Zespół Marfana – jakie ćwiczenia?

//Zespół Marfana – jakie ćwiczenia?
Sprawdzony Fizjoterapeuta

Pytanie

Witam,
kilka lat temu zdiagnozowano u mnie zespół Marfana. Najbardziej uciążliwe dolegliwości mam ze strony stawów. Strzela mi w stawach, często czuję, jakby kości wręcz ruszały się w stawie. Niestety z wiekiem jest coraz gorzej. Gdy byłam dzieckiem dolegliwości dotyczyły przede wszystkim stawów w palcach u rąk, teraz dotyczą już wszystkich stawów i wciąż się to pogłębia.

Stąd moje pytanie. Czy są jakieś ćwiczenia, które pomogłyby mi wzmocnić stawy i ścięgna, jednocześnie ich nie nadwyrężając?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,
Agnieszka

Odpowiedź

Pani Agnieszko,
w Pani przypadku zalecam wykonywać takie aktywności jak chociażby basen, ponieważ podczas pływania stawy są odciążone, a wzmacnia się mięśnie. Ćwicząc na tyle “mądrzę”, organizm sam da odpowiedź czy to przynosi Pani poprawę czy pogorszenie aktualnego stanu. Jeśli będzie się on nasilał przy wykonywaniu ćwiczeń lub po treningu, to nie jest to aktywność skierowana dla Pani i tego właśnie schorzenia. Jednak najlepszym wyjściem w tej sytuacji będzie wizyta u wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który na żywo dokładnie Panią przebada, sprawdzi jakie ćwiczenia jest Pani w stanie wykonywać, dobierze indywidualne, te najbardziej odpowiednie, a także wskaże dzięki temu aktywność pod Pani możliwości.

Medfile

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Marcin Baranowski
centrum.fizjoterapeuty.pl

Fizjoterapia Wrocław wizyta

Polecane produkty:

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!

 

*Ta strona korzysta z zabezpieczenia reCAPTCHA
Prywatność i Warunki