Szukaj
Szukaj

Po stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego

Spis treści

Pytanie


Witam,
jestem 1,5 roku po stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego (L3-L5). Wyniki mam dobre. Od operacji nie czułem się lepiej. Czy mogę wrócić do biegania i skakanki?

Jakub

 

Odpowiedź


Panie Jakubie,
bez przeprowadzenia badania podmiotowego (wywiad medyczny) i przedmiotowego (m.in. przeprowadzenie odpowiednich testów funkcjonalnych), nie jestem w stanie dokładnie ocenić Pana stanu zdrowia. Jednak w przypadku powrotu do aktywności fizycznej po operacji kręgosłupa zawsze powinien Pan umówić się na wizytę u fizjoterapeuty lub lekarza prowadzącego, który zna Pana przypadek i może dzięki temu udzielić tego rodzaju porady.

Operacja stabilizacji odcinka lędźwiowego kręgosłupa może wymagać długotrwałego procesu rehabilitacji, aby możliwe było pełne wyleczenie i przywrócenie siły mięśniowej, a także elastyczności mięśni przykręgosłupowych. Chociaż wyniki mogą być dobre, ważne jest nieprzeciążanie operowanego obszaru zbyt wcześnie.

Bieganie i skakanie są aktywnościami o dużym wpływie na kręgosłup i stawy. W związku z tym zalecam powolne i stopniowe wprowadzanie tych aktywności do programu treningowego. Zalecam więc umówienie się na konsultacje do fizjoterapeuty, który po przeprowadzeniu badania funkcjonalnego pomoże opracować indywidualny plan, uwzględniający osiągnięte do tej pory postępy, siłę i elastyczność mięśni oraz możliwości kręgosłupa (m.in. zakresy ruchomości w różnych płaszczyznach).

Ważne jest również, aby słuchał Pan swój organizm i reagował na jakiekolwiek objawy bólu, dyskomfortu lub niestabilności podczas wykonywania ćwiczeń. Jeśli odczuwa Pan lub odczuje Pan jakiekolwiek niepokojące objawy, natychmiast należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub fizjoterapeutą, który ustalał plan treningowy. Będzie on mógł ponownie dostosować go do obecnych możliwości.

Proszę pamiętać, że każdy przypadek jest inny, więc ważne jest, aby uzyskać indywidualne zalecenia medyczne od specjalisty zna Pana historię medyczną, a także może na żywo dokładnie ocenić zdolności fizyczne Pana organizmu.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *