Szukaj
Szukaj

Strzelanie w kręgosłupie

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
cały czas odczuwam strzelanie w kręgosłupie, ale cicho i nie boli. Mam więc pytanie czy nic mi po tym nie będzie?

Proszę o odpowiedź
Błażej

 

Odpowiedź


Panie Błażeju,
strzelanie w kręgosłupie, bez dodatkowych, niepokojących objawów (takich jak np. ból czy zablokowanie stawów) jest stosunkowo powszechne i nie powinien to być powód do niepokoju. Jednak przyczyn tego zjawiska może być kilka i mogą obejmować one m.in.:

  1. Powietrze znajdujące się w stawach – strzelanie w stawach kręgosłupa może być spowodowane poprzez uwalnianie zalegającego powietrza w stawach międzykręgowych, które je opuszcza podczas ruchu. Często dochodzi to tego typu sytuacji w trakcie wykonywania ruchów w różnych płaszczyznach ciała. Strzelanie w kręgosłupie poprzez uwalnianie powietrza ze stawów jest stosunkowo nieszkodliwe, co potwierdzono badaniami naukowymi.
  2. Zmiany fizjologiczne – wraz z wiekiem stawy kręgosłupa ulegają zużyciu. To z kolei może prowadzić do powstawania strzelania w kręgosłupie podczas wykonywania ruchów. W celu spowolnienia procesu niszczenia się stawów, warto rozważyć suplementację takich substancji jak kolagen, który buduje niemal wszystkie tkanki w organizmie człowieka (w tym również stawy) oraz kwas hialuronowy, który m.in. zapewnia odpowiednie nawilżenie w stawach, przez co ruch powierzchni stawowych jest płynny.
  3. Nieprawidłowe napięcie mięśniwzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych może powodować ograniczenia ruchomości w stawach, co z może prowadzić do strzelania w kręgosłupie. Z kolei osłabienie mięśni stabilizujących kręgosłup może powodować niestabilność w stawach i to również może przełożyć się na pojawienie objawu jakim jest strzelanie w kręgosłupie.
  4. Wady postawy – nieprawidłowa postawa ciała, wywołana przez niewłaściwe wzorce ruchowe lub błędne nawyki dnia codziennego mogą wpływać na stan kręgosłupa, a to może prowadzić do strzelania w stawach.

Wyżej wymieniłem najczęstsze przyczyny powodujące objawy, które Pan odczuwa. W większości przypadków strzelanie w kręgosłupie jest nieszkodliwe, szczególnie jeżeli nie towarzyszy temu ból lub inne, niepokojące objawy. Jeżeli jednak ma Pan w dalszym ciągu wątpliwości i zauważył Pan, którekolwiek z wyżej wymienionych możliwych czynników, zalecam wizytę u fizjoterapeuty. Po dokładnym zbadaniu Pana, będzie on mógł sprawdzić stan funkcjonalny stawów kręgosłupa i określi w czym leży przyczyna oraz wykluczy ewentualne, poważniejsze problemy. Dodatkowo, znając Pana aktualny stan po dokładnym przebadaniu, specjalista zaleci ukierunkowane ćwiczenia do wykonywania w domu, aby w przyszłości tego typu dolegliwości nie miały miejsca. Nakieruje również czego należy unikać, a co włączyć do rutyny dnia codziennego.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *