Szukaj

Blokada nerwów potylicznych

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Blokada nerwów potylicznych to najskuteczniejsza metoda leczenia nerwobólu nerwu potylicznego, a także coraz częściej wykorzystywana technika przy likwidacji dolegliwości bólowych głowy różnego pochodzenia. Metoda obejmuje iniekcję odpowiednio dobranych leków w bezpośrednią okolicę nerwu potylicznego.

Blokada nerwów potylicznych

Jak wygląda blokada nerwów potylicznych?

Cały proces obejmuje wstrzyknięcie mieszanki leków w okolicę nerwu potylicznego. Do zabiegu wykorzystuje się bardzo cienką igłę oraz kombinację leków miejscowo znieczulających z glikokortykosteroidami. To bardzo szybki proces i nie wymaga pozostawania u lekarza.

Efekty zabiegu

Bezpośrednio po iniekcji odczuwa się zdrętwienie skóry głowy, zaś pierwsze efekty terapeutyczne pojawiają się już po 15 minutach. Ból szybko znika, przy czym taki korzystny stan może się utrzymywać nawet tygodniami czy miesiącami (jeśli zostaną użyte sterydy). Czas trwania efektów zależy głównie od rodzaju wykorzystanych środków leczniczych. W przypadku standardowych leków nie zawierających kortykosteroidów ból ustępuje na kilka godzin, po czym wraca. W momencie powrotu bólu można zdecydować się na powtórną blokadę – nie ma ku temu przeciwwskazań.

Efekty zabiegu wiążą się także z rodzajem bólu, a przede wszystkim z okresem jego trwania. Bóle, które pojawiły się niedawno, znacznie lepiej zareagują na ostrzyknięcie niż bóle przewlekłe. Jeżeli pierwszy zabieg nie uśmierzył bólu, najprawdopodobniej trzeba będzie go powtórzyć.

Blokada nerwów potylicznych – wskazania

Zabieg ma przede wszystkim charakter diagnostyczno-terapeutyczny. Jego skuteczność wskazuje, że przyczyną bólu głowy była patologia w obrębie nerwu potylicznego. Wówczas blokada jest maksymalnie skuteczna. Z kolei jeśli przyczyna leżała gdzieś indziej, efekty zabiegu mogą nie być tak duże – następuje wykluczenie patologii nerwu potylicznego. Blokadę nerwów potylicznych można wykonać w przypadku:

Patronite
Patronite
  • neuralgii nerwu potylicznego (bardzo intensywny ból w tylnej części głowy, często o charakterze palącym i piekącym);
  • migreny;
  • klasterowych bólów głowy;
  • bólów głowy wywołanych nadużywaniem leków.

W razie bardzo uciążliwych bólów głowy warto skonsultować się z lekarzem i uzyskać od niego wszelkie niezbędne informacje na temat blokady nerwów potylicznych. Wcześniej warto jednak wypróbować popularnych, domowych sposobów na zmniejszenie bólu głowy lub udać się do fizjoterapeuty / osteopaty, który za pomocą technik manualnych często odnosi oczekiwane przez pacjenta rezultaty.

Zobacz również: Szyjnopochodny ból głowy.

Blokada nerwów potylicznych – przeciwwskazania

Nie zaleca się wykonania blokady nerwów potylicznych w przypadku:

  • alergii na którykolwiek składnik mieszanki leczniczej;
  • zaburzeń krzepliwości krwi;
  • zakażeń ogólnoustrojowych;
  • niekontrolowanej cukrzycy;
  • chorób serca;
  • przebytych zabiegów w obrębie tylnej jamy czaszki.

Decyzję o wykonaniu zabiegu podejmuje lekarz po dokładnym zbadaniu pacjenta.

Skutki uboczne

Pomimo tego, że zabieg wykonywany jest w głowie, zalicza się go do stosunkowo bezpiecznych, ponieważ nie przechodzi przez czaszkę. Nie istnieje więc ryzyko uszkodzenia mózgu lub rdzenia kręgowego oraz wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego. U niektórych osób można zauważyć miejscowe łysienie czy zawroty głowy. Rzadkim skutkiem ubocznym jest nasilenie dolegliwości bólowych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Góraj E., Zastosowanie blokad nerwów obwodowych w leczeniu bólu u chorych w opiece paliatywnej, Medycyna Paliatywna w Praktyce, 2/2016.
  2. Fliciński J., Żarowski M., Steinborn B., Neuralgie nerwów czaszkowych u dzieci, Neurologia Dziecięca, 22/2013.
  3. Kowalski G., Analgezja regionalna, Anestezjologia i Ratownictwo, 3/2009.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.