Szukaj
Szukaj

Kinesiotaping i inne zabiegi

Spis treści

Pytanie


Witam serdecznie,
miałem okazje wielokrotnie zobaczyć jak fizjoterapeuci wykonują zabiegi (krioterapii miejscowej i lasera wysokoenergetycznego) w miejscu objętym tejpami (kinesiotaping). Czy owe zabiegi można wykonywać w miejscu „obklejenia” plastrami do kinesiotapingu (np. staw kolanowy)? Kierując się przeciwwskazaniami do tych zabiegów i metodyką ich wykonania i przygotowaniem pacjenta do zabiegu tj.: skóra ma być czysta, wysuszona itd. Czy dobrze myślę, że taki zabieg nic nie daje, a wręcz może zaszkodzić?

Arkadiusz

 

Odpowiedź


Panie Arkadiuszu,
kinesiotaping to jedna z technik wykorzystywanych w fizjoterapii, która polega na oklejaniu skóry elastycznymi taśmami według określonych zasad. Ma on na celu m.in. wspieranie lub stabilizowanie mięśni i stawów, jak również łagodzenie bólu. Z kolei zabiegi takie jak krioterapia miejscowa i laser wysokoenergetyczny stosuje się w fizjoterapii w zależności od celu terapii i potrzeb pacjenta. Jednak jak Pan zauważył, istnieje kilka ważnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę, jeżeli chodzi o prawidłowe wykonywanie tego rodzaju zabiegów w połączeniu.

Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek zabiegu fizjoterapeuta powinien ocenić stan zdrowia pacjenta, przeprowadzić odpowiednie badanie podmiotowe i przedmiotowe, sprawdzić czy nie występują ewentualne przeciwwskazania, a także określić potrzeby terapeutyczne. Nie zawsze laser wysokoenergetyczny, krioterapia czy kinesiotaping muszą być wykonywane w połączeniu. Wszystko zależy od ustalonej diagnozy przez fizjoterapeutę i indywidualnych potrzeb pacjenta.

Ważne jest, aby wykonując zabiegi z zakresu fizykoterapii (laseroterapia i krioterapia) przygotować odpowiednio skórę. Powinna ona być sucha i oczyszczona. Tak samo ma to miejsce przed zastosowaniem kinesiotapingu, czyli skóra powinna być oczyszczona i jeżeli to możliwe ogolona z włosów w celu lepszej i dłużej utrzymującej się aplikacji. Kinesiotaping ma na celu m.in. wspieranie przepływu krwi i limfy, stabilizację stawów lub łagodzenie bólu poprzez odpowiednie naklejenie taśmy do tapingu na skórze. Z kolei zabieg krioterapii miejscowej lub lasera wysokoenergetycznego wymaga bezpośredniego kontaktu ze skórą. Może to więc utrudnić, a wręcz uniemożliwić równoczesne stosowanie tego rodzaju zabiegów w jednym czasie. Należy też zaznaczyć, że nie zawsze jest konieczne wykonywanie laseroterapii, krioterapii i kinesiotapingu jednocześnie, a czasem może to być niewskazane. Jednak ostateczną decyzję podejmuje fizjoterapeuta prowadzący, który po wcześniejszym zapoznaniu się z historią choroby i dokładnym przebadaniu, oceni i dostosuje do indywidualnych potrzeb pacjenta najefektywniejsze zabiegi.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *