Szukaj
Szukaj

Zespół Marfana – jakie ćwiczenia?

Spis treści

Pytanie


Witam,
kilka lat temu zdiagnozowano u mnie zespół Marfana. Najbardziej uciążliwe dolegliwości mam ze strony stawów. Strzela mi w stawach, często czuję, jakby kości wręcz ruszały się w stawie. Niestety z wiekiem jest coraz gorzej. Gdy byłam dzieckiem dolegliwości dotyczyły przede wszystkim stawów w palcach u rąk, teraz dotyczą już wszystkich stawów i wciąż się to pogłębia.

Stąd moje pytanie. Czy są jakieś ćwiczenia, które pomogłyby mi wzmocnić stawy i ścięgna, jednocześnie ich nie nadwyrężając?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,
Agnieszka

 

Odpowiedź


Pani Agnieszko,
w Pani przypadku zalecam wykonywać takie aktywności jak chociażby basen, ponieważ podczas pływania stawy są odciążone, a wzmacnia się mięśnie. Ćwicząc na tyle „mądrzę”, organizm sam da odpowiedź czy to przynosi Pani poprawę czy pogorszenie aktualnego stanu. Jeśli będzie się on nasilał przy wykonywaniu ćwiczeń lub po treningu, to nie jest to aktywność skierowana dla Pani i tego właśnie schorzenia. Jednak najlepszym wyjściem w tej sytuacji będzie wizyta u fizjoterapeuty, który na żywo dokładnie Panią przebada, sprawdzi jakie ćwiczenia jest Pani w stanie wykonywać, dobierze indywidualne, te najbardziej odpowiednie, a także wskaże dzięki temu aktywność pod Pani możliwości.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *