Szukaj
Szukaj

Oddech Kussmaula

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Oddech Kussmaula to objaw charakterystyczny dla niektórych stanów chorobowych, np. kwasicy metabolicznej. Charakteryzuje się patologicznym pogłębieniem oddechu.

Oddech Kussmaula

Jak wygląda oddech Kussmaula?

Oddech Kussmaula polega na czerpaniu bardzo głębokich oddechów przy jednocześnie zwiększonej ich częstości. W związku z tym objaw ten zalicza się do form hiperwentylacji. Ze względu na charakterystyczny odruch pacjenta podczas czerpania tak głębokich oddechów, objaw ten zwie się także oddechem goniącego psa lub oddechem kwasiczym.

Głębokiemu oddychaniu towarzyszy charakterystyczny zapach acetonu w wydychanym powietrzu. Wiąże się to z nadmierną produkcją ciał ketonowych oraz próbą ich usunięcia z organizmu poprzez płuca.

Patronite
Patronite

Przyczyny pogłębionego oddechu

Oddech Kussmaula jest objawem charakterystycznym przede wszystkim dla kwasicy metabolicznej. Jednakże bardzo często pojawia się w przebiegu kwasicy mleczanowej, mocznicy oraz ketonowej śpiączki cukrzycowej. Także u pacjentów z cukrzycą może pojawić się omawiany objaw.

Do objawu dochodzi w efekcie podrażnienia dróg oddechowych przez produkowane w ustroju ciała ketonowe. Organizm w formie obrony próbuje pozbyć się tych związków wydychając je.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szadkowska A., Ostre stany w cukrzycy, Family Medicine & Primary Care Review, 2/2012.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom I, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *