolewski, Toruń 1999.
 2. Frisch H., Roex J., Terapia manualna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *