Szukaj
Szukaj

Co na odparzenia u niemowląt?

Spis treści

Każdy rodzic powinien wiedzieć, co na odparzenia u niemowląt sprawdzi się najlepiej. Mimo starannej pielęgnacji może się zdarzyć, że wystąpią niewielkie odparzenia czy rozwinie się pieluszkowe zapalenie skóry. Wówczas ogromne znaczenie ma wczesna interwencja i prawidłowe postępowanie. Zmiany te można wyleczyć samodzielnie w domu, jednak przy rozległych, przewlekłych lub powikłanych zmianach warto skonsultować się z pediatrą.

Co na odparzenia u niemowląt?

Co na odparzenia u niemowląt?

Skóra niemowląt jest szczególnie wrażliwa i delikatna. Nie ma jeszcze w pełni ukształtowanego płaszcza lipidowego, dlatego tak łatwo uszkodzić jej ochronną barierę. Szczególnymi czynnikami ryzyka tworzenia się odparzeń jest niska częstotliwość zmiany pieluszki oraz kontakt skóry dziecka z mokrymi materiałami. Gdy skóra nie oddycha, znacznie łatwiej o jej uszkodzenia. Brak częstych zmian pieluszek wiąże się natomiast z długotrwałym kontaktem delikatnej skóry z silnie drażniącymi składnikami moczu i kału. Jakie są sprawdzone i skuteczne sposoby na odparzenia u niemowląt?

Zobacz również: Ile pieluszek powinno moczyć niemowlę?

1. Pozwalanie skórze oddychać

Kontakt skóry z powietrzem jest podstawą do tego, aby wszelkie jej uszkodzenia mogły prawidłowo się goić. Pupa dziecka powinna być więc jak najczęściej wietrzona. Jeśli tylko maluch przebywa w domu, należy rozłożyć matę nieprzemakalną w łóżeczku lub na podłodze, a następnie ułożyć na niej dziecko (mata chroni meble i podłogę przed wydzielinami dziecka, jeśli podczas odpoczynku np. odda mocz). Wcześniej niemowlę powinno zostać umyte, a jego skóra dokładnie osuszona. Ważne jest jednak, aby osuszając skórę z odparzeniami nie pocierać jej ręcznikiem, a jedynie przykładać go do niej i pozwalać chłonąć wodę.

2. Mycie skóry z odparzeniami

Myjąc skórę dziecka należy pamiętać, aby była ona dokładnie oczyszczona ze wszelkich wydzielin. Wlicza się w to również wszelkie zagłębienia w skórze. Kąpiel powinna odbywać się w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego środka myjącego przeznaczonego dla niemowląt lub z wykorzystaniem szarego mydła. Nie stosujemy do mycia niemowląt kolorowych mydeł czy żeli pod prysznic przeznaczonych dla osób dorosłych. Przy odparzeniach nie sprawdzą się również nawilżane chusteczki. Kąpiel powinna być wykonywana nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu lub w razie potrzeby. Częstsza kąpiel może wysuszać skórę dziecka. Do przemywania skóry można używać także wacików kosmetycznych nawilżonych ciepłą wodą.

3. Maści na odparzenia

Na oczyszczoną i nieokrytą skórę dziecka zazwyczaj nakłada się specjalistyczne maści, których celem jest działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwświądowe. Są one dostępne w każdej aptece bez recepty, dlatego rodzice zawsze powinni mieć takie produkty w wyprawce dla niemowlęcia. Zazwyczaj zawierają one w składzie alantoinę, lanolinę czy pantenol. Jeśli maluch dotyka nasmarowane miejsca, po nałożeniu maści można luźno owinąć pupę tetrową pieluszką wielorazową. Jest ona znacznie lepszym wyborem niż pampersy jednokrotnego użytku. Zgodnie z zaleceniami specjalistów, maści aplikujemy po każdej zmianie pieluszki.

4. Napary ziołowe

Domowym i sprawdzonym sposobem jest delikatne przemywanie skóry chłodnym naparem z rumianku. Rumianek ma działanie ochronne, regeneracyjne i łagodzące. Wystarczy przygotować napar (nie z herbaty torebkowej, lecz sypanej lub z własnoręcznie zebranych kwiatów rumianku), a następnie ostudzić go. Takim naparem moczymy waciki jednorazowe lub wyparzoną tetrową pieluszkę i przykładamy na chwilę do skóry dziecka w miejscu odparzeń. Nie należy jednak zbyt długo moczyć skóry.

Korzystną alternatywą dla powyższej czynności jest dodanie szklanki naparu rumiankowego do kąpieli (wanienki). Podczas mycia dziecka napar będzie wywierał swoje korzystne działanie na skórę. Po wysuszeniu dziecka można zastosować wspomniane wcześniej maści na odparzenia.

Zobacz również: Co ile zmieniać pieluchę w nocy?

Odparzenia u niemowląt – kiedy do lekarza?

Wizyta u pediatry jest wskazana wówczas, gdy mimo stosowania powyższych metod objawy odparzeń czy pieluszkowego zapalenia skóry nie zanikają lub wręcz się nasilają. Początkiem odparzenia jest niewielki rumień w okolicy narządów płciowych i odbytu. Zaobserwowanie go jest wskazaniem do domowej interwencji. Jeśli zignorujemy symptom rumienia, zmiany skórne zaostrzą się, a ryzyko rozwoju wtórnego zakażenia bakteryjnego lub zakażenia grzybiczego znacząco wzrośnie. Jeśli dojdzie do rozwoju wtórnego zakażenia, pediatra może zdecydować o zastosowaniu antybiotyków, leków przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych oraz o ewentualnym wprowadzeniu glikokortykoidu o słabej sile działania.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY

Bibliografia

  1. Czarnecka-Operacz M., Pieluszkowe zapalenie skóry i „odparzenia” skóry u dzieci, Forum Pediatrii Praktycznej, 15/2017.
  2. Kawalec W., Grenda R., Kulus M., Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  3. Burkhart C., Morrell D., Praktyczna dermatologia dziecięca, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2014.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.