Oddech Kussmaula to objaw charakterystyczny dla niektórych stanów chorobowych, np. kwasicy metabolicznej. Charakteryzuje się patologicznym pogłębieniem oddechu.
Jak wygląda oddech Kussmaula?
Oddech Kussmaula polega na czerpaniu bardzo głębokich oddechów przy jednocześnie zwiększonej ich częstości. W związku z tym objaw ten zalicza się do form hiperwentylacji. Ze względu na charakterystyczny odruch pacjenta podczas czerpania tak głębokich oddechów, objaw ten zwie się także oddechem goniącego psa lub oddechem kwasiczym.
Głębokiemu oddychaniu towarzyszy charakterystyczny zapach acetonu w wydychanym powietrzu. Wiąże się to z nadmierną produkcją ciał ketonowych oraz próbą ich usunięcia z organizmu poprzez płuca.
Przyczyny pogłębionego oddechu
Oddech Kussmaula jest objawem charakterystycznym przede wszystkim dla kwasicy metabolicznej. Jednakże bardzo często pojawia się w przebiegu kwasicy mleczanowej, mocznicy oraz ketonowej śpiączki cukrzycowej. Także u pacjentów z cukrzycą może pojawić się omawiany objaw.
Do objawu dochodzi w efekcie podrażnienia dróg oddechowych przez produkowane w ustroju ciała ketonowe. Organizm w formie obrony próbuje pozbyć się tych związków wydychając je.
Polecane produkty:
Spirulina + Żelazo - wsparcie dla hemoglobiny
Spirulina + Żelazo od bioalgi jest 100% naturalnym, roślinnym źródłem żelaza. Jest bardzo dobrze przyswajalne przez organizm człowieka, dzięki czemu uzupełnia niedobory żelaza, ale również innych, ważnych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Szadkowska A., Ostre stany w cukrzycy, Family Medicine & Primary Care Review, 2/2012.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom I, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.